صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انجام عمل موفقیت آمیز آنوریسم آئورت به روش کم تهاجمی در بیمارستان شهدای تجریش

درمان آنوریسم آئورت به روش آندووسکولار (داخل عروقی) بر روی یک مرد 86 ساله در بخش جراحی عروق بیمارستان شهدای تجریش با موفقیت انجام شد. 
 
دکتر نیکی تدین فوق تخصص جراحی عروق بیمارشتان شهدای تجریش و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه شایع ترین علت بروز آنوریسم آئورت، افزایش فشارخون است که دیواره سرخرگ را تضعیف می‌کند،گفت: جراحی یک آقای۸6 ساله با 6 شاخه آئورت شکمی با کارگزاری استنت و بازسازی عروق بدون بيهوشي و بدون باز نمودن شکم يا قفسه سينه از طريق داخل عروقي (اندوواسکولار) با موفقيت انجام شد.
 
وی گفت: در این جراحی کم تهاجمی بیمار پس از یک روز اقامت در بخش مراقبت های ویژه از بیمارستان با رضایت کامل از اقدامات انجام شده در سلامت کامل مرخص شد. 
 
دکتر تدین با بیان اینکه  اکثر آنوریسم‌ها به دلیل ضعف دیواره شریان‌ها رخ می‌دهند، ادامه داد: تومورها ، مصرف مواد مخدرو آسیب‌های ناشی از ضربات می‌توانند باعث تشکیل آنوریسم‌ها شوند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه  در گذشته آنوریسم آئورت از طریق روش های تهاجمی و به وسیله بازکردن شکم و قفسه سینه درمان می شد که عوارض بسیاری را برای بیمار در بر داشت، اذعان داشت: در روش آندووسکولار با انجام بی حسی و ایجاد سوراخ کوچکی بر روی محل مورد نظر، عملیات درمانی مربوط انجام می شود. 
 
دکتر تدین خطر مرگ و میر کمتر، عوارض کمتر بستری، دوره نقاهت کوتاه تر، درد کمتر و نیاز به بیهوشی سبک تر را از جمله مزایای درمان آنوریسم آئورت به روش کم تهاجمی عنوان کرد. 
 
بازسازی تمامی شاخه های آئورت شکمی به روش آندووسکولار با استفاده از گرافت tbranch fenesterated به طور همزمان که در این بیمار انجام شد از جراحی های بسیار خطیر است که برای نخستین بار در کشور در بیمارستان شهدای تجریش انجام گرفت.
 
انتهای پیام/
 


١٤:٠٦ - چهارشنبه ١٢ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٧٢٥١١    /    تعداد نمایش : ٥٦٩