صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش عملکرد معاونت غذا و دارو در نوروز 98/ انجام 354 مورد بازرسی از مناطق تحت پوشش دانشگاه

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در طرح سلامت نوروزی 98، 354 مورد بازرسی فنی در سطح مناطق تحت پوشش دانشگاه در تهران و شهرستان های تابعه انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از معاونت غذا و دارو، این معاونت در اجرای برنامه طرح سلامت نوروزی با تشکیل اکیپ های بازرسی در قالب شش گروه کارشناسی به منظور تشدید نظارت و بازرسی از داروخانه های روزانه، شبانه روزی، بیمارستانی، دولتی و خصوصی وکارگاهها وکارخانجات، مراکز نگهداری و پخش مواد غذایی و فروشگاههای عرضه لوازم آرایشی بهداشتی و عطاری ها و همچنین کشیک آزمایشگاه مواد از 25 اسفند 97 تا 17 فروردین 98، 354 مورد بازدید و بازرسی فنی در سطح مناطق تحت پوشش دانشگاه در تهران و شهرستان های تابعه انجام داده است.

بازرسی 233 داروخانه در طرح سلامت نوروزی

مدیریت نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترلبا هدف ارائه خدمات دارویی و نظارت بر فعالیت داروخانه های تحت پوشش و به منظور جلوگیری از توقف روند ارائه خدمات اداری در ایام تعطیلات نوروز، از ابتدای شروع طرح سلامت نوروزی تا 17 فروردین، 213  داروخانه و شرکت پخش را مورد ارزیابی و بازدید قرار داده است.

 

واحد داروخانه های بیمارستانی نیز با هدف بررسی وضعیت فنی، بهداشتی ، فیزیکی و رصد دارو و ملزومات پزشکی در مراکز پزشکی ودرمانی تابعه دانشگاه بعضی از مراکز را به دلیل اهمیت استقرار آنها در مبادی ورود و خروج مسافر و شهرستان های تابعه از جمله داروخانه های بیمارستان های زعیم و شهداء پاکدشت حضرت فاطمه (س) و سوم شعبان دماوند ،شهید مفتح ورامین، امام خمینی (ره) فیروزکوه را با اولویت بیشتر و به صورت متناوب و مستمر و گاهی بیش از دو بار مورد بازدید و ارزیابی قرار داده است.

 

14 مورد رفع نیازهای دارویی و ملزومات مصرفی

واحد نظارت بر شرکت های توزیعی و فوریتی نیزبراساس برنامه کشیک اعلام شده بصورت حضور در معاونت و آنکال ، مسئولیت رفع نیاز های اعلام شده دارو و ملزومات مصرفی را از طریق هماهنگی با شرکت های توزیعی در مواقع اعلام کمبود و یا نیاز فوری به دارو وملزومات از سوی مراکز بر عهد داشته اند و در طول اجرای طرح 14مورد پاسخگویی رفع نیاز های اعلام شده از مراکز پزشکی ودرمانی تابعه دانشگاه را با پیگیری های انجام شده، از طریق شرکت های پخش و توزیع و همکاری هلدینگ دارویی دانشگاه و بعضا از طریق تبادل بین مراکز درمانی مرتفع کرده است.

 

همچنین با توجه به مراجعات ضمن تشکیل پرونده 11 مورد مساعدت دارویی جهت بیماران صعب العلاج و نیازمند انجام شد و پیرو درخواست های ثبت شده شرکت های دارویی به منظور تعیین تکلیف درخواست های وارده چندین مورد بازدید و بازرسی از سوی کارشناسان این مدیریت انجام و یک محموله دارویی ضبط شده بازدید شد و با توجه به برچسب گذاری انجام شده برابر ضوابط نسبت به آزاد کردن محوله جهت توزیع و فروش اقدام شد.

 

هلدینگ دارویی دانشگاه نیز با توجه به بررسی و برآورد نیازهای دارویی و ملزومات پزشکی در اسفند ماه ، اقدامات لازم را برای خرید، تامین و دپوی دارو و ملزومات مورد نیاز بر اساس لیست فارماکوپه و با اولویت تامین نیاز ها از تولیدات داخلی با کیفیت برای مراکز پزشکی ودرمانی تابعه دانشگاه انجام داده است.

 

همچنین هلدینگ دارویی دانشگاه در راستای رفع اعلام نیاز های احتمالی تمام مراکز پزشکی و درمانی تابعه دانشگاه وهمچنین داروخانه های مراکز درمانی واگذار شده به پیمانکار در تعطیلات نوروزی اعلام آمادگی کرده و از زمان شروع طرح ضمن هماهنگی و همکاری پاسخگوی نیاز های دارویی و ملزومات مصرفی اعلام شده از سوی مراکز بوده است.

 

مدیریت تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز در حوزه نظارت و ارزیابی، وضعیت ملزومات مصرفی پزشکی را با اولویت نحوه تامین نیازها از تولیدات داخلی با کیفیت، رصد و بررسی کرده است و در قالب گروه های بازرسی علاوه بر نظارت وکنترل دارو، وضعیت ملزومات پزشکی نیز را مورد بررسی وارزیابی قرار داده است.

