صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دستگاه آناليز سنگ‌های ادراری برای اولین بار در کشور رونمایی شد/ دکتر آقاجانی: اولویت اصلی دانشگاه توجه به رفع مشكلات اساسی سلامت مردم است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم رونمایی از دستگاه آناليز سنگ‌های ادراری با روش اسپكتروسكوپي مادون‌قرمز برای اولین بار در کشور گفت: در پژوهش‌های دانشگاه سمت‌وسوی جديدی اتفاق افتاده است؛ اولويت های اصلی دانشگاه توجه به رفع مشكلات اساسی سلامت مردم است.


به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، دكتر محمد آقاجاني در مراسم رونمايي از دستگاه آناليز سنگ‌های ادراري با روش اسپكتروسكوپي مادون‌قرمز(FTIR) كه صبح امروز 30 بهمن‌ماه، در مركز تحقيقات بیماری‌های كليوي و مجاري ادرار برگزار شد، اظهارکرد: دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با در اختيار داشتن 70مركز تحقيقاتی، پنج پژوهشكده، 1400 استاد و اعضای هیئت‌علمی برجسته نقش مهمی درزمینهٔ توليدات علم پزشكی كشور ايفا می‌کند.

وی بابیان اين كه در پژوهش‌های دانشگاه سمت‌وسوی جديدی اتفاق افتاده است؛ اولویت های اصلی دانشگاه را توجه به رفع مشكلات اساسي سلامت مردم دانست.

دكتر آقاجاني در ادامه سخنان خود توجه به بیماری‌های غير واگير، پيشگيري از ابتلا به بیماری‌های غير واگير و تلاش براي درمان بهتر بیماران را از ديگر اولویت‌های دانشگاه ذكر كرد.

به گفته دكتر آقاجاني توجه خاص به بیماری‌های پرهزينه به‌منظور كاهش بار مالي درمان يكي از مهم‌ترین سرفصل‌ها و اهداف  اصلي كار پژوهشکده‌ها و مراكز تحقيقاتي دانشگاه است.

رئیس دانشگاه گفت: تمرکز ويژه به مشكلات نظام سلامت و برنامه‌ریزی بهتر براي ارائه خدمات بهداشتي درماني و همین‌طور تلاش براي شناسايي و ارائه راه‌حل عالمانه مشكلات و بیماری‌های نظام سلامت در دستور كار دانشگاه است واساتيد اين دانشگاه براي تحقق اين مهم همت گماشته‌اند.

دكتر آقاجاني با اشاره به اين موضوع كه کشور ما بالاترين ميزان شيوع سنگ ادراري را به خود اختصاص داده و در كمربند ابتلا به بیماری‌های سنگ‌های كليوي قرار دارد از توجه و اهتمام ويژه مركز تحقيقات بیماری‌های كليوي و مجاري ادرار به‌منظور كاهش مشكلات اين بيماري در كشور خبر داد.

رئیس دانشگاه بابیان این مطلب که متأسفانه سالانه 100 هزار ایرانی به بیماری  سنگ کلیه دچار می‌شوند،گفت: روش درمان سنگ‌های ادراری با روش اسپكترو سکوبی مادون‌قرمز(FTIR)فصل نوینی را در پیشگیری از عود سنگ‌های کلیوی ایجاد می‌کند، زیرا درمان بیماری‌های کلیوی هزینه‌های فوق‌العاده‌ای را اعم از تأمین دارو، سنگ‌شکنی و یا جراحی به خانواده و سیستم سلامت کشور تحمیل می‌کند.

وی  در ادامه راه‌اندازی تجهیز کلینیک پیشگیری از سنگ کلیه به دستگاه  آنالیز سنگ‌های ادراريرا به فال نیک گرفت و توسعه این مرکز را ضروری ذکر کرد.

دکتر آقاجانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که روش نوینی که امروز معرفی شد از دقت بالایی برخوردار است می‌تواند نویدبخش انجام تحقیقاتی باشد که ضمن بررسی دقیق‌تر سنگ‌های کلیوی در پیشگیری اولیه و ثانویه سنگ‌های ادراری مؤثر باشد.

دکتر عباس بصیری رئیس مركز تحقيقات بیماری‌های كليوي و مجاري ادراری نیز در مراسم رونمایی از دستگاه آناليز سنگ‌های ادراري با اشاره به این‌که سرلوحه کار این مرکز ارزیابی و نیازسنجی بیماران مبتلابه مشکلات کلیوی است اظهارکرد: سنگ کلیه یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که 37 درصد کارکرد اورولوژیست ها را به خود اختصاص می‌دهد و نکته اینجاست که زمانی که  فرد به این بیماری مبتلا می‌شود تا آخر عمر با آن درگیر خواهد بود.

وی ادامه داد: 2.1 میلیارد دلار در دنیا برای درمان بیماری سنگ کلیه هزینه می‌شود که با اقدامات پیشگیرانه به ۲هزارو دویست دلار برای هر بیمار کاهش پیدا می‌کند.

دکتر عباس بصیری اظهار کرد: سنگ کلیه یکی از مشکلات شایع دنیاست و میزان عود این بیماری بالاست،‌ به‌طوری‌که شیوع آن در امریکا ۸.۸درصد است، ازاین‌رو ما در مرکز تحقیقات یک سری نیازسنجی را در این زمینه انجام داده‌ایم.

رئیس مرکز تحقیقات مجاری ادراری و بیماری‌های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: هزینه درمان بیماری سنگ کلیه تا سال ۲۰۳۰افزایش پیدا می‌کند و ما در ایران بار بیماری‌ها را بررسی کردیم و متوجه شدیم بیماری سنگ کلیه از بار بیماری زیادی برخوردار است.

بیشترین شیوع سنگ کلیه در شمال غرب و غرب کشور

دکتر بصیری بیان کرد: میزان بروز سنگ در ایران ۱۳۶مورد به ازای هر ۱۰۰هزار نفر و بالاترین شیوع سنگ در مناطق شمال غرب و غرب کشور است و شیوع آن در بین ایرانی‌ها بسیار بالاست.

وی افزود: ترکیب سنگ از اهمیتی بالا برخوردار است و خرید نرم‌افزار مخصوص تهیه راهنمای بالینی ازجمله اقدامات انجام‌شده درزمینهٔ بیماری سنگ کلیه در کشور است.

در بخش دیگری از این مراسم دکتر محمد ناجی کارشناس آزمایشگاه  مركز تحقيقات بیماری‌های كليوي و مجاري ادرار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص مواردی نظیر جمع‌آوری سنگ‌های سیستم ادراری پس از جراحی، سنگ شکن یا دفع خود به خودی، ثبت اطلاعات موفولوژیک سنگ، نحوه شستشو و خشک‌کردن سنگ‌ها، جستجو در کتابخانه تخصصی طیف‌های سنگ‌های سیستم ادراری توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مراسم رونمایی از دستگاه اسپکتروسکوپی FTIR-۴۶۰۰شرکتJascoکشور انگلستان که به کمک انجمن خیرین حوزه سلامت تأمین شد، با حضور دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر امیر محسن ضیایی معاون آموزشی دانشگاه، دکتر بصیری رئیس مرکز تحقيقات بیماری‌های كليوي و مجاري ادرار و جمعی از اساتید و مسئولان برگزار شد.

انتهای پیام/


١٥:٥٥ - سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٧٤٤٤٦    /    تعداد نمایش : ٣٤٧