صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو با شرکت بیش از هزار نفر از دانشجویان/ دکتر آقاجانی: دانشگاه می تواند مرهمی بر زخم تحریم ها باشد

مراسم گرامیداشت روز دانشجو با حضور بیش از هزار نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز چهارشنبه، چهاردهم آذرماه تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، میزبان دانشجویانی بود که به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی برای گرامیداشت روز دانشجو گرد هم جمع آمدند.

دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه در این مراسم که با حضور معاونان دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: روز 16 آذر مبدا تحولات بزرگی است و به نوعی باید آن را مبدا جنبش دانشجویی در کشور دانست.

وی یادآور شد: شهادت سه شهید بزگوار در دانشگاه تهران این نهضت بزرگ دانشجویی را در دانشگاه های کشور بنیان گذاری کرد و برای دانشگاه، عزت و افتخار آفرید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: نقش دانشگاه در سال های پیش و پس از انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف به خوبی در کشور روشن است و آغاز آن به 16 آذر بازمی گردد.

دانشگاه، مبدا تحولات اجتماعی

دکتر آقاجانی تاکید کرد: دانشگاه از منظر اجتماعی باید مبدا تحولات باشد و تاثیرپذیری از جریانات اجتماعی و سیاسی نباید دانشگاه را منفعل کند.

وی افزود: احزاب و جریانات سیاسی نباید از دانشگاه به عنوان عاملی برای پیشبرد اهدافشان استفاده کنند و بعد از رسیدن به هدفشان آن را رها کنند، بلکه اگر دانشگاه در برهه های حساس به کمک جریان های سیاسی آمد، باید آن زمانی که دانشگاه به آن ها نیاز دارد ارتباطشان با دانشگاه قطع نشود و همکاری آن ها مستمر باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مشکلات موجود در کشور گفت: همه ما می دانیم که تحریم های ظالمانه چه مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده است، اما این تحریم ها در عین حال می توانند فرصت نیز ایجاد کنند و در این برهه دانشگاه ها نقش بزرگ و مهمی در خودکفایی و پیشرفت علمی دارند و می توانند جبران و مرهمی بر زخم تحریم ها باشند.

دکتر آقاجانی تاکید کرد: از سوی دیگر دانشگاه با هوشیاری خود باید توطئه های دشمن را خنثی کند. آمریکا چشم طمع به کشور ما دوخته اما استادان و دانشجویان با هوشیاری و درک وضعیت حاکم برکشور به مقابله با این توطئه ها پرداخته اند و برای سایر اقشار جامعه نیز به عنوان گروه مرجع شناخته شده اند.

وی افزود: نگاه سایر اقشار به دانشگاه ها است و از همین منظر حساسیت در این نهاد بیشتر از سایر نهادها است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خطاب به دانشجویان یادآور شد: شما دانشجویان علوم پزشکی بعد از فارغ التحصیلی در سلامت مردم نقش دارید و این وجه تمایز شما از سایر دانشجویان است. این دانشگاه با حضور شما 14 هزار نفر افتخار دارد که در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و هنری افتخارات زیادی کسب کند.

دکتر آقاجانی با بیان اینکه در استان های مختلف بسیاری از دانش آموخته های این دانشگاه اقدام به تاسیس نهاد های علمی کرده اند و به ارائه خدمات سلامت در نقاط مختلف کشور مشغول اند، گفت: تقریبا یک سوم متخصصین دانشگاه ها و وزارت بهداشت در کشور را فارغ التحصیلان این دانشگاه تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: دانشگاه در عرصه تحقیقات علمی نیز هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی رشد فزاینده علمی دارد و دانشجویان این دانشگاه موفق شده اند بین همه دانشگاه های علوم پزشکی کشور، برای ششمین دوره به عنوان کمیته برتر تحقیقات دانشجویی شناخته شوند و این باعث افتخار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در زمینه مسائل آموزشی دانشگاه نیز پیشرفت های زیادی صورت گرفته است، اما با کمبودهایی مانند کمبود اعضای هیئت علمی مواجهیم.

دکتر آقاجانی اضافه کرد: تعداد کانون ها، تشکل ها و انجمن ها نیز رشد قابل توجهی داشته است که نتیجه تلاش دانشجویان و معاونت فرهنگی دانشگاه است، اما علی رغم افزایش تعداد این کانون ها، تشکل ها و انجمن ها، نیاز است که این فعالیت ها عمق بیشتری یابد.

