صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

استاد روزنامه نگاری دانشگاه: قلم روزنامه نگاران باید وقف سلامت جامعه شود

استاد روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید براینکه روزنامه نگار حوزه سلامت باید قلم خود را وقف مطالبات و سلامت مردم کند، گفت: روزنامه نگار حوزه سلامت باید با بهره گیری از فضای جدید و فضای سنتی روزنامه نگاری به بیماران درمانده امید دهد و در راستای حل شدن مشکلات و تسکین آلام آنها قدم بر دارد.


دکتر عباس اسدی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ظرفیت های روزنامه نگاری برای تغییر رفتار مردم در حوزه سلامت توضیح داد: روزنامه نگاری می تواند ابعاد اجتماعی و فرهنگی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد و با افزایش آگاهی، رفتار شهروندان را در راستای ارتقای سلامت جامعه سوق دهد.

 

وی با اشاره به رسالت های اجتماعی و تخصصی روزنامه نگاران، گفت: روزنامه نگاران علاوه بر این وظایف باید از نظر شخصیت فردی نیز در راستای سلامت جامعه قدم بردارند؛ برای مثال روزنامه نگاری که خود از مراجعه به پزشک امتناع می کند و نسبت به سلامت خود بی اهمیت است، نمی‌تواند روزنامه نگار موفقی در این حوزه باشد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اهمیت مسئله سلامت در جامعه تصریح کرد: از نظر من، در حال حاضر وظیفه روزنامه نگاری سلامت بسیار سنگین تر از سایر حوزه های روزنامه نگاری است.

 

دکتر اسدی تاکید کرد: کسانی که در حوزه روزنامه نگاری سلامت فعالیت می‌کنند باید هم به حیطه سلامت و هم روزنامه نگاری اشراف کامل داشته باشند، زیرا نمی توان فقط با تمرکز بر یک بعد موفق عمل کرد.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز در کشور به حوزه روزنامه نگاری سلامت توجه کافی نشده است، توضیح داد: با توجه به نقش این حوزه در سلامت و جان مردم، روزنامه نگاران این حوزه باید با در نظر گرفتن حساسیت های این حیطه خبر تولید کنند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اهمیت بازتاب کاستی ها و ضعفها در حیطه سلامت گفت: برای مثال اگر در زمینه های مختلفی از جمله دارو، تجهیزات پزشکی، پزشکان متخصص و سایر زمینه های مربوط به سلامت کمبودی وجود دارد روزنامه نگاران نباید آن را کتمان کنند، زیرا کتمان کردن آن باعث آسیب بیشتر مردم می شود.

 

روزنامه نگاری در حوزه سلامت بدون انتقاد بی فایده است

وی افزود: اعتقاد دارم روزنامه نگاری در همه حوزه ها از جمله سلامت، اگر توام با انتقاد نباشد، کاملا بی فایده است.دکتر اسدی با توصیف وضعیت امروز روزنامه نگاری در کشور به شبه روزنامه نگاری، بر ضرورت حفظ استقلال، ارتباط با مسئولان و قدرت نوآوری و ایده پردازی روزنامه نگاران تاکید کرد.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: اگر فردی فقط پشت میز خود بنشیند و با جست و جوی اینترنتی اطلاعات را جمع آوری کرده و خبر تولید کند، نمی‌تواند نام خود را روزنانه نگار بگذارد، معنای روزنامه نگاری چه در حوزه سلامت و چه در سایر حوزه ها پشت میز نشستن نیست.این استاد روزنامه نگاری ادامه داد: معتقدم کسی که در حوزه روزنامه نگاری سلامت کار می کند باید وارد میدان عمل شود، روزنامه نگار باید نگاه جدید داشته باشد و بتواند ایده دهد.

 

نمایندگی افکار عمومی؛ لازمه روزنامه نگاری سلامت

 

وی با بیان اینکه روزنامه نگار حوزه سلامت باید نماینده افکارعمومی باشد، يادآور شد: روزنامه نگار حوزه سلامت باید مطالبات مردم را بیان کند و از مسئولان بخواهد که پاسخگو باشند.

 

مهم ترین چالش های روزنامه نگاری حوزه سلامت کدامند؟


این استاد دانشگاه درباره مهمترین چالش‌ های حوزه سلامت توضیح داد: یکی از بزرگ‌ترین چالش ها در این زمینه آن است که بسیاری از روزنامه نگاران این حوزه شناخت کافی از این حوزه را ندارند و کتب و مقالات علمی مربوط به این حوزه را مطالعه نکرده اند.


