صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

امکان نظارت ۲۴ ساعته سیگنال‌های حیاتی بیمار در خارج از بیمارستان فراهم شد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از طراحی و ساخت «اولین سیستم مانیتورینگ هوشمند بیمار» در داخل کشور خبر داد و گفت: با طراحی این سیستم بدون کابل، برای اولین بار در جهان امکان مانیتور و نظارت ۲۴ساعته شرایط و سیگنال‌های حیاتی بیمار در خارج از محیط بیمارستان فراهم‌شده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از ایسنا، دکتر محسن احمدی ضمن اشاره به پروژه‌های تحقیقاتی در حال اجرای خود درزمینهٔ دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی با فناوری نسبتاً پیچیده، گفت: در دانشکده پزشکی سعی داریم تا با تکیه‌بر توان اساتید و دانشجویان داخلی، فناوری‌های پیچیده‌ای که به‌احتمال‌زیاد هرگز تولیدکننده و یا دارنده فناوری و دانش فنی، حاضر به انتقال آن به دیگری نیست را در داخل کشور تولید کنیم.

 

وی با تشریح نحوه طراحی و ساخت «سیستم مانیتورینگ هوشمند بیمار» در داخل کشور، عنوان کرد: «سیستم مانیتور هوشمند بیمار» با برخی ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد برای اولین بار در سطح دنیا طراحی‌شده و طی آن امکان مانیتور و نظارت ۲۴ساعته شرایط و سیگنال‌های حیاتی بیمار در خارج از محیط بیمارستان فراهم‌شده است.

 

دکتر احمدی با اشاره به حذف کابل در این سیستم هوشمند، اظهار کرد: سیستم مانیتور تشخیصی، تمامی ویژگی‌ها و ملزومات یک سیستم مانیتورینگ بخش سی‌سی‌یو و آی سی یو را دارا بوده و برای اولین بار به‌صورت وایرلس و با حذف هر نوع کابلی ساخته‌شده است. به‌عبارت‌دیگر این سیستم به‌گونه‌ای طراحی‌شده که بیمار نیازی به حضور در محیط بیمارستان نداشته باشد و تمام نکات کلیدی مربوط به‌سلامتی وی از راه دور برای پزشک متخصص ارسال شود.

 

وی با تأکید بر ارتقای ایمنی بیمار و کاهش هزینه‌ها با طراحی این سیستم هوشمند، تصریح کرد: سیستم مانیتورینگ هوشمند به‌گونه‌ای طراحی‌شده که علاوه بر نظارت و کنترل ۲۴ساعته سیگنال‌ها و شرایط بیمار، قابلیت پیش‌بینی و گزارش برخی چالش‌ها و مشکلات پیش روی بیمار، قبل از وقوع آن رادار است.

 

دکتر احمدی با اشاره به برخی دیگر از ویژگی‌های این سیستم، گفت: سیستم مانیتور تشخیصی هوشمند به‌گونه‌ای طراحی‌شده که بیمار می‌تواند در خانه و یا هرجایی غیر از بیمارستان به انجام فعالیت‌های عادی و روزمره خود بپردازد، درحالی‌که سیگنال‌های زیستی و مؤلفه‌های مربوط به وی بسیار هوشمندانه تحت نظارت و بررسی قرار دارد.

 

پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابیان این‌که ارسال اطلاعات بیمار به‌صورت وایرلس به هر سیستم و یا مرکزی قابل‌برنامه‌ریزی است، عنوان کرد: بیشترین تمرکز این سیستم بر روی ترجمان‌های قلبی و تنفسی است و با نظارت کامل بر این ترجمان‌ها و ثبت اطلاعات گذشته بیمار، تمامی شواهد و علائم بیولوژیک و فعالیت‌های غیرطبیعی قلبی و تنفسی بیمار به افراد و مراکز از قبل برنامه‌ریزی‌شده مانند لپ‌تاپ و تلفن همراه پزشک و یا نزدیکان وی ارسال می‌شود.

 

وی با اشاره به یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سیستم از منظر فناوری دستگاه‌های مانیتور تشخیصی، گفت: این سیستم برای اولین بار می‌تواند وجود تنفس، ریتم تنفس و یا نبود تنفس را بدون استفاده از حس‌گر تنفس، در بیمار نظارت کند؛ به این معنا که هزینه‌ای برای حس‌گر صرف نمی‌شود.

 

دکتر احمدی بابیان اینکه مقالات بین‌المللی منتشرشده از این پروژه تأییدکننده طراحی این سیستم برای اولین بار در دنیاست، اظهار کرد: بر اساس آخرین مشخصات فنی در دستگاه‌های موجود دنیا، طراحی و ساخت این سیستم هوشمند تحولی در این عرصه است و به همین دلیل ظرف چند ماه گذشته دعوت‌های متعددی از دانشگاه و موسسه‌های بین‌المللی برای سخنرانی در رابطه با این پروژه دریافت کرده‌ایم.

 

وی بابیان اینکه مقدمات ثبت بین‌المللی سیستم فراهم‌شده است، گفت: در مقالات منتشرشده در  مجلات معتبر، تنها بخش کوچکی از ویژگی‌های این سیستم مانیتور هوشمند مطرح‌شده و رونمایی کامل طرح پس از ثبت اختراع انجام خواهد شد.

 

تحولی نو در فناوری مانیتورینگ بیمار

 

دکتر احمدی با تأکید بر اینکه این سیستم مانیتوریم، بسیار هوشمند و کاربردی است، ادامه داد: کارایی این سیستم با ابزارهای فنی مهندسی و انجام آزمودن‌های بسیار گسترده ارزیابی‌شده و پروتکل آزمودن و ارزیابی نهایی سیستم در حوزه بهداشت و درمان نیز در سطح بین‌المللی تهیه‌شده است.

 

وی با اشاره به مراحل تولید این سیستم، گفت: هم‌اکنون در مرحله آزمودن گسترده سیستم تحت پروتکل طراحی‌شده هستیم و پس‌ازآن اگر به لحاظ ارزیابی پزشکی، تمامی آزمودن‌ها با موفقیت انجام شود، وارد مرحله تولید گسترده خواهیم شد.

 

مجری طرح بابیان اینکه، این سیستم تمامی ویژگی‌های مانیتورینگ دنیا رادار است، اظهار کرد: این مانیتور به‌گونه‌ای طراحی و ساخته‌شده است که علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی‌های دستگاه‌های  پیشرو مانیتورینگ دنیا، مشخصه‌های دیگری رادار است که کار آیی منحصربه‌فردی را به برنامه نظارت و مراقبت بیمار افزوده است که پدیده‌ای نو درزمینهٔ نظارت بیمار محسوب می‌شود.

 

دکتر احمدی در پایان با اشاره به جایگاه ویژه تجهیزات پزشکی و فناوری‌های نوین در دنیای امروز بخصوص درزمینهٔ «دستگاه‌های پیشرفته تخصصی پزشکی»، بر نقش درآمدزایی و تأثیر آن بر اقتصاد ملی، تولید شغل، پتانسیل عظیم صادراتی و البته خروج ارز از کشور تأکید کرده و در این راستا خواستار حمایت بدون قید و شرط وزارت بهداشت، مسئولین دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از محققان این حوزه از فناوری است.

 

انتهای پیام/


١٤:٠٠ - شنبه ٢٢ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٧٢٨٦٤    /    تعداد نمایش : ١٠١