صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دفتر خبرگزاری ایسنا در دانشگاه افتتاح شد/ دکتر آقاجانی: رسانه یکی از ستون های اصلی توسعه پایدار است

دکتر آقاجانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم افتتاح دفتر خبرگزاری ایسنا در دانشگاه، گفت: در جوامع توسعه یافته نقش رسانه بسیار پررنگ است و یکی از ستونهای اصلی توسعه پایدار و همه جانبه محسوب می شود.
مراسم افتتاحیه این دفتر با حضوردکتر آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیجانی نماینده مجلس شورای اسلامی، دکتر متقیان مدیر عامل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر بهرامی رییس جهاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر حبیبی رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و جمعی دیگر از مسئولان و دانشجویان و خبرنگاران 27 فروردین ماه در تالار شهید بهشتی برگزار شد.
رسانه در جوامع پیشرفته یکی از ستونهای اصلی توسعه پایدار و همه جانبه است
دکتر آقاجانی رییس دانشگاه در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از گسترش روابط بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، جهاد دانشگاهی و ایسنا، اظهار داشت: نقش رسانه در ارتباط با فعالیتهای دانشگاه دو سویه است؛ از یک سو زبان گویای مردم است و نظرات آنان را به سطوح تصمیم گیری منتقل می کند و از سوی دیگر می تواند انتقال دهنده نظرات مسوولان به جامعه و مردم باشد.
وی افزود: در جوامع توسعه یافته نقش رسانه بسیار پررنگ است و یکی از ستونهای اصلی توسعه پایدار و همه جانبه محسوب می شود.
دکتر آقاجانی با اشاره به دو رسالت مهم دانشگاه در حوزه تولید دانش و ارایه خدمت، اظهار داشت: این دانشگاه با دارا بودن 13 دانشکده، 14000 دانشجو، 1400 عضو هیات علمی؛ در رشته های مختلف علوم پزشکی به تربیت نیروهای متخصص برای حوزه سلامت اشتغال دارد که این دانش آموختگان در اقصی نقاط کشور به ارایه خدمت به مردم می پردازند. همچنین با 70 مرکز تحقیقاتی در حوزه تولید علم نقش بسیار مهمی را در کشور ایفا می کند.
وی با اشاره به فعالیت های دانشگاه درحوزه ارایه خدمات، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با داشتن پایگاههای بهداشتی درمانی و بیمارستانهای متعدد، مسئول ارایه خدمات به 5.5 میلیون نفر از ساکنان استان تهران است و بهداشت و درمان بیش از نیمی از مردم این استان را برعهده دارد. علاوه بر آن مرکز ارجاع کشوری نیز است و نظارت بر خدمات بهداشتی، درمانی، دارویی، آرایشی و غذایی دهها هزار مرکز را عهده دار است.
رییس دانشگاه تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با این گستردگی عظیم در ارائه خدمات، کانون خبر و فعالیت رسانه ای است. در بحث آموزش عمومی، دفتر خبرگزاری ایسنا با توجه به پتانسیل عظیمی که  دانشگاه دارد، می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند. در این میان دانشگاه و اساتید برجسته آن می توانند در انتشار اخبار صحیح، ارتقای سطح سواد جامعه و پالایش اخبار و اطلاعات نقش مهمی ایفا کنند.
دکتر آقاجانی افزود: دهها مرکز تحقیقاتی و دانشکده و محققان دانشگاه که دائما در حال تولید علم هستند، به عنوان یک منبع خبری موثق می تواند مورد توجه قرار گیرد. بدون شک انعکاس پیشرفتهای بزرگ در حوزه های مختلف علمی و فناوری پزشکی تاثیر شگرفی در تشویق محققان، خودباوری و جلب نظر سیاستگذاران کشور دارد.
 رییس دانشگاه حوزه های مختلف دانشجویی و فرهنگی، ارایه خدمات درمانی و بهداشتی، تکنیکهای جدید و پیچیده اعمال جراحی، رخدادهای علمی در مراکز مختلف و دانشکده ها را بسترهای مناسبی برای تولید خبر عنوان کرد که خبرگزاری ایسنا می تواند در این حوزه ها فعالیت کند.
 وی با اشاره به این نکته که این خبرگزاری بدون تلاطم و ایجاد پریشانی به انعکاس اخبار پرداخته و در جهت سلامت روان جامعه گام برمی دارد، اظهار امیدواری کرد؛ تاسیس این دفتر در دانشگاه باعث ارتقای سطح سواد سلامت مردم شده و منشا خیری برای جامعه و کشور باشد.
