صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب "درآمدی بر مدل های دوز-پاسخ" منتشر شد


کتاب "درآمدی بر مدل های دوز-پاسخ" توسط دکتر معصومه وهابی شکرلو و دکتر زهرا پنجعلی تالیف و توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منتشر شد.
 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی sbmu، کتاب  عنوان شده  توسط دکتر معصومه وهابی شکرلو و دکتر زهرا پنجعلی و زیرنظر  دکتر رضوان زنده دل دانشیار گروه آموزشی مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار دانشکده بهداشت و ایمنی به تالیف درآمده است.

 

این کتاب  در  سه فصل به نگارش درآمده است که در فصل اول آن با عنوان مدلسازی در منحنی دوز-پاسخ، مفاهیم مقدماتی در ارتباط با ترسیم منحنی دور پاسخ مطرح شده است و به پارامترهای مهم در مدلسازی دوز و پاسخ پرداخته شده است.

 

عنوان فصل دوم این مجلد به کارگیری نرم افزار سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا است که با مثال ها و موارد مطرح شده در نرم افزار  BMDS  به عنوان نرم افزار دوز پاسخ در سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا نکات مدنظر برای بهینه سازی مدل های دوز پاسخ مطرح شده است.

 

فصل سوم کتاب نیز با عنوان  به کارگیری نرم افزار PRISM و PROAST است به نکاتی برای به کارگیری دو نرم افزار در ترسیم منحنی دوز پاسخ پرداخته شده است.

 

به گفته مولفان در مقدمه مجموعه حاضر ، مفهوم دوز پاسخ یک موضوع اساسی و پایه برای علم سم شناسی است. تمامی موجودات زنده و انسان ها ممکن است با مواد شیمیایی، عوامل فیزیکی، امواج و خطرات بیولوژیک مختلفی تماس یابند که منجر به ایجاد یک پاسخ در آنها شود.

 

در این موارد بسته به میزان دریافت دوز و پاسخ ایجاد شده یک ارتباط دوز پاسخ فراهم می شود. از مهمترین کاربردها برای دوز پاسخ ، عملیاتی کردن فرایند ارزیابی ریسک است.

 

بسیاری از مواد شیمیایی همچون اسیدها و بازها یک اثر مشخص همچون تحریک زایی و خورندگی ایجاد می کند. ولی اکثر مواد شیمیایی اثرات سیستمیک برجای می گذارند که از آن جمله می توان به آسیب کبدی، سمیت عصبی و ... اشاره کرد.

 

اولین قدم برای ارزیابی ریسک بررسی ایجاد اثر بر سلامت توسط عوامل زیان آور است که با ترسیم منحنی دوز پاسخ تحلیل می شود. برای دستیابی به این هدف تعیین معیارهایی برای تشخیص اثرات سمی عوامل زیان آور همچون دوزهای شاخص ضروری است.

 

یکی از مهمترین مسایل مطرح در سم شناسی ترسیم نموداری است که ارتباط بین میزان دوز ماده سمی و اثر آنرا مشخص می کند. . رسم این منحنی با کمک مدل های آماری در نرم افزارهای مختلفی طرح شده است که  در این نوشتار سعی شده با استفاده از نرم افزارهای مطرح در مجامع بین المللی جایگاه مناسبی برای بکارگیری منحنی دوز-پاسخ فراهم شود.
 

انتهای پیام/
کدخبرنگار: 7700 س.ع

 


١٦:٢٣ - دوشنبه ٦ بهمن ١٣٩٩    /    عدد : ١٠١١٢٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٦