صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اولین جلسه کمیته دیده بانی نظام سلامت استان تهران به میزبانی دانشگاه برگزار شد

 اولین جلسه کمیته دیده بانی استان تهران شنبه شانزدهم اسفند ماه 99 در دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه،  دکتر گوهر محمدی رییس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه(ساغ) در این نشست ضمن ارایه شیوه نامه تشکیل کمیته دیده بانی، گفت: نظام دیده‌بانی سلامت، شبکه‌ای ملی و سیاست محور است که رصد نظام‌مند و مستمر شرایط و مسایل مربوط به سلامت همه مردم را بر عهده دارد.

 

وی افزود: ديده باني،يافته‌ها و كاركردهاي اطلاعات نظام‌هاي مراقبت را ادغام و يكپارچه مي كند. ادغام اين نظام‌ها از نظر محتوا و كاركرد، به ديده‌باني اين توان را مي دهد كه نظام سلامت را به صورتي جامع، منسجم و استوار مورد بررسی قرار دهد.

 

وی کمیته دیده بانی را یکی از اجزای کارگروه سلامت و امنیت غذایی برشمرد که وظیفه هم‌افزایی مراجع جمع‌آوری اطلاعات سازمان‌ها و دستگاه‌ها برای ارایه تصویری روشن از وضعیت سلامت مردم استان را بر عهده دارد.

 

دکتر رمضانخانی نیز در این نشست به بیان توضیحاتی در مورد شاخص دیده‌بانی شامل شاخص‌های تعیین شده برای نیم رخ سلامت استان  در حوزه های بهداشت، درمان، غذاو دارو، بین بخشی و شاخص‌های عدالت در سلامت  پرداخت.

 

 به گفته وی هدف کلی کمیته مذکور  فراهم آوردن اطلاعات و دانش برای کمک به سیاست‌گذاری و تصمیم گیری بهتر و کارآمدتر در  نظام سلامت است که به اقدامات موثر سلامتی می‌انجامد و همچنین مشارکت در حفظ و بهبود سلامت مردم است.

 

سپس هر یک از نمایندگان سازمان‌ها به عنوان عضو این کمیته، ضمن معرفی فعالیت حوزه مربوطه توضیحاتی در مورد شاخص‌های عملکردی سازمان خود  ارایه کردند.

 

در نهایت با توجه به تعداد زیاد شاخص ها در سازمانها، مقرر شد مهمترین شاخص ‌های هر حوزه  تا پایان سال جاری به این کمیته ارسال شود تا در جلسه بعدی مورد بحث قرار گیرد. سپس شاخص های منتخب استان توسط افراد صاحبنظر تحلیل و در سال 1400 این کمیته با کمک متخصصان تصویری از وضعیت سلامت استان ارایه دهد.

 

در این نشست دکتر علی رمضانخانی مشاور رییس دانشگاه در امور اجتماعی سلامت محور، دکتر محمدی رییس دبیرخانه ساغ دانشگاه و روسای دبیرخانه‌های کارگروه سلامت وامنیت غذایی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و تهران، نمایندگان ادارات کل جهاد کشاورزی، حفاظت محیط زیست، صنعت، معدن و تجارت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، آموزش و پرورش شهر و شهرستان‌های استان تهران، رییس مرکز تحقیقات مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت و نمایندگان معاونت‌های بهداشت، درمان، غذا و دارو و آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه در تالار شهید بهشتی حضور داشتند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 


١٢:٤٨ - يکشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٢٦٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٧٠