وی یادآور شد: در دیداری که چندی پیش با دانشجویان ورزشکار دانشگاه صورت گرفت، مقرر شد که اعتباری برای امور فرهنگی، قرآنی و ورزشی در نظر گرفته شود. این اعتبار اختصاص پیدا کرده و در آینده نزدیک صرف تجهیزات ورزشی و فرهنگی می شود.

علی رغم محدودیت در اعتبار دانشگاه، خوابگاه ها تجهیز می شوند

دکتر آقاجانی افزود: در برخی از این خوابگاه ها از سال های قبل مشکلاتی همچون فرسودگی، ظرفیت نامناسب و فضای سرانه ناکافی، دسترسی نامناسب به دانشکده ها و دانشگاه ها وجود داشته است. از سوی دیگر مشکلات ما از لحاظ اعتباری نیز جدی است، اما علی رغم این مشکلات، اقداماتی هم برای تجهیز خوابگاه ها مانند خرید یخچال و تجهیز کتابخانه ها صورت گرفت. برای تجهیز وسایل ورزشی نیز اقداماتی انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر بودجه لازم تخصیص داده شود، برای تجمیع خوابگاه ها در سال آینده در یک پردیس نیز برنامه هایی وجود دارد، در غیر این صورت نیز بازسازی خوابگاه ها را ادامه می دهیم.

راه اندازی آشپزخانه مرکزی، از برنامه های معاونت دانشجویی و فرهنگی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در خصوص تغذیه نیز علی رغم گران شدن قیمت مواد اولیه، سعی داریم از کیفیت و تنوع غذا کاسته نشود. البته به گفته دانشجویان گاهی اوقات غذای وعده شام خوابگاه ها سرد است که برای حل این مشکل نیز معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه قصد راه اندازی آشپزخانه مرکزی دانشگاه را دارد تا غذا با ماشین های حمل غذا به صورت گرم و با کیفیت به دست دانشجویان برسد.

جذب مربیان حرفه ای به منظور موفقیت دانشجویان در مسابقات قهرمانی

دکتر آقاجانی افزود: در حوزه ورزشی نیز دانشجویان با استفاده از امکانات متوسط دانشگاه افتخارات بزرگی را کسب کرده اند و به همین خاطر مسئولان تربیت بدنی تصمیم به جذب مربیان ورزشی حرفه ای گرفته اند.

وی ادامه داد: جذب مربیان حرفه ای نخست برای تحقق شعار"هردانشجوی شهید بهشتی یک ورزشکار" و دوم به منظور موفقیت در مسابقات قهرمانی است تا بتوانیم با تشکیل تیم های قوی، در کشور افتخار کسب کنیم.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، میزبان برگزاری همایش های قرآن، عترت و سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در حوزه فعالیت های قرآنی از برگزاری همایش های قرآن، عترت و سلامت در بهمن ماه همزمان با همایش فعالان دانشجویی قرآن و عترت، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد.

وی در پایان، با آرزوی موفقیت برای دانشجویان تاکید کرد: فعالیت های ورزشی و فرهنگی را فوق برنامه نمی دانم، بلکه آن ها را در متن برنامه های دانشجویان می دانم و امیدوارم دانشجویان علاوه بر مسائل علمی و تحقیقاتی در زمینه های فرهنگی نیز بدرخشند.

در بخش دیگری از این مراسم، نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان عدالت طلب، بسیج دانشجویی، شورای صنفی  و انجمن اسلامی 1348 به بیان مطالبات انجمن های خود و دانشجویان پرداختند.

دانشجویان در ادامه طی نشستی با حضور رئیس دانشگاه، معاون تحقیقات و فناوری، معاون دانشجویی فرهنگی، معاون امور بین الملل و قائم مقام معاونت آموزشی دانشگاه سوالات مورد نظر را مطرح و مسئولان به آنها پاسخ گفتند.

رسیدگی به وضعیت خوابگاه ها، ساماندهی سرویس های ایاب و ذهاب، نحوه پذیرش دانشجویان بین الملل و انتقالی خارج از کشور، گسترش روحیه پاسخگویی، بهبود وضعیت رزیدنت های دانشگاه، تحقق بودجه های تخصیصی به دانشگاه، بهبود وضعیت آموزشی از جمله موضوعات مدنظر دانشجویان بود که در این نشست مطرح شد.

انتهای پیام

 

 

 


١٩:٢٨ - چهارشنبه ١٤ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧١١٦٣    /    تعداد نمایش : ٨٨٨