صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

6میلیون ایرانی دارای کارت اهدای عضو هستند/ بیش از 93 درصد مبتلايان به نارسایی کبد با پیوند عضو درمان می شوند

دکتر نوبخت عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی در مراسم روز ملی اهدای عضو تاکید کرد: ایران در منطقه از نظر اهدای عضو سرآمد است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مراسم جشن شفا و و بزرگداشت روز ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» به مناسبت بزرگداشت روز ملی اهدای عضو با حضور جمعی از مسئولان کشوری و نظام سلامت، صاحبنظران و اساتید حوزه اهدا و پیوند اعضا  و خانواده های اهداکننده، هنرمندان، ورزشکاران و پیشکسوتان  دوشنبه 30 اردیبهشت ماه در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی برگزار شد.

 

دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در این مراسم علم پیوند را بحث بسیار مهمی در پیشرفتهای پزشکی دانست و افزود: دانش پیوند بیماریهای لاعلاج را به قابل علاج تبدیل کرده و امیدبه ادامه زندگی  را در بسیاری از بیماران افزایش داده است.

 

وی  با اشاره به روند رو به رشد پیوند اعضا در کشور خاطرنشان کرد: در آخرین پیوندی که در کشور انجام شد در کمتر از یکساعت قلب اهدایی از استان گیلان به تهران منتقل شد و پیوند عضو در بیمارستان امام خمینی انجام گرفت. گرچه پیوند در کشور رو به رشد است اما با آمار جهانی هنوز فاصله داریم که شبکه فراهم آوری اعضا باید تلاش بیشتری در این خصوص انجام دهد تا با آمار جهانی برابر شویم.

 

دکتر جان بابایی با ذکر این مطلب که بیش از 93 درصد از مبتلایان به نارسایی کبد در کشور تحت عمل پیوند قرار گرفته و درمان می شوند گفت: 30 هزار دیالیزی داریم که حدود 10 هزار نفر کاندید پیوند کلیه هستند. اثر بخشی پیوند بیش از درمانهای دارویی است، مقرون به صرفه است و بقای بیشتری نیز در بیمار ایجاد می کند.

 

وی با بیان این مطلب که بیماران زیادی نیازمند پیوند مغز استخوان هستند تاکید کرد که  افراد سالم می توانند بدون هیچ عارضه ای مغز استخوان اهدا کنند .

 

دکتر جان بابایی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر ازایثار خانواده های اهدا کننده، پزشکان دست اندرکار پیوند را افراد عاشقی برشمرد که در این راستا خالصانه و عاشقانه در راه رضای خداوند  تلاش می کنند.

 

دکتر صالحی: من نیز عضو خانواده بزرگ اهدای عضو هستم/اهدای عضو یک توفیق الهی است

دکتر صالحی رییس سازمان انرزی اتمی در مراسم بزرگداشت روز ملی اهدای عضو اظهار داشت: من نیز عضو خانواده بزرگ اهدای عضو هستم.

 

وی با اشاره به بشارت خداوند در قرآن کریم خطاب به کسانی که به دیگران حیات می بخشد برای ورود به بهشت گفت: هر فردی که براثر حادثه ای دچار مرگ مغزی می شود با اهدای عضو می تواند به چندین نفر زندگی بخشد و این اجری عظیم برای وی و خانواده اش است.

 

دکتر صالحی ضمن تقدیر از ایثار خانواده های اهدا کنندگان، مقام آنان را والا برشمرد و اقدامشان را یک توفیق الهی دارای اجر عظیم عنوان کرد.

 

وی هچنین از تلاشهای جامعه پزشکی نیز در راستای اهدای عضو تقدیر کرد و پزشکان را واسطه فیض بین خالق و مخلوق دانست و تاکید کرد که کمتر حرفه ای است که چنین واسطه گری بین خالق و مخلوق باشد.

 

دکتر نوبخت: 6میلیون ایرانی هم اکنون دارای کارت اهدای عضو هستند

دکتر نوبخت نماینده و عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اقدامات صورت گرفته درخصوص اهدای عضو از سال 57 تاکنون به تشریح روند تشکیل شواریعالی پیوند، انجمن علمی پیوند اعضا و... پرداخت.

 

وی رضایت گیری از خانواده مرگ مغزی را بسیار مهم و کار پیچیده ای برشمرد و با بیان این مطلب که  فرهنگ سازی اهدای عضو  تاکنون به همت افراد خودجوش در جامعه انجام پذیرفته است خاطرنشان کرد اقشار مختلف جامعه نظیر  هنرمندان، ورزشکاران و پیشکسوتان به عنوان سفیران سلامت در اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ اهدای عضو مشارکت داشته اند.

 

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با ذکر این مطلب که 6میلیون ایرانی هم اکنون دارای کارت اهدای عضو هستند افزود: فراهم آوری اعضای پیوندی موضوع مهمی بود که توسط بیمارستان مسیح دانشوری صورت گرفت.

 

دکتر نوبخت با ذکر این مطلب که در ایران کار عظیمی از نظر پیوند اعضا در حال انجام است و ایران در منطقه از این نظر سرآمد است، به انجام 600 پیوند کبد در شیراز توسط  دکتر ملک حسینی در طول یکسال اشاره کرد که در دنیا بی نظیر است و در رتبه اول قرار دارد.

 

 انتهای پیام/


١٥:٠٩ - دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨٣٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٨٢