صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

درمان دردهای عصبی، عضلانی و اسکلتی با استفاده از لیزر پرتوان دربیمارستان آیت ا... طالقانی

مهناز آهنگری مسوول کلینیک فیزیوتراپی بیمارستان آیت ا... طالقانی از درمان دردهای عصبی، عضلانی و اسکلتی بیماران با استفاده از لیزر پرتوان در این کلینیک خبر داد.

این کارشناس ارشد توانبخشی استفاده از لیزر پرتوان را یک روش جدید برای رهایی از بسیاری از عارضه های دردناک عنوان کرد و افزود: استفاده از لیزر پرتوان با قدرت بالا یک روش بدون درد، ایمن و نسبتا عاری از عوارض جانبی است که برای رفع دردهای عصبی، عضلانی و اسکلتی به کار می رود و  فرایند بهبود یک زخم یا جراحت را نیز تسریع می کند.

مهناز آهنگری با اشاره به اثرات ضد التهابی این روش اظهار داشت: با توجه به این که نور لیزر باعث تخلیه خون وریدی و افزایش فعالیت  دستگاه لنف می شود (مایعات مناطق متورم را خالی می کند)، ورم را کاهش داده و در نتیجه درد را کمتر می کند.

مسوول کلینیک فیزیوتراپی بیمارستان طالقانی درخصوص تاثیر ضد درد این روش گفت: لیزر با تاثیر بر روی سلول های عصبی جلوی انتقال پیام درد به مغز را گرفته و حساسیت عصب را کمتر می کند. همچنین مکانیسم تسکین درد طبیعی بدن را تحریک کرده و موجب ترشح مقادیر زیاد اندورفین و انکفالین از مغز و غدد فوق کلیه می شود.

وی تسریع فرایند ترمیم بافت و رشد سلولی را از دیگر ویژگیهای این روش درمانی برشمرد و افزود: لیزر پرتوان با نفوذ عمیق در بافت، باعث سرعت بخشیدن تولید مثل و رشد سلولی می شود. هنگامی که سلول های تاندون ها، استخوان ها، رباط ها و ماهیچه ها در معرض اشعه لیزر قرار گیرند، تولید مثل و ترمیم آنها سریع تر خواهد شد. تحریک زیستی توسط نور لیزر پرتوان، تولید فیبروبلاست (واحدهای سازنده کلاژن که در ترمیم زخم مورد نیاز هستند) را تحریک کرده و منجر به رشد و ترمیم بافت می شود و در نتیجه  تسریع فرایند ترمیم زخم و کاهش چشمگیر درد و التهاب می شود.

به گفته این کارشناس ارشد توانبخشی؛ بهبودی کند عملکرد اعصاب در بافت آسیب دیده، می تواند باعث بی حسی یا اختلال در عملکرد اندام های مختلف شود. استفاده از لیزربه فرایند وصل شدن دوباره اعصاب شتاب داده و دامنه پتانسیل عمل را برای بهینه سازی فعالیت عضلات، افزایش می دهد.

مهناز آهنگری با اشاره به تاثیر لیزر در بهبود فعالیت های عروقی گفت: لیزر پر توان با ایجاد مویرگ های جدید در بافت آسیب دیده فرایند بهبود را سرعت بخشیده و باعث التیام سریعتر زخم ها می شود. لیزر درمانی با قدرت بالا تشکیل بافت فیبروز و اسکار(جای زخم) ناشی از بریدگی، خراش، سوختگی یا جراحی را کاهش می دهد.

وی  تحریک سیستم ایمنی را از دیگر اثرات این روش درمانی برشمرد و افزود: این نوع لیزر در بیماریهای اتوایمیون مانند آرتریت روماتوئید با اثر بروی سلولهای ایمنی خاص به درمان، کاهش درد و متعاقب آن بهبود عملکرد اندامها کمک فراوانی می کند.

مسوول کلینیک فیزیوتراپی  بیمارستان آیت ا... طالقانی با اشاره به این مطلب که لیزر پرتوان در درمان عارضه های مزمن و حاد کاربرد دارد اظهار داشت: لیزر در درمان دردهای حاد و مزمن ، ترمیم زخم،  درد های  کمر، شانه، زانو و گردن، زونا، نوروپاتی، آسیب های عصبی مانند فلج صورتی بلز، پیچ خوردگی یا کشیدگی عضلانی، تاندونی و لیگامانی، بورسیت، آرتروز مفاصل مختلف بدن، سندرم کانال کارپ، آسیب های ورزشی، آرنج تنیس بازان و گلف بازها، زخم هایی که بهبود آنها با دشواری صورت می گیرد، درمان سر دردهای میگرنی، التهاب فاسیای کف پا، درد نوروژنیک، سندرم دردهای کمپلکس(پیچیده) موضعی/ دیستروفی سمپاتیک رفلکسی، فیبرومیالژیا، نورالژی درد عصب سه قلوی صورت، آرتریت روماتوئید کاربرد دارد.

مهناز آهنگری تاکید کرد: استفاده از لیزر پرتوان، درمانی بدون درد و ایمن وتقریبا فاقد عوارض جانبی است. در طی درمان با این شیوه، بیمار یک اثر گرمای ملایم را احساس کرده که در بیشتر موارد همراه با احساس آرامش عمیق است.

وی در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد : درمان به وسیله لیزر پرتوان در موارد بارداری، تومورهای بد خیم و یا استفاده از دارو هایی که نسبت به نور حساسیت ایجاد می کنند، زخمهای باز وخونریزی دهنده و نوزادان ممنوع می باشد.


١٣:٠٨ - سه شنبه ١٩ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٤٣٤٩    /    تعداد نمایش : ١٠١