صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بسیج سلامت نورزوی با فعالیت 65 اکیپ بارزسی بهداشت محیط دانشگاه آغاز شد

اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی در سراسر کشور با حضور دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، به نقل از معاونت بهداشت، مانور استانی طرح بسیج  سلامت نوروزی بهداشت محیط با حضور دکتر نمکی وزیر بهداشت، دکتر معاون بهداشت وزارت بهداشت و کارشناسان بهداشت محیط سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در استان تهران دوشنبه روز 20 اسفندماه آغاز شد.

 

 دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی ضمن تقدیر از تلاشهای بازرسان بهداشت محیط خاطرنشان کرد کشور، مدیون تلاش های سربازان عرصه سلامت است. 

 

دکتر نمکی خدمت رسانی به مردمانی که به آرامش نوروز امیدوار هستند را کار بزرگی برشمرد و افزود: امنیت و سلامت همانند آب برای ماهی و هوا برای انسان است و تا زمانی که دچار اختلال نشود، قدر آن را به خوبی نمی دانیم.

 

وزیر بهداشت با بیان این‌که امسال با توجه به فشارهای اقتصادی، وظیفه و کار بازرسان بهداشت محیط سخت و سنگین‌تر است، اظهار داشت: نفیس‌ترین نیروها را در عرصه بهداشت داریم و تقاضای من این است که بازرسان بهداشت محیط ضمن حفظ ابهت در کار، به کسبه بی‌احترامی نکرده و باادب، نزاکت، قاطعیت و سلامت بازدیدها را انجام دهند؛ زیرا این بزرگ‌ترین سرمایه آن‌ها است.

 

مهندس مجید تاجیک رئیس گروه سلامت کار معاونت بهداشتی دانشگاه  نیز در حاشیه این مراسم در این خصوص اظهار داشت:  هر ساله همزمان با نزدیک شدن یام تعطیلات نوروزی و افزایش فعاليت مراکز تهیه، توزیع و عرضه مواد غذایی، اماکن اقامتی، تفریحی، بازارهای نوروزی، اماکن گردشگری، تاریخی و ... اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی توسط کارشناسان و بازرسان بهداشت محیط دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور آغاز می شود.

 

مهندس تاجیک با اشاره به فعالیت شبانه روزی بازرسان بهداشت محیط دانشگاه در ایام تعطیلات نوروزی خاطرنشان کرد: در طرح مذکور بازرسان بهداشت محيط  تمامی مراکز و شبکه های بهداشت دانشگاه با بکارگیری تجهیزات پرتابل از ساعت 20-8 در ساعات اداري و غير اداري بر فعالیتمراكز و اماكن حساس و همچنین سامانه های آبرسانی نظارت می کنند.

 

وی هدف از اجرای این طرح سراسری ر ا حفظ و ارتقاي سطح سلامت جامعه، مسافران نوروزي، ايمني آب و مواد غذايي در سطح عرضه، کنترل دخانیات، كاهش و كنترل بيماري هاي واگیر و غیرواگیر مرتبط با آب و مواد غذایی عنوان کرد.

 

به گفته مهندس تاجیک در این راستا نشست هماهنگی و ایجاد وحدت رویه در نظارت هدفمند بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی با حضور نمایندگان سایر بخش ها و سازمان های نظارتی برگزار شد و درخصوص اجرای مطلوب تر طرح مذکور، آموزش و اطلاع رسانی عمومی برنامه، نظارت و کنترل بهداشت موادغذایی، کنترل دخانیات و نحوه گزارش دهی بحث و بررسی صورت گرفت.

 

مهندس تاجیک با اشاره به نحوه اجرای این طرح در مناطق تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار داشت: براساس برنامه عملیاتی تدوین شده کارشناسان بهداشت محیط  دانشگاه در قالب 65 اکیپ بازرسی در طول این ایام به بازرسی خواهند پرداخت.

 

وی افزود: این اکیپ 389 سامانه آبرسانی،  17508 مرکز حساس تهیه، توزیع و عرضه مواد غذایی از قبیلسلف سرویس، رستوران، رستوران سنتی، چلوکبابی، سفره خانه، آشپزخانه مرکزی، کترینگ، کبابی، اغذيه فروشي، عمده فروشي ها، ميادين ميوه و تره بار، فروشگاه‌های مواد غذایی در بازارهای موقت مانند بازارهای هفتگی، فصلی و روز بازارها و مراکز تولید، عرضه و سرو شیرینی ( قنادی و کارگاه تولید شیرینی)، فروشگاه آجيل، خشكبار و نانوائي ها را مورد بازرسی و نظارت قرار خواهند داد.

 

رئیس گروه سلامت کار معاونت بهداشتی دانشگاه  در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین بازرسان در طول طرح مذکور از  6218 امکنه عمومی شامل سرويس هاي بهداشتي عمومي داخل شهري و بين راهي، اماکن بین راهی، مهمانسراها، هتل، متل، مسافرخانه، زائرسرا، اقامتگاه ها، پارك ها، جايگاه هاي اسكان مسافران نوروزي، تفرجگاه ها و آرایشگاه های زنانهمورد بازدید می کنند.

 

مهندس تاجیک تصریح کرد: در طول طرح همچنین 880 مرکز و امکنه بین راهی و 1300 مرکز عرضه کننده قلیان با تأكيد بر رعايت بهداشت فردي، ابزار، تجهیزات و ساختمان در محدوده تحت نظارت این دانشگاه مورد بازرسی قرار می گیرند و درصورت مشاهده معضلات بهداشتی در مراکز مذکور با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

 

اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی بطور همزمان توسط  دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور از روز دوشنبه20 اسفندماه 97 آغاز شد و تا پایان 20 فروردين ماه 98 ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام/


٠٩:١٩ - سه شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٧٥٣٢٢    /    تعداد نمایش : ٤٣٥