 

در جریان این رصدها در صورت اعلام نیاز از سوی مراکز اقدامات لازم را برای رفع موارد، انجام داده و در طول اجرای طرح سلامت نوروزی مشکل خاص یا کمبود عمده ای گزارش و ثبت نشده است.

 

52 بازدید از کارخانجات فراورده های لبنی و گوشتی و مراکز پخش لوازم آرایشی بهداشتی

مدیریت نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی نیز  جهت کنترل و نظارت بر فعالیت های کارگاهها و کارخانجات فرآورده های لبنی و گوشتی و مراکز پخش و عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی که از حساسیت ویژه ای برخوردارند و اغلب در ایام تعطیل فعال هستند، در قالب دو گروه بازرسی مجموعا ،52 واحد از این مراکز را مورد بازدید قرار داده است.

 

تعطیلی 8 غرفه مواد غذایی نمایشگاه های بهاره خاوران و مصلی

در آخرین هفته اسفند 97، این مدیریت در راستای طرح سلامت نوروزی ضمن انجام 33 مورد بازدید و بازرسی از واحدهای تولیدی و مراکز فروش و عرضه مواد غذایی ،آشامیدنی و آرایشی بهداشتی، همراه با کارشناسان سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان دامپزشکی و معاونت بهداشت دانشگاه نمایشگاههای بهاره

 

خاوران و مصلی را بصورت متناوب مورد بازدید و بازرسی قرار داده و در جریان این بازدیدها ضمن تعطیلی هشتغرفه مواد غذایی، اقلام غذایی غیرمجاز را نیز توقیف کرده است.

 

در این ایام، علاوه برشماره 190 کشوری واحد اطلاع رسانی این معاونت با شماره 02184248 داخلی 6310 و6312 بصورت 24 ساعته وشبانه روزی ضمن پاسخگویی به سوالات و راهنمایی مراجعان آماده دریافت،ثبت و پیگیری شکایات مردمی در زمینه مواد غذایی آشامیدنی، آرایشی وبهداشتی بوده است.

 

 در این ایام32 تماس تلفنی در مرکز اطلاع رسانی دریافت شده است که سه موردبهغذاودارو دانشگاه علوم پزشکیایرانارجاعشد، همچنین سه مورد استعلام شد که به آن ها پاسخ و 9 مورد شکایت ثبت شد که رسیدگی به آن ها در دست پیگیری است و باقی تماسها مربوط به دارو یا بهداشت محیط بوده که به ادارات مرتبط ارجاع شده اند.

 

توزیع 19 هزار فراورده آموزشی در پایگاه های نوروزی هلال احمر و معاونت درمان

از دیگر اقدامات انجام شده در اداره تعالی سازمانی در طرح سلامت نوروزی 98،  تدوین،چاپ، تکثیر و توزیع بروشورهای اطلاع رسانی ویژه گردشگران نوروزی است و در نهایت حدود 19 هزار فرآورده آموزشی به سازمان جوانان هلال احمر تهران و معاونت درمان دانشگاه جهت توزیع در پایگاه‌های نوروزی هلال احمر و معاونت درمان عناوین با عناوین «نوروز و توصیه های غذایی»، «فرآورده های غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مجاز و قابل مصرف را بشناسیم»، «قند کمتر، زندگی سالم‌تر»، « نمک کمتر، زندگی بهتر»، « عواض ناشی از مصرف لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی»، «نوشیدنی میوه ای»، «آلاینده ها و سموم»، «لیست داروخانه های شبانه روزی»، «توصیه های دارویی در ایام عید»، « جلوگیری از مسمومیت ها در ایام نوروز» و «روش های معدوم سازی داروها» تحویل داده شده است.

 

کارشناسان واحد فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت در طرح سلامت نوروزی ، با تشکیل گروه بازرسی در ایام تعطیل از عطاری های مناطق تحت پوشش دانشگاه با اولویت کنترل این واحدها درمراکز شلوغ و پر تردد و یا مراکز خرید اقدام 36 بازدید انجام داده است.

 

در این بازدیدها مقادیری اقلام بدون مجوز، قاچاق وتقلبی کشف و توقیف شد و اقدامات قانونی و لازم در خصوص برخورد قضایی با اینگونه واحدها انجام خواهد شد.

 

در بخش مدیریت امور آزمایشگاه هادر طول اجرای طرح سلامت نوروزی  تعداد کل نمونه ها وارده به آزمایشگاه جمعا 25 نمونه از انواع مختلف مواد غذایی بوده که از این تعداد پنج نمونه متعلق به شبکه های بهداشت ودرمان تابعه و 20نمونه دیگر از معاونت بهداشت دانشگاه ارسال شد.

 

نوع آزمون های درخواستی از سوی ارسال کنندگان در دو دسته کلی آزمون های میکروبی وشیمی مواد غذایی (تقلبات مواد غذایی به خصوص از نظر رنگهای غیر مجاز خوراکی ) قابل تقسیم است و بلافاصله پس از دریافت نمونه ها عملیات آنالیزهای مربوطه براساس ضوابط و استاندارهای موجود آغاز  و نتایج آزمون های انجام شده به ذینفعان اعلام می شود.

 

انتهای پیام/

 

 


١٣:١٦ - شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٣٩٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٩