صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ثبت بیش از 6 هزار خدمت در کارنامه سال گذشته کلینیک های سیار دندانپزشکی

دکتر طاهری رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به خدمات ارائه شده در راستای اجرای طرح تحول سلامت دهان و دندان در مناطق تحت پوشش دانشگاه، گفت: به منظور ارتقای سطح سلامت دهان و دندان دانش آموزان مقطع ابتدایی؛ آموزش، معاینه و فلورایدتراپی دانش آموزان به صورت رایگان در مدارس تحت پوشش انجام پذیرفت و 5510 نفر از ساکنان نقاط محروم 6235 خدمت را در طول سال 96 از سوی کلینیک های سیار دندانپزشکی دریافت کرده اند.
براین اساس دستیابی به پوشش 84 درصدی با انجام 345517 معاینه، آموزش و وارنیش فلورایدتراپی دانش آموزان مقطع ابتدایی تحت پوشش دانشگاه در مرحله دوم طرح (سال تحصیلی 96-95 ) و دستیابی به پوشش 86 درصدی با انجام 348824 معاینه، آموزش و فلورایدتراپی درمرحله اول طرح ( سال تحصیلی97-96 )صورت گرفت.
به گفته وی ثبت اطلاعات سلامت دهان و دندان 264920 نفر دانش آموزان درمرحله دوم طرح (سال تحصیلی 95-96 ) و ثبت اطلاعات 269485 از دانش آموزان نیز در مرحله اول طرح (سال تحصیلی 96-97)انجام شد.
دکتر طاهری با تاکید برلزوم انجام اقدامات پیشگیرانه از پوسیدگی دندان در مراکز خدمات جامع سلامت خاطرنشان کرد: 3861 خدمت فیشورسیلانت و 10933 خدمت ترمیم به کودکان 14-6 سال در طول سال 96 در مناطق تحت پوشش دانشگاه انجام شده است.
وی با اشاره به برنامه سلامت دهان و دندان کودکان زیر 6 سال در مراقبت های ادغام یافته کودک سالم که از برنامه های حوزه طرح تحول سلامت دهان و دندان است، این برنامه را شامل دو قسمت؛ توزیع مسواک انگشتی به کودکان زیر 2 سال و وارنیش فلورایدتراپی کودکان 3 تا 5 سال برشمرد.
دکتر طاهری در ادامه از بازسازی و نوسازی تعدادی از واحدهای دهان و دندان در مراکز بهداشتی خبر داد و گفت: بازسازی و نوسازی 43 درصد از واحدهای دهان و دندان مراکز خدمات جامع سلامت به منظور ارتقای سطح کیفی و کمی تجهیزات دندانپزشکی و محیط فیزیکی در طول سال 96 انجام شده است. همچنین تعدادی از واحدهای دهان و دندان مراکز از نظر یونیت دندانپزشکی، اتوکلاو کلاس B، توربین و انگل، امالگاماتور کپسولی، لایت کیور تجهیز شدند.
رئیس گروه سلامت دهان و دندان معاونت امور بهداشتی دانشگاه در خصوص خدماتی که در برنامه بیمه روستایی ارایه می شود، اظهار داشت: در این برنامه خدمات دهان و دندان به گروههای هدف شامل کودکان زیر 14 سال، زنان باردار و زنان یکسال پس از زایمان برای دارندگان دفترچه بیمه روستایی به صورت رایگان ارایه می شود .
خدمات واحد دهان و دندان 14 مرکز خدمات جامع سلامت دانشگاه در مناطق روستایی
به گفته وی در 14 مرکز خدمات جامع سلامت دارای واحد دهان و دندان در مناطق روستایی تحت پوشش این دانشگاه در سال گذشته، 9604 ترمیم، 2388 فیشورسیلانت، 5766 فلورایدتراپی و 24328 مورد کشیدن دندان توسط دندانپزشکان در قالب بیمه روستایی ارایه شد .
رئیس گروه سلامت دهان و دندان معاونت امور بهداشتی به به کار گیری 3 دستگاه کلینیک های سیار دندانپزشکی در شهرستانهای پاکدشت، ورامین و پردیس را در راستای دسترسی عادلانه همه اقشار به خدمات دندانپزشکی برشمرد و خاطرنشان کرد: 5510 نفر از ساکنان نقاط محروم 6235 خدمت را در طول سال 96 از سوی کلینیک های سیار دندانپزشکی دریافت کرده اند.
وی تجهیز و راه اندازی مرکز دندانپزشکی تجمیعی مروارید در ورامین(برای ارائه خدمات سطح دو دهان و دندان به دانش آموزان) و راه اندازی شیفت بعدازظهر مرکز خدمات جامع سلامت چیذر و لواسان شبکه بهداشت و درمان شمیرانات را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای طرح تحول سلامت دهان و دندان عنوان کرد.
نقش آموزش در راستای ارتقای سطح دهان و دندان
دکتر طاهری در خاتمه سخنان خود با تاکید بر اهمیت نقش آموزش در راستای ارتقای سطح دهان و دندان اظهار داشت: علاوه بر آموزش گروه های هدف بمنظور ترویج فرهنگ رعایت بهداشت دهان و دندان تعداد زیادی پوستر مربوط به بهداشت دهان و دندان با عناوین نخ دندان ، نقش دندان ها ، دندان شش سالگی و مسواک زدن در بین مدارس و مراکز خدمات جامع سلامت توزیع شد.همچنین بمنظور ارایه خدمات پیشگیری در مراکز خدمات جامع سلامت آموزش و تربیت تکنسین های دهان نیز انجام پذیرفته است.
 


١٠:٣٨ - سه شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٨٨٨    /    تعداد نمایش : ٥٧٦