رسانه بازوی توانمندی برای حوزه سلامت است
دکتر علیجانی نماینده مجلس شورای اسلامی در این افتتاحیه ضمن تبریک پیوند بین دانشگاه، جهاد دانشگاهی و خبرگزاری ایسنا اظهار امیدواری کرد این دفتر برکات خوبی برای کشور داشته باشد.
وی سلامت، امنیت و آموزش و فرهنگ سازی را چهار دغدغه اصلی هر کشور برشمرد و با اشاره به این که سلامت به عنوان یک نیاز اصلی مردم جزو برنامه های محوری دولت یازدهم و دوازدهم قرار دارد تاکید کرد: قطعا رسانه می تواند نقش مهمی در حوزه سلامت ایفا کند و ضمن اطلاع رسانی صحیح به مردم و آموزش و فرهنگ سازی، نیازهای مردم را نیز به سیاست گذاران منتقل کند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در بعد پیشگیری، فرهنگ سازی، درمان، انعکاس مسایل علمی، آموزشی و پژوهشی نیز رسانه می تواند نقش مهمی ایفا کند و بازوی توانمندی برای حوزه سلامت باشد.
لزوم وجود محک برای صحت و سقم اخبار در فضای مجازی/ ایسنا یکی از این محکها است
دکتر متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا نیز در این مراسم اظهار داشت: امروز بیش از 40 میلیون نفر از جمعیت ایران در فضای مجازی خبر منتشر می کنند که باید محک هایی برای صحت و سقم این اخبار وجود داشته باشد؛ خبرگزاری ایسنا یکی از این محک هاست.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص انتشار اخبار خوب، مفید و امید بخش توسط جوانان افزود: شما امکانات دانشگاهی و اطلاعات علمی را در اختیار دارید و ما نیز این آمادگی را داریم که اخبار صحیح را اطلاع رسانی کنیم. در خبر محدودیتی نداریم و مردم نیز تشنه اخبار هستند، بنابراین باید آنان را با اطلاعات صحیح و دقیق سیراب کنیم.
دکتر متقیان در ادامه گفت: ما عالمانه فکر می کنیم و به دنبال اخبار عالمانه می گردیم و از جامعه دانشگاهی می خواهیم با اطلاع رسانی اخبار خود، ما را دراین راه یاری کنید تا بتوانیم گام های موثری در راستای انعکاس دقیق اخبار علمی و خدمت رسانی حوزه سلامت برداریم.
مدیرعامل خبرگزاری ایسنا اظهار امیدواری کرد که این دفتر بتواند کارنامه ای سربلند، مفید و منعکس کننده اخبار برجسته دانشگاه ارایه دهد و  خاطرنشان کرد: اگر این رسانه مورد اعتماد واقع شده است به این دلیل است که توسط جوانان اداره می شود و بدون وابستگی به مسایل سیاسی زیر بار هیچ تعهدی جز بیان حقیقت، صداقت، اطلاع رسانی مفید، عدالت و امانت نرفته اند و در این مسیر نیز به موفقیت دست یافتند.
صحت، دقت و سرعت مهمترین رسالت رسانه است
در ادامه نشست، دکتر کدخدازاده معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه با اشاره به اهمیت نقش رسانه در فرهنگ سازی و شادی و نشاط جامعه، گفت: صحت ، دقت و سرعت مهمترین رسالت رسانه است؛ گاهی سرعت انتقال خبر باعث غفلت از دقت و صحت می شود که این امر همواره باید مورد توجه قرار گیرد.
راه اندازی دفتر خبرگزاری ایسنا در دانشگاه باعث بروز تحولات مثبت در گسترش اطلاع رسانی های علمی حوزه سلامت است
در بخش دیگری از این مراسم دکتر بهرامی رییس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن بیان سخنانی، انسان سالم را محور توسعه پایدار و آموزش را پایه و اساس سلامتی برشمرد و رسانه را بهترین محور برای آموزش و اطلاع رسانی در حوزه سلامت عنوان کرد.
وی در پایان گفت: امیدواریم این دفتر با همکاری مراکز دانشگاهی بتواند نقش آفرینی خوبی داشته باشد و باعث گسترش اطلاعات صحیح و دقیق در حوزه سلامت کشور شود.
پرهیز از سیاست زدگی و روزمرگی
دکتر علیزاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز ضمن بیان سخنانی گفت: سیاست زدگی و روزمرگی تهدیدی است که در این قسمت ممکن است بروز کند و باید از آن به شدت پرهیز شود. با افتتاح این دفتر، اطلاع رسانی به موقع و صحیح با همکاری دانشگاه و ایسنا و جهاد دانشگاه محقق خواهد شد.
 
برای دیدن گزارش تصویری مراسم افتتاح دفتر خبرگزاری ایسنا اینجا کلیک کنید


١٧:٤٩ - دوشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٤٦٨    /    تعداد نمایش : ٨٦٧