صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ارتقای سلامت معنوی نقش موثري در پیشگیری های اولیه، درمان و بهبود بیماران ايفا مي كند

دکتر عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه ارتقای آموزش و پژوهش در زمینه معنویت و سلامت معنوی در کشور را ضروری دانست و استفاده از آن را  در پیشگیریهای اولیه، درمان و بهبود بیماران بسیار موثر برشمرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، سلامت تا 100 سال پیش به معنای نداشتن بیماری تعریف می شد. اما طبق تعریف گسترده WHOسلامت فقط فقدان بیماری و نقص عضو نیست بلکه رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است و از نظراسلام سلامت معنوی دارای اصالت بیشتری از سایر ابعاد است و موجب ارتقا و تکامل انسان می شود.

 

دکتر فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه ضمن بیان این مطالب اظهار داشت: انسان متشکل از دو بعد جسمانی و روحانی است و اعمال و رفتار بعد جسمانی بر روح و روان انسان تاثیر می گذارد؛ اعمال صحیح باعث اعتلای روح انسان و اعمال زشت و ناپاک باعث نزول روح به مراحل پایین تر می شود.

 

 

سلامت معنوی دارای اصالت و لازمه توجه خاص است

این استاد پیشکسوت و فرهیخته دانشگاه، تکامل و اعتلای معنوی را هدف خلقت انسان و بعثت انبیا برشمرد و افزود: عبادت راهی  برای دستیابی به تکامل روح، اعتلای نفس و سیر انسان از نفس اماره به نفس مطمئنه است. بنابراین سلامت معنوی به دلیل دارا بودن اصالت لازمه توجه خاص می باشد. سلامت معنوی فقط با یک ارتباط خارج از مسایل جسمی و مادی ایجاد می شود و این ارتباط در دین اسلام یعنی ارتباط با خداوند.

 

به گفته وی همه ادیان الهی و توحیدی درجاتی از معنویت را در افراد ایجاد می کند اما در دین اسلام که کاملترین ادیان است، مجموعه ای از توحید ذاتی، صفاتی و افعالی را باور داریم. به وحدانیت پروردگاری ایمان داریم که اول و آخر همه چیز، توانا و آگاه به همه امور است و این خداشناسی کمتر در سایر ادیان جلوه می کند.  

 

اعتقاد انسان به خداوند باعث هدفمندی و آرامش در زندگی می شود

استاد پیشکسوت دانشگاه ارتباط با خداوند را موهبتی برای انسان موحد برشمرد و افزود: انسان دائم از طریق دعا، توبه، روزه داری، رعایت اصول و فروع دین برای ارتباط با خداوند در تلاش است که اینها باید باعث هدفمندی و ایجاد آرامش و راحتی در زندگی انسان شود، درغیر این صورت نقصی در این ارتباط  با خداوند وجود دارد.

 

دکتر عزیزی با اشاره به تاثیرات مثبت این هدفمندی و آرامش  در رفتار انسان گفت: فردی که از سلامت معنوی و هدفمندی در زندگی برخوردار است، در ارتباطش با سایر انسانها صمیمیت، عشق، صفا، ازخودگذشتگی، ایثار، محبت و... مشاهده می شود و البته با حیوانات و طبیعت اطراف خود نیز رفتار مناسبی خواهد داشت.

 

رمضان فرصتی بی نظیر برای تقویت ارتباط با خداوند است

وی ماه رمضان را فرصتی برای تقویت ارتباط با خداوند برشمرد و افزود: این ایام فرصتی است تا با روزه داری صحیح که همه اعضا و جوارح انسان نیز روزه باشد و پرهیز از آنچه باعث ذلت و پستی نفس می شود، مقدمات ارتقای روح خود را فراهم کنیم و در پایان این ضیافت الهی باید شاهد زند گی هدفمندتر، آرامش بیشتر و ارتباط بهتر با سایرین باشیم .

 

این چهره ماندگار جامعه پزشکی کشور، با اشاره به تاثیر سلامت معنوی بر سایرابعاد سلامتی یادآورشد: اطباء پیشین ایرانی به همه ابعاد سلامتی توجه می کردند که متاسفانه این موضوع به دست فراموشی سپرده شد به ویژه پس از رنسانس که علما خودشان را از دین و معنویت جدا کردند.

 

به گفته دکتر عزیزی براساس نتایج تحقیقات انجام شده در 7 دهه اخیر، افراد دارای اعتقادات مذهبی و معنوی از سلامت جسمی بیشترو تغذیه سالمتری برخوردار هستند و بیماریهای بسیار مهلک، انحرافات جنسی، اعتیاد، فشارخون، افسردگی و... در آنها کمتر مشاهده می شود. درصورت ابتلا به بیماری نیز بهتر می توانند با بیماری کنار آمده و آرامش بیشتر و درد کمتری را احساس کنند.

 

وی افزود: افراد مذهبی همچنین از سلامت اجتماعی بیشتری به دلیل شرکت در اجتماعات معنوی و مذهبی برخوردارند که این اجتماعات در اسلام و مذهب شیعه بیش از سایر ادیان است و باعث افزایش ارتباطات و سلامت اجتماعی بالاتر افراد می شود.

