صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر لاریجانی: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از قله های آموزشی کشور است

دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با حضور در سیزدهمین جشنواره آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این دانشگاه را یکی از قله های آموزشی کشور در حوزه پزشکی دانست.
معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه مسئولیت اداره آموزش پزشکی بعهده دانشگاه های علوم پزشکی است، اظهار داشت: مجموعه دانشگاه هایی که در تهران حضور دارند حدود 40 درصد آموزش پزشکی کشور را اداره می کنند و باید در این خصوص به خوبی عمل کنند. این جشنواره فرصت مغتنمی است که از خدمات اساتید تقدیر کنیم و امیدواریم این فرهنگ همواره دوام و بقا داشته باشد.  
وی با اشاره به برخی توفیقات علمی و آموزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بعد کمی وکیفی آموزش کشور، رشد چشمگیری صورت گرفته و درچند دهه گذشته تعداد دانشجویان علوم پزشکی ما 4 تا 5 برابر بیشتر شده است همچنین تعداد اساتید ما نسبت به اول انقلاب 7 برابر افزایش یافته است. دکتر لاریجانی ادامه داد: همچنین از حدود 16 دانشگاه علوم پزشکی در اوایل انقلاب تعداد این مراکز به 60 دانشگاه رسیده است. البته درکنار رشد چشمگیرکمی،  شواهد بیانگر این موضوع است که ما از لحاظ کیفی نیز وضعیت خوبی داریم.
دکتر لاریجانی رشد کمی وکیفی تولیدات علمی کشور را برشمرد و خاطرنشان کرد: درحال حاضر با مشاهده وضعیت ایران در آنالیز جدید و سایت های علم سنجی دنیا متوجه می شویم که ایران از لحاظ تولیدات علمی، بالاترین کشور منطقه در چند سال گذشته بوده و این حاکی از آن است که ما همگام با رشد کمی، حرکت کیفی نیز داشته ایم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر توجه ویژه به حوزه فناوری، افزود: درحال حاضر باید دنبال این باشیم که علم ما تاثیرگذاری وسیع تری بر توسعه کشور داشته باشد و برای این موضوع باید حرکت های جدیدی را سامان بدهیم. همچنین همانطور که ما به بحث تولید علم و دانش اندوزی و دانش پروری توجه می کنیم، درعین حال باید به بحث فناوری و رفع مشکلات مردم نیز اهتمام ویژه ای داشته باشیم.
وی بر ضرورت گسترش ارتباطات بین المللی دانشگاهها تاکید کرد وگفت: کشور ما ازلحاظ شاخص های تولید علم، وضعیت نسبتا خوبی دارد و درواقع رتبه سوم و چهارم دنیا درآموزش تحصیلات تکمیلی را نیز دارا هستیم. دانشگاه های ما پتانسیل و ظرفیت بهتر شدن را دارند و با بهره گیری از امکانات موجود و گسترش ارتباطات بین المللی می توانیم جایگاه خودمان را در جهان ارتقا دهیم چون یکی از چالش های موجود درکشور این است که ارتباط وسیعی بین دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی ما و بیمارستان های ما وجود ندارد و این نکته مهمی است.
دکتر لاریجانی بر ضرورت توجه به مرجعیت علمی دانشگاه های علوم پزشکی و حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم، تاکید کرد و افزود: دانشگاه ها با توجه به نقشه علمی کشور باید بدانند در آموزش پزشکی به کجا می خواهند برسند و نقطه مرجعیت علمی آنها کجاست تا روی آنها سرمایه گذاری های لازم را انجام دهند. همچنین در دانشگاهها باید به حرکت های ریشه ای، نگاه جدی تری شود و دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل سوم حرکت کنند.
وی اذعان داشت: امروز در وزارت بهداشت به روشنی ترسیم شده که ما به کجا می خواهیم برویم. ما مصوبه بسیار خوبی درشورایعالی انقلاب فرهنگی بنام آمایش سرزمینی داریم و دراقع در آمایش سرزمینی تاکید شده که در هر منطقه متناسب با امکانات آن منطقه تا چه میزان از آموزش عالی را می توانیم تعریف کنیم.
دکتر لاریجانی با اشاره به بحث ماموریت گرایی دانشگاهها افزود: بحث ماموریت گرایی دانشگاه ها مهم است. دانشگاه باید ماموریت های مشخصی را برای خودشان درنظر بگیرند و در آن مسیر بطور جدی حرکت و پیشرفت کنند. 
معاون آموزشی وزارت بهداشت درادامه بر ضرورت توجه به دانشگاه های مجازی، تاکید کرد وگفت: ازمهرماه امسال تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور می توانند آموزش های شان را در سایت خودشان و به اسم خودشان در بستر دانشگاه مجازی قرار دهند تا همه دانشجویان به آنها دسترسی داشته باشند.
وی با تاکید بر جذب دانشجوی خارجی خاطرنشان کرد: برای جذب دانشجوی خارجی باید حرکت های جدی تری را دنبال کنیم. درحال حاضر ما 3000 دانشجوی خارجی داریم و به نظر می رسد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با استفاده از ظرفیت های آموزشی بسیار و بهره گیری از اساتید برجسته خود می تواند در این زمینه قدم های موثری بردارد.
دکتر لاریجانی درپایان افزود: ظرفیت آموزشی کشور ما درحوزه آموزش پزشکی، ظرفیت خوبی است و خوشبختانه پس از انقلاب در این حوزه با درایت مدیران آموزشی تا حد زیادی توانسته ایم استانداردهای خودمان را حفظ کنیم و امیدواریم با ظرفیت بالایی که درسطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود دارد، شاهد تداوم موفقیت های دانشگاهیان باشیم.
 


١٤:٣٨ - يکشنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦١٢٢٨    /    تعداد نمایش : ٨٣٤