صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کسب رضایت 93 درصد مردم توسط کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه

مهندس مجید تاجیک رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ستاد فوریت های سلامت دانشگاه در سال 1396 با رسیدگی به 10950 درخواست و شکایت واصله از سامانه مذکور و پیگیری تا حصول نتیجه، دانشگاه را به فعال ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور در این زمینه تبدیل کرده است.
در خصوص عملکرد کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه در امر نظارت های بهداشتی در ساعات اداری، غیراداری و مناسبت های خاص، گفت: کارشناسان به منظور حفظ سلامتی عموم مردم و دسترسی به آب و غذای ایمن، کنترل و نظارت های بهداشتی هدفمند از مراکز تهیه، طبخ، عرضه و فروش مواد غذایی در جهت حفظ و ایمنی مواد غذایی درسطح عرضه، حمل و نقل و نگهداری و همچنین نظارت بهداشتی بر اماکن عمومی، اماکن بین راهی، مراکز اقامتی و مراکز و اماکن مشابه و نیز سامانه های آب رسانی، استخرهای شنا و شناگاه های طبیعی را در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل، مناسبت های خاص از قبیل عید نوروز، مراسم بزرگداشت ارتحال امام خمینی(ره)، ماه مبارک رمضان، ماه محرم و عید قربان با به کارگیری از حداکثر توان کارشناسی، تجهیزات پرتابل بازرسی، یونیفرم و خودرو متحدالشکل با نصب لوگوی بهداشت 190 و امکانات دانشگاهی افزایش دادند.
وی ادامه داد: در این راستا در سال 1396 بیش از 188 هزار بازدید از مراکز و اماکن مذکور صورت پذیرفت که این نظارت ها منجر به صدور 13296 مورد اخطار بهداشتی غیر بحرانی، 1760 مورد اخطار بحرانی و پلمپ 1207 مرکز و امکنه متخلف از قوانین بهداشتی شد. از طرفی این نظارت ها منجر به اعطای 3133 مجوز بهره برداری بهداشتی واحد های صنفی و صدور 19523 گواهینامه بهداشت عمومی و 122605 کارت بهداشت جهت متصدیان مراکز و اماکن مذکور شد.
مهندس تاجیک با اشاره به اهمیت نظارت بر کیفیت میکروبی و شیمیایی مواد غذایی در سطح عرضه، اظهار کرد: به همین منظور 3418 مورد نمونه برداری از مواد غذایی مشکوک و 4862 مورد سنجش کیفیت مواد غذایی با استفاده از تجهیزات سنجش پرتابل در سال 1396 صورت پذیرفت.
وی عنوان کرد: معاونت بهداشت دانشگاه با هدف دسترسی عموم مردم به آب آشامیدنی سالم در تمامی مناطق تحت پوشش و  لزوم اعمال نظارت هاي لازم در حين اجرا و بهره برداري از سيستم ها و تجهيزات مربوطه به آب و فاضلاب، اقدام به تاسيس آزمايشگاه مجهز آب و فاضلاب در مرکز جامع سلامت حاج مبارکی کرد. این آزمایشگاه با متراژ 120 متر و رعایت استاندارهای ساخت، در دو بخش آب و فاضلاب با استفاده از دستگاه هاي پيشرفته از قبیل یون کروماتوگرافی و اسپکتروفتومتر به عنوان آزمایشگاه رفرانس وزارت بهداشت آماده بهره برداری شد.
رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه از انجام بیش از 127 هزار مورد کلرسنجی از آب آشامیدنی در مناطق شهری و روستایی در سال 96 خبر داد و گفت: نظارت بر کیفیت میکروبی آب آشامیدنی نیز از طریق 6610 مورد نمونه برداری از شبکه های آبرسانی و منابع تامین آب و تاسیسات آبرسانی صورت پذیرفت. 
مهندس تاجیک ادامه داد: در سال گذشته از 197 استخر تحت پوشش، 1718 مورد بازرسی صورت گرفت و 3545 مورد کلرسنجی و 1447 مورد نمونه برداری میکروبی به منظور نظارت بر کیفیت آب استخرهای شنا انجام شد.
وی با بیان اینکه سامانه مدیریت نظارت و ارتباطات مردمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، پیشخوان و بستر ارتباطی یکپارچه ای است که درخواست ها و شکایت های مردمی درخصوص مسایل بهداشتی را  از طریق سامانه تلفنی190 دریافت می کند، افزود: با توجه به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی کافی در هر مکان  و در هر زمان، ستاد فوریت های سلامت دانشگاه در سال 1396 با رسیدگی به 10950 درخواست و شکایت واصله از سامانه مذکور و پیگیری تا حصول نتیجه از طریق کارشناسان مستقر در ستاد معاونت بهداشت و 10 مرکز و شبکه بهداشت تحت پوشش، دانشگاه را به فعال ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور در این زمینه تبدیل کرده است و با کسب 93 درصد رضایتمندی افراد شاکی، در رده بهترین دانشگاه های تیپ یک کشور قرار گرفته است.
مهندس تاجیک در خصوص ارتباط موثر با بخش خصوصی و ایجاد دفاتر خدمات سلامت، تصریح کرد: به منظور استفاده از توان بخش خصوصی در جهت ارتقای وضعیت بهداشتی مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی در بخش بهداشت محیط و درراستای اجرای مواد 24، 25 و 41 آیین نامه اجرایی قانون اصلاح  ماده 13 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی و آرایشی بهداشتی، معاونت بهداشتی دانشگاه با همکاری مرکز سلامت محیط و کار وزارت متبوع به عنوان اولین دانشگاه در کشور پروانه تاسیس دفاتر خدمات سلامت را صادر و تا پایان سال 1396، 16 دفتر فعال در زمینه ارائه خدمات سلامت در بخش خصوصی راه اندازی کرد. همچنین این معاونت با انجام  21098 مورد نظارت خودکنترلی توسط این دفاتر قدم مثبتی در جهت کنترل شیوع بیماری های منتقله از آب و غذا  در جامعه برداشته است.  

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به اقدامات معاونت بهداشتی دانشگاه در جهت کاهش آلودگی هوا، یادآور شد: انجام پژوهش مرتبط با اثرات آلودگی هوا بر سلامت و کمی سازی اثرات بهداشتی آلاینده ها توسط نرم افزار مورد تائید سازمان جهانی بهداشت با آنالیز داده های ثبت شده در ایستگاه های سنجش آلاینده های هوا در شهرهای تهران، ورامین و پاکدشت و  همچنین حضور فعال در جلسات کارگروه استانی آلودگی هوا و کمیته شرایط اضطرار آلودگی هوا به عنوان نماینده وزارت متبوع به منظور حساس سازی مسئولین استانی در جهت ارائه راهکار و اقدامات موثر در جهت رفع مشکل آلودگی هوای کلانشهر تهران از مهمترین اقدامات در این حوزه به شمار می آید. 

 


١٢:٢٤ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٩٨٠    /    تعداد نمایش : ٨٨٠