صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انجام نخستین عمل تعویض دریچه میترال با بهره گیری از تکنیکی نوین در دانشگاه

دکتر ضرغام حسین احمدی از انجام موفقیت آمیز عمل تعویض دریچه میترال با روش کم تهاجمی  و استفاده از تکنیک VATS (Video Assisted ThoracoScopy) برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر ضرغام حسین احمدی فوق تخصص جراحی قلب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، عمل تعویض دریچه میترال خانم 60 ساله ای با استفاده از روش کم تهاجمی(Minimal Invasive  )  و تکنیک VATS (Video Assisted ThoracoScopy) با موفقیت در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری انجام شد.

 

به گفته دکتر ضرغام حسین احمدی این روش جراحی تنها در چند مرکز انگشت شمار در کشور انجام می پذیرد. در روش استاندارد تعویض دریچه برشی در طول جناغ سینه ایجاد می شود در حالی که در این روش برش کوچکی به طول 5 سانتیمتر در زیر شیار سینه ایجاد می شود و تمامی مراحل جراحی نظیر استفاده از دستگاه قلب و ریه مصنوعی و تعویض دریچه و... از طریق همان برش کوچک با ظرافت و دقت بیشتری انجام می شود.

 

به گفته این فوق تخصص جراحی قلب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در روش VATSبا استفاده از دوربینی که وارد قفسه سینه شده، محل جراحی با وضوح  2.5 برابر بزرگنمایی شده و هر بخیه با دقت بسیار بیشتری زده می شود.

 

وی افزود: این تکنیک جراحی به صورت vision eyeصورت می گیرد، یعنی هر بخیه با نگاه به مانیتور زده می شود و  میزان برش جراحی به حدی کوچک است که حتی امکان داخل کردن انگشتان برای گره زدن بخیه ها نیست و گره زدن نخها نیز با استفاده از وسایل مخصوص صورت می گیرد.

 

دکتر ضرغام حسین احمدی این شیوه را مشابه لاپاراسکوپی در اعمال جراحی شکم برشمرد و تاکید کرد: البته این عمل پیچیده تر بوده و learning curveطولانی تری نیاز دارد زیرا  در طول عمل جراحی به بای پس قلب و ریه و همچنین ایست قلب بیمار نیاز داریم.

 

به گفته این فوق تخصص جراحی قلب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری این تکنیک جدید برای درمان بیمار 60 ساله مبتلا به تنگی شدید دریچه میترال که با ادم شدید ریوی مراجعه کرده بود انجام شد. در این جراحی با همکاری تیم بیهوشی قلب بیمارستان با استفاده از تکینکDouble Lumen Intubationو اکوی داخل مری در طول عمل جراحی بستر مناسبی برای انجام کار مهیا شد. سپس تیم جراحی قلب بیمارستان مراحل مختلف آماده سازی بیمار برای این عمل جراحی را انجام داد.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه سخنان خود با بیان این مطلب که حال عمومی بیمار هم اکنون رضایت بخش است و دوران نقاهت را طی می کند خاطرنشان کرد:  گرچه استفاده از این شیوه جراحی مشکل تر از مدل جراحی استاندارد تعویض دریچه میترال است اما با توجه به ایجاد برش کوچکتر، میزان درد بیمار کمتر شده، احتمال ایجاد عوارض مختلف پس از عمل نیز بسیار کاهش می یابد و دوران نقاهت و بستری بیمار در بیمارستان نیز کوتاه تر خواهد شد.

 

انتهای پیام/


١١:٠٦ - سه شنبه ٢١ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٧٩١٨٣    /    تعداد نمایش : ٤١٧