صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بیش از 32 هزار واحد صنفی زیر ذره بین نظارت های بهداشتی دانشگاه

کارشناسان و بازرسان بهداشت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ابتدای طرح سلامت نوروزی تا هفته اول فروردین ماه موفق شدند بیش از 32 هزار واحد صنفی را مورد نظارت قرار دهند.
برنامه سلامت نورزی از پانزدهم  اسفندماه سال 96، همزمان و با استفاده از تمامی ظرفیت های نیروی انسانی و تجهیزات موجود در تمامی مراکز و شبکه¬های بهداشت و درمان معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شد و بازرسان بهداشت محیط تا پانزدهم فروردین ماه سال 1397 بصورت روزانه در قالب 65 اکیپ سیار بازرسی و نظارتی از ساعت 8 صبح لغایت 8 شب به ویژه در روزهای تعطیل بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی حساس نظارت می¬کنند.
مهندس مجید تاجیک رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت با بیان این مطلب، اظهار داشت: از ابتدای شروع برنامه سلامت نوروزی تا روز 6 فروردین 1397  کارشناسان بهداشت محیط موفق شدند 22925 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی، 7698 امکنه عمومی و 1508 مرکز و امکنه بین راهی را مورد نظارت قرار دهند که این نظارت ها منجر به صدور 6707 کارت بهداشت،  صدور 114 مورد اخطاریه بهداشتی بحرانی، صدور 6193 مورد اخطاریه بهداشتی غیر بحرانی،  معرفی 192 متخلف از قوانین بهداشتی به مراجع قضایی، تعطیلی 109 صنف متخلف و کشف و معدوم سازی 14155 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و فاقد مشخصات بهداشتی شد. 
وی افزود: درطول این نظارتها از تجهیزات نوین بازرسی در محل نیز استفاده شد و 112 مورد نمونه برداری از مواد غذایی مشکوک توسط کارشناسان صورت پذیرفت. بازرسان بهداشت محیط در این مدت 151 گشت مشترک با سایر سازمان های مرتبط از قبیل تعزیرات، دامپزشکی و اتاق اصناف برگزار کردند و به 536 شکایت واصله از سامانه ارتباطات مردمی 190 رسیدگی کردند.
رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت در خصوص نظارت بر سامانه های آبرسانی اذعان کرد:  تا کنون 666 مورد نمونه برداری میکروبی و 7111 مورد کلرسنجی  از شبکه توزیع آب آشامیدنی و آب استخرهای شنا صورت گرفته است  که در مواردی که استاندارد میکروبی آب رعایت نشده است، مکاتبات و برخورد های قانونی لازم انجام شده است.
مهندس تاجیک با اشاره به اهمیت نقش آموزش در سلامت هموطنان، گفت: همچنین تا کنون 4572 متصدی در قالب 197 جلسه توسط کارشناسان بهداشت محیط آموزش داده شده اند و اقدامات بهداشت محیطی و توصیه های آموزشی مذکور از طریق 16 برنامه تلوزیونی به اطلاع عموم مردم رسانده شده است. همچنین بیش از 7900 پوستر، پمفلت و اطلاعیه بهداشتی نیز در این مدت چاپ  و توزیع شده است. 
وی در پایان ضمن تاکید بر اهمیت نظارت بر اجرای صحیح برنامه سلامت نوروزی گفت: در طول اجرای برنامه کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشت نیز هر روز با کارشناسان محیطی مراکز و شبکه های تابعه همراه هستند و عملکرد بهداشت محیط را در اجرای هر چه بهتر برنامه بر اساس چک لیست اختصاصی پایش می کنند.
 


٠٠:٤٦ - جمعه ١٠ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٥٩٩١٠    /    تعداد نمایش : ٤٤٤