صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نظارت گسترده دانشگاه بر توزیع دارو و تولید فرآورده های غذایی در نوروز 97

دکتر پیرویان معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بازرسی و نظارت های مداوم تمام واحدهای این معاونت در ایام تعطیلات نوروزی و گفت:  پمفلت‌هایی با موضوعات نوروز و توصیه های غذایی از سوی این واحد به شبکه‌های بهداشت ورامین، پاکدشت، قرچک، دماوند، فیروزکوه، ستاد معاونت بهداشت و هلال احمر به تعداد هر کدام 500 جلد جهت توزیع بین مسافرین نوروزی، تهیه و ارسال شد.
دکتر پیرویان، با اشاره به انجام بازرسی های مداوم از داروخانه ها، بیمارستان ها، کارخانجات صنایع غذایی و لوازم آرایشی بهداشتی در ایام تعطیلات نوروزی، گفت: 47 مورد تماس تلفنی (شکایات دریافتی مرکز اطلاع رسانی و رسیدگی به شکایات)، 14 مورد شکایت ثبت و پیگیری شده، 44 مورد بازرسی سطح عرضه آرایشی و بهداشتی، 73 مورد بازدید کارخانجات مواد غذایی، 11مورد بازدید کارخانجات آرایشی و بهداشتی، بازدید از فروشگاههای بزرگ تحت پوشش (جهت بررسی اقلام قاچاق و تاریخ مصرف گذشته) وآموزش های لازم در خصوص لزوم دقت در تهیه و توزیع اقلام سلامت محور به متصدیان حاضر از اقدامات این واحد بوده است.  
وی ادامه داد: همچنین علاوه بر اقدامات فوق، فروشگاه های بزرگ سطح شهر تهران نیز مورد بازرسی قرار گرفتند.
وی در خصوص فعالیت آزمايشگاه كنترل غذا و دارو در نوروز 97، ادامه داد: این واحد با حضور 12 نفر در ايام مختلف طبق جدول اعلامي فعال بوده و در اين مدت تعداد 40 نمونه غذايي از مراكز بهداشتي شميرانات، شمال و شرق و شبكه هاي دماوند، فيروزكوه، پاكدشت دريافت کرده است. از اين تعداد 9 نمونه شيمي غذايي و 31 نمونه ميكروبي بود که از این تعداد 3 نمونه آلودگی میکروبی و یک نمونه عدم انطباق تشخیص داده شد.
معاون غذا و داروی دانشگاه، تصریح کرد: پرسنل تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو نیز طبق لیست کشیک اعلام شده در اداره حضور داشته و پاسخگوی مراجعین بودند و روزانه از مراکز تجهیزات پزشکی در رابطه با کمبود یا عدم وجود تجهیزات استعلام می گرفتند که با توجه به آماده سازی های اواخر سال 1396 از جمله تجهیز انبار و آماده داشتن تجهیزات کمبودی گزارش نشد. 
وی در ادامه یادآور شد: پیگیری نصب دستگاه سی تی اسکن مرکز طالقانی از جمله دیگر اقدامات این واحد بود و با توجه به اینکه نماینده فروش و راه اندازی دستگاه در خارج از کشور بود، اما پیگیری ها بدون وقفه ادامه داشت و اکنون این دستگاه در مرکز راه اندازی شده است. 
دکتر پیرویان با بیان اینکه واحد مدیریت نظارت بر امور دارویی نیز بر اساس لیست کشیک اعلام شده جهت حضور در اداره و انجام بازرسی، وظایف خود را به صورت کامل انجام دادند، ادامه داد: ماحصل بازدیدها 146 بازرسی از داروخانه ها، 12 بازرسی از بیمارستان ها بود.
وی در پایان اظهار کرد: اداره نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی و آرایشی بهداشتی با توجه به وظایف تعریف شده، در ایام تعطیلات نوروز نیز به فعالیت مشغول بودند و پمفلت‌هایی با موضوعات نوروز و توصیه های غذایی، فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مجاز و قابل مصرف را بشناسیم، اصلاح الگوی مصرف روغن، برچسب کنترل اصالت و سلامت کالا، قند کمتر، زندگی سالم‌تر، نمک کمتر، زندگی بهتر از سوی این واحد به شبکه‌های بهداشت  ورامین،پاکدشت، قرچک ، دماوند، فیروزکوه، ستاد معاونت بهداشت و هلال احمر به تعداد هر کدام 500 جلد جهت توزیع بین مسافرین نوروزی، تهیه و ارسال شد.


١٣:٤٠ - يکشنبه ١٩ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠١٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٠١