صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هفته ملی سلامت بانوان ایرانی، با شعار "حرکت برای سلامت زنان"/ دکتر شارقی: بحث سلامت زنان را باید در تمام ابعاد مورد توجه قرار دهیم

جلسه هماهنگی گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با حضور دکتر شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران روز یکشنبه 15 مهرماه در تالار شهیدبهشتی برگزار شد.

درابتدای این نشست که دکتر اسماعیلی مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در امور زنان و خانواده، دکتر شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران و نمایندگان امور بانوان در شهرستانها و واحدهای تابعه دانشگاه حضور داشتند، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران اهمیت و نقش سلامت زنان در توسعه پایدار کشور را مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: سلامتی در هر جامعه‌ای به عنوان پیش شرط توسعه پایدار ذکر می‌شود که در این میان زنان به عنوان محور اصلی سلامت جامعه، نقش بی‌بدیلی دارند و بحث سلامت زنان را باید در تمام ابعاد مورد توجه قرار دهیم.

وی خواستار تداوم اجرای پوشش نذر سلامتی روابط عمومی دانشگاه در هفته ملی سلامت بانوان شد و از مشارکت استانداری تهران در همکاری برای اجرای هرچه بهتر خدمات به عموم مردم در این پویش خبر داد. 

دکتر اسماعیلی مشاور رییس دانشگاه حضور دکتر شارقی و برگزاری این جلسه را به فال نیک گرفت و سرآغازی برای تلاش بیشتر و برداشتن گامهای موثرعملیاتی در حوزه سلامت بانوان برشمرد.

وی اظهار امیدواری کرد با تشکیل کارگروههای تخصصی و کمک و یاری یکدیگر بتوانیم به اهداف تعیین شده و اهداف بالادستی در این حوزه دست یابیم.

اهم برنامه ها و فعالیت های امور زنان و خانواده دانشگاه

دکتر اسماعیلی با اشاره به اهم وظایف حوزه امور زنان و خانواده دانشگاه، نقش این واحد را حمایتی، هماهنگی و همکاری در راستای بهبود برنامه های سلامت زنان برشمرد که ارزیابی و اولویت بندی نیازها، تعیین اولویتهای تحقیقاتی خدماتی در سطح منطقه بر پایه  نیازهای اولویت دار منطقه ای و سند توسعه استانی، همکاری در برنامه ریزی و اجرای برنامه های مرتبط در تامین، حفظ و ارتقای سطح سلامت بانوان در تمام ابعاد، توانمندسازی زنان در زمینه های فرهنگی و علمی و مدیریتی و اجتماعی، گسترش خدمات مشاوره ای، مشارکت در برنامه ریزی و سیاستگزاری برخی از مهمترین وظایف مذکور بود.

هفته ملی سلامت بانوان با شعار "حرکت برای سلامت زنان"

مشاور رییس دانشگاه در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به آغاز هفته ملی سلامت بانوان از 24 مهرماه خاطرنشان کرد که شعار اصلی این هفته حرکت برای سلامت زنان است و هر یک از روزهای این هفته با نام خاصی نامگذاری شده و از حاضران خواست پیشنهادات و تجارب خود را با محوریت برگزاری هر چه بهتر این هفته ارایه دهند تا مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد:  روز سه شنبه 24 مهرماه به موضوع "فعالیت جسمانی زنان در هرزمان و هرمکان" اختصاص داده شده است. همچنین روز چهارشنبه 25 مهرماه نیز به موضوع "قلیان پدیده ای تلخ و زیانبار در زندگی زنان" اشاره دارد

مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان درادامه به نامگذاری روز پنجشنبه 26 مهرماه به موضوع "زنان مدیران تغذیه خانواده از مزرعه تاسفره" اشاره کرد و نقش انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه را در این خصوص مهم  برشمرد و گفت: همکاران انستیتو بابرگزاری کارگاههای آموزشی، آموزش مداوم برای کارکنان از طریق آموزش مجازی می توانند نقش تاثیرگذاری در ارتقای آگاهی و سطح سواد سلامتی داشته باشند.

برگزاری کارگاه هایی برای ارتقای آگاهی بانوان

وی خاطرنشان کرد: درمورد بحث روزجمعه 27 مهرماه "استفاده بهینه از شبکه های اجتماعی و کاهش آسیب های آن" نیز با همکاران فناوری صحبت هایی انجام شده است. همچنین روزشنبه 28 مهرماه نیز به موضوع سرطان های زنان قابل پیشگیری و درمان اختصاص دارد که در این زمینه نیز همکاری جدی تمامی همکاران را می طلبد.

دکتر اسماعیلی با اشاره به اینکه روزیکشنبه 29 مهرماه  به بحث تامین حقوق سلامت زنان ضامن سلامت خانواده اختصاص داده شده است، افزود: نماینده مرکز تحقیقات اخلاق وحقوق پزشکی برنامه هایی برای برگزاری کارگاه های ارتقای آگاهی بانوان دارد. همچنین آخرین روز هفته سلامت بانوان با عنوان پیشگیری از رفتارهای پرخطرو عفونت های آمیزشی نامگذاری شده که با برگزاری کارگاه های آموزشی می توانیم در راستای افزایش سطح آگاهی مردم جامعه و جلوگیری از مخاطرات فضای مجازی برای فرزندانمان گام برداریم.

ضرورت ترویج ورزش و فعالیت بدنی در زنان

ضیائی معاون تربیت بدنی دانشگاه نیز در این نشست ضمن بیان توضیحاتی درخصوص امکانات و برنامه های تربیت بدنی دانشگاه برحضور پررنگ تر بانوان در برنامه های ورزشی و استفاده بیشتر از این امکانات و ظرفیتها تاکید کرد.

ضیائی معاون مدیریت تربیت بدنی دانشگاه نیز با اشاره به برگزاری مدرسه تابستانه برای فرزندان پرسنل و پاسخگویی به دغدغه خانم های شاغل در فصل تابستان؛ افزود: بچه ها گرایش و وابستگی شدیدی به وسایل دیجیتالی نظیر تبلت و گوشی تلفن همراه دارند که دراین خصوص با یاری مرکز مشاوره دانشگاه با خانواده های کودکان بحث و تبادل نظر صورت گرفت. همچنین کارگاه خلاقیت و کارگاه خودشناسی را برای آن گروه سنی برگزار کردیم.

در ادامه جلسه هریک از حاضران درخصوص روزهای هفته ملی سلامت بانوان به ارایه پیشنهادات و تجربیات خود و فعالیتهای انجام شده در مرکز و حوزه خود پرداختند که اطلاع رسانی درخصوص امکانات و ظرفیتهای موجود در دانشگاه، راه اندازی زنگ ورزش در دانشگاه از طریق ارایه آموزش بوسیله کامپیوتر، برگزاری کلاس های مباحث روانشناختی برای بیماران و پرسنل، معرفی تمرینات پشت میز نشینی برای بانوان، مشاوره روانشناسی در بحث بیمه سلامت ، برگزاری برنامه های غربالگری، شناسایی مناطق آسیب دیده شهرستان تهران و آموزش برنامه های پیشگیری رفتارهای پرخطر از جمله پیشنهادات بود.

گفتنی است؛ در حاشیه این مراسم با  پیشنهاد دکتر اسماعیلی و با آموزش معاون تربیت بدنی دانشگاه، حاضران چند حرکت ورزشی کششی را بصورت نمادین انجام دادند.

انتهای پیام/


١٧:١٠ - يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٢٨٧    /    تعداد نمایش : ٧٢٥