صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پاسخ سوالات خود درباره « بیماری های کلیوی » را اینجا بخوانید

سوالاتی را که کاربران محترم درقسمت کلینیک مجازی بهشتی درخصوص بیماری های کلیوی مطرح کرده‌اند، توسط "دکتر مریم طاهری ارولوژیست" و" دکتر نوشین دلیل نفرولوژیست" دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پاسخ داده شده است.
شما هم می‌توانید با مراجعه به کلینیک مجازی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و طرح سوالات خود به صورت مجازی پاسخ را از پزشکان مربوطه دریافت کنید.
درادامه می توانید جواب سوالات خود دردو تخصص مختلف (ارولوژیست و نفرولوژیست) که توسط "دکتر طاهری" و "دکتر دلیل" پاسخ شده است را بخوانید.

سوالات زیر توسط دکتر مریم طاهری ارولوژیست پاسخ داده شده است.
• آیا تکرر و فوریت ادرار نشانه حتمی بیماری های کلیوی می باشند؟
تکرر و فوریت ادرار از علایم مربوط به بیماری کلیه نبوده و جزء علایم تحریکی سیستم ادراری تحتانی (مثانه و مجرای ادراری) هستند که در شرایط مختلفی از جمله عفونت مثانه یا مجرا، وجود سنگ در مثانه یا مجرا و ... اتفاق می افتند. 

• اینجانب 61 سال سن دارم. هردو کلیه وکبد داری کیست هستند وکلیه ها سنگ سازند. سه ماه قبل ازکلیه چپ سنگ 14میل سنگ شکن کردم که دفع شده است. حدود دوهفته است که کمردرد دارم آیا کمردرد مربوط به بیماری سنگ کلیه ام است؟
نوع درد مربوط به دفع سنگ کلیه و درد مربوط به ستون مهره ها (گرفتگی عضله و یا مشکلات دیسک های بین مهره ای) با یکدیگر کاملا" متفاوت است. درد کلیه از نوع متناوب بوده (افزایشی- کاهشی)، معمولا" همراه با علایم تحریکی ادراری مانند تکرر ادرار، سوزش ادرار و ... است و با تغییر وضعیت بدن مانند نشستن و یا بلند شدن تغییر نمی کند. درحالیکه دردهای مربوط به گرفتگی عضلات کنار ستون مهره ها و یا مشکلات دیسک بین مهره ای، ماهیتی دائمی داشته، با تغییر وضعیت بدن از جمله نشستن و یا بلند شدن کم یا زیاد می شوند و همراه با علایم ادراری نیستند.

• کلیه های بنده سنگ ساز شده اند، برای جلوگیری از ایجاد مجدد سنگ کلیه باید چکار کنیم؟
برای پیشگیری از سنگ، دانستن جنس سنگ و ارزیابی های متابولیکی خون و ادرار از نظر بررسی عوامل سنگ ساز لازم است تا با توصیه های خاص مربوط به اصلاح رژیم غذایی و نیز داروهای لازم، از تشکیل مجدد و یا بزرگ شدن سنگ های موجود جلوگیری به عمل آید.
 
• مردی 50 ساله هستم با انجام آزمایشات نشان می دهد قند خونم در حد 125 و چربی خون کمی از حد نرمال بالاتر است با سونوگرافی کلیه هایم هرکدام سه سنگ درحد زیر 5 میلیمتری دارند. آیا نیاز به داروی خاصی هست و گرفتگی لگن سمت چپ می تواند براثر سنگ کلیه باشد؟
وجود دیابت و یا اختلال تحمل قند و نیز مشکلات مربوط به چربی خون از جمله فاکتورهای خطر سنگ سازی هستند و لذا برای جلوگیری از بزرگ شدن سنگهای موجود نیاز به کنترل هردو مورد با رژیم غذایی و یا دارو (طبق نظر متخصص محترم داخلی یا متخصص غدد) است. ضمن اینکه برای پیشگیری از سنگ، دانستن جنس سنگ و ارزیابی های متابولیکی خون و ادرار از نظر بررسی عوامل سنگ ساز لازم است تا با توصیه های خاص مربوط به اصلاح رژیم غذایی و نیز داروهای لازم، از تشکیل مجدد و یا بزرگ شدن سنگ های موجود جلوگیری به عمل آید.
لازم به ذکر است نوع درد مربوط به دفع سنگ کلیه و درد مربوط به ستون مهره ها (گرفتگی عضله و یا مشکلات دیسک های بین مهره ای) با یکدیگر کاملا" فرق می کند. درد کلیه از نوع متناوب بوده (افزایشی- کاهشی)، معمولا" همراه با علایم تحریکی ادراری مانند تکرر ادرار، سوزش ادرار و ... است و با تغییر وضعیت بدن مانند نشستن و یا بلند شدن تغییر نمی کند. درحالیکه دردهای مربوط به گرفتگی عضلات کنار ستون مهره ها و یا مشکلات دیسک بین مهره ای، ماهیتی دائمی داشته، با تغییر وضعیت بدن از جمله نشستن و یا بلند شدن کم یا زیاد می شوند و همراه با علایم ادراری نیستند.

