صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی هموفیلی/ علائم این اختلال انعقادی خون در کودکان را جدی بگیرید

17 آوریل مصادف با 28 فروردین ماه هر سال با هدف افزایش آگاهی نسبت به بیماری هموفیلی و سایر اختلالات انعقادی خون، با عنوان روز جهانی هموفیلی شناخته می شود. 
دکتر مهشید مهدی زاده، معاون آموزشی بیمارستان طالقانی، بیماری هموفیلی را شایع ترین اختلال خونریزی دهنده ارثی دانست و گفت: این بیماری در فرم شایع نوع A که 80 درصد موارد را تشکیل می دهد، به علت یک موتاسیون در ژن فاکتور VIII روی کروموزوم X بوجود می آید. در سایر موارد هموفیلی موتاسیون در محل ژن فاکتور مربوطه است.
وی ادامه داد: به طور کلی هموفیلی به علت کمبود فاکتور IX  VIII یا XI بروز می کند، ولی کمبود ارثی سایر فاکتورهای انعقادی که تحت عنوان اختلالات خون ریزی دهنده نادر طبقه بندی می شوند نیز علائم نسبتاً مشابهی با این بیماری دارند .
معاون آموزشی بیمارستان طالقانی با اشاره به اینکه هموفیلی نوع A معمولاً در پسربچه ها تا سن یک سالگی به دنبال عمل ختنه یا تزریق واکسن، بروز می کند، افزود: این نوع از بیماری وابسته به جنس است و به ندرت در دختران دیده می شود. علامت شایع این اختلال، تورم مچ پا به دنبال اولین قدم های کودک است. 
به گفته دکتر مهدی زاده، سایر اختلالات خون ریزی دهنده در اثر کمبود فاکتورهای انعقادی در هر دو جنس دیده می شود .
دکتر مهدی زاده در خصوص پیامدهای بروز این بیماری در افراد، اظهار داشت: در بیماری هموفیلی شدید، خون ریزی خودبخودی یا با ضربه کم در داخل مفاصل اتفاق می افتد که این امر در نهایت باعث آسیب مفصل مربوطه می شود. از طرفی تقویت عضلات بخصوص در اندام تحتانی به کاهش تخریب مفصل زانو و سایر مفاصل کمک می کند. 
وی از امکان تشخیص هموفیلی نوع A قبل از تولد جنین پسر خبر داد و افزود:  آموزش به بیمار جهت تشخیص خون ریزی ناشی از اختلالات انعقادی، درمان در منزل و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، آموزش به بیمار جهت مراقبت های حمایتی شامل مراقبت اورژانسی، واکسیناسیون و کنترل وزن، تأسیس و تقویت مراکز جامع هموفیل،، تمهیدات لازم جهت تهیه داروی سالم و مکفی،، آموزش پزشکان جهت شناخت به روز بیماری و روش های درمان و  توسعه امکانات تشخیصی قبل از تولد از جمله اقداماتی است که می تواند در پیشگیری از بروز این اختلال جلوگیری کند.
گفتنی است، شعار امسال روز جهانی هموفیلی از سوی فدراسیون جهانی هموفیلی، "به اشتراک گذاری دانش ما را قوی تر می کند" تعیین شده است. 
17 آوریل مصادف با 28 فروردین ماه هر سال با هدف افزایش آگاهی نسبت به بیماری هموفیلی و سایر اختلالات انعقادی خون، با عنوان روز جهانی هموفیلی شناخته می شود. 
 


١٤:٢٥ - سه شنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٥٣٤    /    تعداد نمایش : ٣٩٦