صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون درمان دانشگاه: از آغاز طرح تحول نظام سلامت، زایمان طبیعی 4.3 درصد افزایش یافته است

دکتر میرهاشمی معاون درمان و نایب رئیس و دبیر ستاد طرح تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اجرای طرح تحول از سال 93، کاهش میزان پرداختی بیماران بستری، ترویج زایمان طبیعی، ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ، حضور پزشکان متخصص مقیم و ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان های تابعه دانشگاه را از برنامه های طرح تحول در مرحله اول این برنامه جامع عنوان کرد.
طرح تحول نظام سلامت، تحولی خلاصه شده درچهار کلمه، به پایان مسیر چهار سالگیش نزدیک می شود؛ در خانه قبلی دولت، اقدامی بی همتا بود تا دولت تدبیر را از نور امید درخشان تر کرد.
کافی است سری به بیمارستان های پایین شهر یا مراکز درمانی استان های لب مرز بزنید؛ مراکزی که شاید هنوز گچ ستون‌هایش خشک نشده و مملو از آدمهایی است که حتی تجربه یک تست فشار خون را هم نداشته‌اند.
ویزیت های سه هزار تومانی، دفترچه بیمه هایی که به دست تمام مردم کشور داده شد، رایگان شدن زایمان طبیعی و احیای مجدد مراکز بهداشتی درمانی در مناطق محروم از جمله اتفاقاتی بود که در سایه اجرای طرح تحول نظام سلامت وزارت بهداشت در دولت تدبیر و امید رخ داد. 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از همان ابتدای انتصابش عزم خود را جزم کرد تا بذر طرح تحول سلامت را به درختی تنومد تبدیل کند. اقدامات وی در دولت یازدهم سر زبان ها افتاد و منتقدان بسیاری هم پیدا کرد.
دکتر میرهاشمی ضمن گرامی داشتن هفته سلامت، از طرح تحول بعنوان یک طرح ملی و بومی یاد کرد و آن را مصداق شعار مقام معظم رهبری در حمایت از تولید داخلی در سال 97 دانست.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول از سال 93، کاهش میزان پرداختی بیماران بستری، ترویج زایمان طبیعی، ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ، حضور پزشکان متخصص مقیم و ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان های تابعه دانشگاه را از برنامه های طرح تحول در مرحله اول این برنامه جامع عنوان کرد.
وی افزایش دسترسی عادلانه و بهره مندی مردم به خدمات سلامت در مناطق محروم و حاشیه شهر تهران را از اقدامات مهم دانشگاه در طول این برنامه عنوان کرد و افزود: از سال 93 تاکنون بیمارستان های شهدای گمنام و شهدای پاکدشت به بهره برداری رسیدند و بیمارستان های حضرت فاطمه زهرا (س) شهرستان دماوند و شهید ستاری شهرستان قرچک در حال گذراندن مراحل بهره برداری هستند. همچنین با بهبود وضعیت حضور پزشکان متخصص، ساماندهی نظام ارجاع در سطح تخصصی و فوق تخصصی و تامین و نوسازی تجهیزات بیمارستانی در حال حاضر وضعیت خدمت رسانی در شهرستان ها در موقعیت مناسبی نسبت به ابتدای طرح قرار دارد.
نایب رئیس ستاد طرح تحول دانشگاه با اشاره به افزایش 4.3 درصدی آمار کل زایمان طبیعی به کل زایمان ها از آغاز طرح خاطرنشان کرد: با انجام پایش فصلی برنامه ترویج زایمان طبیعی در 43 مرکز، آموزش رایگان مادران باردار، برگزاری سمینارهای آموزشی ویژه کادر درمانی بخش های زنان و زایمان، تهیه طرح پژوهشی و پروپوزال با موضوع مرگ مادر، مداخله در فرآیند مدیریتی و درمانی بیمارستان خصوصی و دولتی و تهیه تجهیزات و نوسازی بخش های زایمان روند فرهنگ سازی و اجرای برنامه با روند قابل قبول در حال پیگیری است. همچنین تلاش در افزایش درصد زایمان طبیعی و بهینه سازی فرهنگی آن در سطح جامعه به عنوان یکی از برنامه های اصلی ادامه دارد.
دکتر میرهاشمی تغییر برخی از شاخص های درمانی دانشگاه در سال 96 نسبت به سال 92 را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: بعد از اجرای طرح تحول شاهد رشد 6.8 درصدی در میانگین تخت فعال، رشد 13.1 درصدی اشغال تخت، رشد 36.3 درصدی در کل اعمال جراحی، رشد 56.9 درصدی در کل مراجعین به اورژانس و رشد 35.5 درصدی در کل مراجعین سرپایی هستیم.
نایب رئیس ستاد تحول با اعلام فرانشیز پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دولتی به 5.2 درصد از کل صورتحساب، گفت: البته وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در سال گذشته با مشکلاتی در تامین بودجه و پرداختی بیمه ها و همچنین پرداخت مطالبات پرسنل علیرغم محدودیت های مالی دانشگاه و کشور مواجه بود، که با همت حوزه بهداشت و درمان کاهش پرداختی از جیب بیماران که از ثمرات این طرح ملی است هنوز به وقت خود باقی است. 
وی درخصوص چگونگی سیستم نظارت بر روند اجرای طرح نیز گفت: به منظور بررسی و چگونگی اجرای بسته های طرح تحول در بیمارستان های تابعه دانشگاه، بازدیدهای معاونت های دانشگاه متناسب با حوزه های مرتبط کاری در دستور کار قرار گرفت؛ و معاونت درمان بعنوان ناظر اصلی بر روند فعالیت حوزه درمان با آغاز آموزش های مدون برای کارشناسان حوزه درمان و تدوین یک برنامه مدون نظارتی توانست از سال 94 یک رشد 25 تا 30 درصدی را در زمینه بازرسی از مراکز درمانی ایجاد کند.
دکتر میرهاشمی در خاتمه همدلی و همفکری در میان سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در پایتخت و دیگر سازمان ها و ارگان های مرتبط با حوزه بهداشت و درمان را از توفیقات اجرای این برنامه خواند، و از تلاش های رئیس ، هیات رئیس دانشگاه و کادر درمانی و کارشناسان حوزه دانشگاه که در تحقق اهداف طرح و افزایش رضایتمندی مردم تلاش می کنند تشکر و قدردانی کرد.


١١:٢٤ - سه شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٨٩٨    /    تعداد نمایش : ٥٤٩