• من الان حدود ۶ ماه در قسمت پشت کلیه چپم درد دارم سونوگرافی و سی تی اسکن هم کردم تشخیص متخصص این بود که چیزی وجود نداره هیچ دارویی هم نداده اند و می گویند که از اعصاب است. همچنین مشکل ادراری یا سوزش یا خونریزی هم نداشتم فقط در قسمت پشت و کلیه درد دارم، لطفا راهنمایی کنید.
نوع درد مربوط به دفع سنگ کلیه و درد مربوط به ستون مهره ها (گرفتگی عضله و یا مشکلات دیسک های بین مهره ای) با یکدیگر کاملا" فرق میکند. درد کلیه از نوع متناوب بوده (افزایشی- کاهشی)، معمولا" همراه با علایم تحریکی ادراری مانند تکرر ادرار، سوزش ادرار و ... است و با تغییر وضعیت بدن مانند نشستن و یا بلند شدن تغییر نمی کند. درحالیکه دردهای مربوط به گرفتگی عضلات کنار ستون مهره ها و یا مشکلات دیسک بین مهره ای، ماهیتی دائمی داشته، با تغییر وضعیت بدن از جمله نشستن و یا بلند شدن کم یا زیاد می شوند و همراه با علایم ادراری نیستند. برای افتراق این دو به همکاران متخصص ستون فقرات (جراح مغزواعصاب یا ارتوپد) مراجعه فرمایید.

• چند سالی است که سنگ کلیه دارم و چندین بار نیز سنگ شکن کرده ام. دو روز پیش رفتم سونوگرافی و گفت یک سنگ 4.5 میلی متری داری، چگونه می توانم این سنگ که درانتهای کلیه ام قرار دارد را بدون سنگ شکن دفع یا خرد شود؟
دفع سنگ های قسمت تحتانی کلیه به راحتی امکان پذیر نیست ولی از جمله اقدامات مناسب برای کمک به دفع سنگ و یا جلوگیری از بزرگ شدن آن میتوان موارد ذیل را نام برد:
- مصرف مایعات فراوان (آب، چای کمرنگ و تازه دم) به میزانی که ادرار همیشه شفاف و بی رنگ باشد. 
- پیاده روی (روزانه حداقل به مدت 30 الی 45 دقیقه)
- رعایت رژیم غذایی مناسب: کاهش مصرف نمک، محدودیت مصرف پروتئین حیوانی (مصرف 100 تا 150 گرم گوشت بصورت یک روز در میان یا چهار روز در هفته)، کاهش مصرف چربی، مصرف مناسب میوه ها و سبزیجات (به جز اسفناج، چغندر، سبوس)

• من دایما قسمت تحتانی شکمم درد می کند این درد وقتی دراز می کشم خیلی بیشتر می شود و درد رو به بالا و پهلوهام می دهد وقتی بلند می شوم و راه می روم از درد کاسته می شود و گاها به کل درد رفع می شود. البته من معده درد هم دارم.
همانطوریکه از شرح حال نوع درد گفته شده (درد زمانیکه بیمار با دراز کشیدن بدتر شده و با ایستادن بهتر می شود)
می توان فهمید این درد مربوط به سیستم عضلانی- اسکلتی است که با تغییر وضعیت بدن کم یا زیاد می شود. درد مربوط به کلیه ها از نوع متناوب بوده (افزایشی- کاهشی)، معمولا" همراه با علایم تحریکی ادراری مانند تکرر ادرار، سوزش ادرار و ... است و با تغییر وضعیت بدن مانند نشستن و یا بلند شدن تغییر نمی کند. در مورد درد معده و نوع انتشار درد به همکاران متخصص داخلی و یا گوارش مراجعه فرمایید.


