صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

خدمات شبانه روزی 80 اکیپ بازرسی بهداشتی برای نوروزی سالم تر/ در بازرسی های 10 روزه چه گذشت؟

برنامه سلامت نورزی از پانزدهم  اسفندماه سال جاری بطور همزمان و با استفاده از تمامی ظرفیت های نیروی انسانی و تجهیزات موجود در تمامی مراکز و شبکه¬های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شد.
بازرسان بهداشت محیط تا پانزدهم فروردین ماه سال 1397 بصورت روزانه در قالب 80 اکیپ سیار بازرسی و نظارتی از ساعت 8 صبح لغایت 8 شب به ویژه در روزهای تعطیل بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی حساس نظارت می¬کنند.
مهندس مجید تاجیک رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب، در خصوص روند اجرای نظارت ها اینگونه توضیح می دهد: از ابتدای شروع برنامه تا روز 25 اسفند کارشناسان بهداشت محیط  14582 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی، 9737 امکنه عمومی و 894 مرکز و امکنه بین راهی مورد نظارت قرار دادند که این نظارت ها منجر به صدور 4792 کارت بهداشت،  صدور 82 مورد اخطاریه بهداشتی بحرانی، صدور 4475 مورد اخطاریه بهداشتی غیر بحرانی،  معرفی 141 متخلف از قوانین بهداشتی به مراجع غذایی، تعطیلی 82 صنف متخلف، و کشف و معدوم سازی 10700 کیلوگرم مواد غذایی فاسد وفاقد مشخصات بهداشتی گردید.
وی افزود: درطول این نظارتها از تجهیزات نوین بازرسی در محل نیز استفاده گردید و 83 مورد نمونه برداری از مواد غذایی مشکوک نیز توسط کارشناسان صورت پذیرفت. بازرسان بهداشت محیط در این مدت 106 گشت مشترک با سایر سازمان های مرتبط از قبیل تعزیرات، دامپزشکی و اتاق اصناف برگزار نمودند و به 343 شکایت رسیده از سامانه اتباطات مردمی 190 رسیدگی کردند.
رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه، در خصوص نظارت بر سامانه های ابرسانی نیز گفت: تا کنون 535 مورد نمونه برداری میکروبی و 5177 مورد کلرسنجی  از شبکه توزیع آب آشامیدنی و آب استخرهای شنا صورت گرفته است  که در مواردی که استاندارد میکروبی آب رعایت نشده است مکاتبات و برخورد های قانونی لازم انجام شده است.
مهندس تاجیک در ادامه در خصوص برنامه های آموزشی صورت گرفته گفت: تا کنون 2996 متصدی در قالب 119 جلسه توسط کارشناسان بهداشت محیط آموزش داده شده اند و اقدامات بهداشت محیط و توصیه های آموزشی مذکور از طریق 14 برنامه تلوزیونی و رادیویی به اطلاع عموم مردم رسانده شده است. همچنین بیش از 5000 پوستر، پمفلت و اطلاعیه بهداشتی نیز در این مدت چاپ و توزیع شده است. 
در پایان مهندس تاجیک بیان داشت در طول اجرای برنامه کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشت نیز هر روز با کارشناسان محیطی مراکز و شبکه های تابعه همراه هستند و عملکرد بهداشت محیط را در اجرای هر چه بهتر برنامه بر اساس چک لیست اختصاصی پایش می نمایند.
 


١٥:٤٥ - سه شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٨٠١    /    تعداد نمایش : ٤١٣