 

سلامت معنوی در بسیاری از دانشکده های پزشکی دنیا تدریس می شود

این دانشمند برتر جهان اسلام خاطرنشان کرد: در دانشکده های پزشکی بسیاری از کشورهای دنیا نظیر کانادا، آمریکا، برزیل، انگلستان و...  درس سلامت معنوی وجود دارد و به تدریج تدریس سلامت معنوی وارد رشته پرستاری و پزشکی آنها شده است.

 

وی ضمن ابراز تاسف از این که دروس سلامت معنوی هنوز وارد کوریکولوم های درسی کشورمان نشده است، تصریح کرد: فرهنگستان علوم پزشکی از سالها پیش اقداماتی در این خصوص شروع کرده که آشنا کردن دانشجویان پزشکی با ابعاد مختلف سلامت یکی از این موارد است. در برخی از دانشگاه ها نیز دوره هایی شروع شده است که اجباری نیست اما باید این دروس در کوریکولوم و برنامه های آموزشی دانشکده ها  تدوین شود.

 

دکتر عزیزی خاطرنشان ساخت: با توجه به تعریف whoاز سلامتی؛ دستیابی به سلامتی کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی امکان پذیر نیست مگر آن که برنامه جامعی از سوی وزارت بهداشت با کمک روحانیون و مروجان معنویت وجود داشته باشد.

 

این استاد فرهیخته دانشگاه با اشاره به وجود یک کارشناس مذهبی برای همراهی و تقویت معنویت بیمار در اغلب بیمارستانهای دنیا گفت: در ایران نیز این موضوع باید مد نظر قرار گیرد، البته در فرهنگ ما ارتباطات خانوادگی یکی از مسایل تقویت کننده معنویت به شمار می رود واغلب می بینیم که خانواده بیمار با خواندن ادعیه و قرآن به تقویت معنویت در وی می پردازند. اما روحانیون و کارشناسان مذهبی با روشهای بهتر و ثمربخش تری می توانند باعث کاهش مشکلات بیمار شوند.

 

نقش موثر ارتقای سلامت معنوی در پیشگیریهای اولیه، درمان و بهبود بیماران

دکتر عزیزی در ادامه سخنان خود ارتقای آموزش و پژوهش در زمینه معنویت و سلامت معنوی در کشور را ضروری دانست و تاکید کرد استفاده  ازاین روشها در پیشگیریهای اولیه، درمان و بهبود بهتر بیماران بسیار موثر است.

پزشک مسلمان دارای سلامت معنوی؛ در ارتباط با بیمارش همواره حضور خدا را باور دارد

این استاد پیشکسوت دانشگاه با اشاره به تاثیر معنویت در روابط  بین پزشک و بیمار گفت: یک پزشک مسلمان دارای سلامت معنوی در ارتباط با بیمارهمواره حضور خداوند را باور دارد. در بسیاری از کشورها بیماران بدون استطاعت مالی تحت درمان قرار نمی گیرد در حالی که پزشکانی بسیاری در کشورهستند که به درمان بیماران محروم و فقیر بدون دریافت هزینه می پردازند. این نوع روابط انسانی منبعث از دین و مذهب ماست و از موهبت های حکومت اسلامی و جامعه ماست که باید تقویت شود.

 

حالات شش گانه جسم و روح انسان

دکتر عزیزی در بخش دیگری از سخنان خود با ذکرروایتی از حضرت علی(ع) گفت: جسم انسان دارای 6 حالت؛ سلامت، مرض، مرگ، حیات، خواب و بیداری است. البته روح انسان نیز شش حالت دارد؛ علم حالت حیات و زندگی روح و جهل حالت مرگ روح است. شک و تردید حالت مرض روح و یقین حالت سلامتی روح می باشد. غفلت و بی خبری حالت خواب روح وحفظ و مراقبه حالت بیداری روح است. بنابراین وقتی انسان این مسایل را مورد توجه قرار دهد موضوعات این دنیا برایش ساده، جذاب و با لذت می شود.

 

صاحبان حرف پزشکی همواره باید شکرگزار خدا باشند

دکتر عزیزی با تاکید بر این مطلب که پزشکان همواره باید به ارتقای تمام ابعاد 4 گانه سلامت افراد توجه کنند، خاطرنشان کرد: بیماری که به مطب پزشک مراجعه می کند هنگامی خود را سالم احساس می کنند که پزشک علاوه بر جسم به وضعیت روانی، اجتماعی، خانوادگی و معنویت وی نیز توجه کرده باشد.

 

چهره ماندگار پزشکی کشور تاکید کرد: افرادی که وارد حرفه پزشکی می شوند باید دائما به درگاه خداوند شکرگزار باشد زیرا به حرفه ای وارد شده است که طبق فرمایش پیامبر اسلام(ص) یکی از دو علم برتر دنیاست(علم الابدال و علم الادیان) و به بهبودی و کاهش درد و آلام اشرف مخلوقات خداوند کمک می کنند.

 

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: این خصوصیت حرفه پزشکی است و گروه علوم  پزشکی باید دایم شکرگزار خداوند متعال باشند که  به آنان این توفیق را عطا کرده است تا در کسوت پزشک، پرستار و ...  در راستای سلامت جامعه تلاش و خدمت می کنند.

 

 انتهای پیام/


١٠:٤٠ - يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨٢٥٨    /    تعداد نمایش : ٣١٨