سوالات زیر توسط "دکتر نوشین دلیل نفرولوژیست" پاسخ داده شده است.
• پدرم حدود 60 سال دارد که هردو کلیه 25 درصدکارایی دارند (طبق فرموده پزشک) سوالی که از شما دکتر محترم دارم این است که آیا امیدی به بهبودی کلیه های ایشان می باشد و اگر نه ازچه زمانی نیاز به پیوند خواهد داشت؟
بسته به وزن بدنی و نوع رژیم غذایی و میزان کراتینین خون در هر حال حاضر میزان افت عملکرد کلیه در طول زمان متفاوت است. لازم است تحت نظر متخصص تغذیه و نفرولوژیست باشند. در حال حاضر تخمین زمان نیاز به پیوند غیر قابل پیش بینی است.

• آزمایش کلی دادم و دو آزمایش SGPT ALT 54 شده و از رنج طبیعی بالاتر رفته، همچنین cortisol lfa نیز از ماکزیمم 285 بالاتر رفته و به مقدار 358 رسیده است. همچنین ترک های پوستی دور شکم دارم که بنا به تحقیق بنده می تواند مشکوک به بیماری کوشینگ باشه ممنون می شوم توضیح بدهید و راه حل ارایه بدهید.
با توجه به احتمال مطرح بودن کوشینگ درصورتیکه داروی کورتون استفاده نمی شود، لازم است نمونه کورتیزول ادرار صبحگاهی انجام و تحت نظر فوق تخصصی غدد هیپوفیز و آدرنال بررسی شود.

• با سلام بنده کلیه هام دارای کیست های متعدد هستند که بزرگترین سایزشون 4.4 هستش، آیا راه درمانی هست؟
مصرف آب روزانه 8 تا10 لیوان در روز و همچنین از مصرف مسکن و آنتی بیوتیک خودسرانه اجتناب کنید.
 
• آیا کلیه های پلی کیستیک درمان می شود؟ اصولاً علت کیست های فراوان چیست؟ تمام کسانی که کلیه هاشون پلی کیستیک هست آیا کلیه هاشون رو ازدست می دهند و پرهیز غذایی برای این بیماری وجود دارد؟
تنها درمان موجود برای کلیه پلی کیستیک مصرف آب فراوان است. تشنگی و غلظت ادرار بالا باعث افزایش رشد کیست ها و بزرگ شدن آنها می شود. پرهیز از مصرف رژیم های پر پروتئین نیز بطور موقتی کمک کننده است.

• دختری10 ساله دارم که سونوگرافی هایش که چند بار انجام داده ام یک مورد را نشان می دهد اینکه fullness خفیف لگنچه وسیستم جمع کننده کلیه چپ و قطر قدامی خلفی لگنچه کلیه چپ درحالت مثانه پر درحدود 12mm  می باشد. لطفا بفرمائید چکار باید بکنم ضمنا قبلا اسکن داده ام و برگشت ادرار نداشت.
باید با نفرولوژیست و یا ارولوژیست اطفال در مرکز طبی اطفال مشاوره شود.

• پسر ۱۱ ساله ای دارم که از حدود دو سالگی پروتئین دفع کرد و تحت درمان قرار گرفته و با مصرف قرص پرد نیزلون بیماری تحت کنترل شد در سنین پایین بیماری هر سال چند نوبت عود می کرد که با بالا بردن مقدار دارو دوباره تحت کنترل می شد. اکنون که در این سن هست سالی یک بار پروتئین ادرارش مثبت می شود که دارو را به میزان قرص ۵۰ اضافه می کنند و بعد از چند روز منفی می شود. الان هم یک روز در میان قرص ۱۰ مصرف می‌کند می خواستم ببینم روند بیماری چگونه است تا چه زمانی باید این روند ادامه پیدا کند آیا روزی می شود دارو را قطع کرد و یا داروی جایگزینی دارد که عوارض کمتری داشته باشد؟
بیماری احتمالا minimal chang دارند که  خاصیت آن عود مکرر و دفع پروتئین در ادرار است. در صورتیکه عود مکرر یا عوارض کورتون حاصل نشود می توان از داروهای جایگزین استفاده کرد.

• سلام بنده مبتلا به بیماری پلی کیستیک هستم یکبار عمل باز برای برداشتن کیست انجام دادم دوباره کیست درآورده آیا نیاز به عمل باز است یا بهتر است ازطریق سونوگرافی کیست ها تخلیه شود؟
تفاوتی بین تخلیه کیست یا جراحی وجود ندارد. بسته به نظر جراح و نوع کیست و در دسترس بودن تبحر کافی می توان از هر دو روش نیز استفاده کرد.


 


١٠:٣٤ - سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٦٩٩٠٠    /    تعداد نمایش : ٩٥٢