صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سومین سال پیاپی بدون وبای جمعیت تحت پوشش دانشگاه/ 21 هزار نفر سال 97 درباره وبا آموزش دیده اند

در سال 97 با تلاش کادر بهداشتی درمانی در مراکز و شبکه های بهداشت و درمان و برای سومین سال پیاپی هیچ موردی از وبای محلی در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشاهده نشده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به نقل از معاونت امور بهداشتی، مقیمی کارشناس بیماری های منتقله از آب و مواد غذایی ضمن اعلام این خبر انجام نمونه برداری از بیماران مبتلا به اسهال حاد آبکی را گامی مهم در کشف و درمان بموقع بیماران مبتلا به وبا دانست.

وی افزود: در سال 1397 تا کنون بالغ بر 3500 نمونه سواب رکتال از این بیماران اخذ و مورد آزمایش قرار گرفته و حدود 300 کارگاه و کلاس آموزشی جهت کادر بهداشتی درمانی برگزار شده است.

کارشناس بیماری های منتقله از آب و مواد غذایی دانشگاه با اشاره به این که آموزش بهداشت رکن اصلی در پیشگیری و کنترل بیماریها محسوب می شود،گفت: در همین مدت تعداد 21 هزار نفر در طی 400 ساعت مورد آموزش قرار گرفته اند و همچنین بالغ بر 4700 مستند آموزشی تهیه و بین گروههای هدف توزیع شده است.

بیماری وبا از جمله بیماریهای منتقل شونده از راه آب و مواد غذایی است که از سال ها پیش وارد نظام مراقبت بیماریها شده و یکی از موفق ترین نظام های مراقبت در کشور محسوب می شود. با این حال هرسال مواردی از این بیماری در کشور مشاهده می شود که با اقدامات بموقع کادر بهداشتی درمانی از گسترش بیماری و نیز بروز پیامدهای ناگوار آن جلوگیری می شود.

انتهای پیام/


١٦:٠٢ - شنبه ٣ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٥٧٤٩    /    تعداد نمایش : ١٣٨