دکتر اسدی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات این حوزه عدم تسلط روزنامه نگاران به زبان انگلیسی است، ادامه داد: بسیاری از کسانی که در این حوزه کار می کند ممکن است اصطلاحات و مفاهیم تخصصی این حوزه را نشناسند و نتوانند با موضوع ارتباط برقرار کنند.عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی عدم تسلط فعالان این حوزه به اصول روزنامه نگاری را یکی دیگر چالش های روزنامه نگاری سلامت عنوان کرد و گفت: ممکن است روزنامه نگاری در این حوزه کار کند اما از اصول روزنامه نگاری اطلاع نداشته باشد، مثلا ممکن است پزشکانی که در این حیطه فعالیت می کنند علی رغم اشرافی که نسبت به مسائل تخصصی سلامت دارند، از اصول روزنامه نگاری چیزی ندانند.


وی همچنین محافظه کاری را یکی دیگر از چالشهای این حوزه عنوان کرد و گفت: برای مثال ممکن است روزنامه نگار به خاطر وابستگی های سازمانی، نتواند به بیان واقعیات بپردازد.دکتر اسدی رعایت نشدن حقوق روزنامه نگاران را یکی دیگر از چالشهای مهم این حوزه عنوان کرد و گفت: یکی از چالشهای بزرگ این است که تمام اصناف و افراد به محض انتقاد روزنامه نگار در یک زمینه، نسبت به او جبهه می گیرند.این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت وجود روزنامه نگاران منتقد در حوزه سلامت، گفت: بسیار ضروری است که در این حوزه روزنامه نگاران مستقلی وجود داشته باشند که بدون واهمه به مسائل و مشکلات حوزه سلامت بپردازند.عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: متاسفانه بسیاری از کسانی که در حوزه روزنامه نگاری سلامت فعالیت می کنند، علاقه ای به برگزاری و شرکت در کارگاه ها و دوره های آموزشی کوتاه مدت ندارند تا بتوانند مهارت های خود را ارتقا بدهند.

 

 

دکتر اسدی همچنین درباره اخبار جعلی و یا همان «Fake News» اظهار کرد: خبر جعلی خبری است که با دروغ درآمیخته و حاوی اطلاعات نادرستی است که با هدف هدایت مخاطب به سمت و سوی خاصی منتشر می شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: شناخت خبر واقعی از جعلی برای همه به راحتی امکان پذیر نیست و افرادی می توانند خبرهای درست را از جعلی تشخیص دهند که در این زمینه متخصص و خبره  باشند.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر می توان گفت اخبار جعلی به اندازه و یا حتی بیشتر از تعداد اخبار واقعی منتشر می شود، درباره شاخص های تشخیص اخبار واقعی از جعلی توضیح داد: برای تشخیص اخبار جعلی، افراد باید سواد رسانه ای خود را تقویت کنند، هرچقدر میزان سواد رسانه ای افراد بالاتر باشد به همان اندازه قدرت تشخیص آنها بیشتر می شود.

 

تحصیلات، تضمین کننده سواد رسانه ای نیست

 

این استاد روزنامه نگاری با تاکید بر اینکه ملاک تشخیص اخبار جعلی وجود و عمق سواد رسانه ای مخاطبان است، گفت: داشتن تحصیلات آکادمیک متضمن سواد رسانه ای نیست، ممکن است مخاطبی علی رغم داشتن تحصیلات عالی و تخصص در زمینه ای خاص، سواد رسانه‌ای نداشته باشد، همچنین ممکن است فردی تحصیلات عالی نداشته باشد اما سواد رسانه ای خوبی داشته باشد.

 

دکتر اسدی ادامه داد: البته اخبار جعلی لزوما بد نیست، برای مثال در وضعیت های خاصی مانند زمانی که کشورها در وضعیت بحرانی هستند، می توان با انتشار بعضی از اخبار جعلی امکان سواستفاده دشمنان و رقیبان را محدود کرد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به ماجرای ایدز در لردگان، عملکرد تخصصی روزنامه نگاران حوزه سلامت را در این موقعیت ضروری دانست و گفت: خبرنگاران حرفه ای باید در این فضا برای تهیه اخبار و گزارش های اثربخش و حرفه ای اقدامات لازم را انجام دهند تا اثر خبرهای نادرست و جعلی و شایعه ها خنثی شود.

 

وی با بیان اینکه همیشه منظور از اخبار مفید بخش، اخبار مثبت نیست، توضیح داد: گاهی اوقات تهیه یک گزارش انتقادی از یک موقعیت در جامعه و فضای رسانه ای اثر مثبت به جا می گذارد.

 

اخبار جعلی؛ سنگ محکی برای روزنامه نگاران حرفه ای

 

این استاد روزنامه نگاری با بیان اینکه اخبار جعلی گاهی اوقات زمینه محک زدن عملکرد حرفه ای افراد را فراهم می‌کند، گفت: روزنامه نگاران حرفه ای در شرایط بحرانی و شیوع اخبار جعلی می توانند با استفاده از تکنیک های مختلف و ژانرهای مختلف روزنامه نگاری اعم از طنز، گزارش و مصاحبه اخباری را منتشر کنند که فضای جامعه را آرام کنند.

 

فضای مجازی؛ فرصتی برای گسترش ارتباط پزشکان و روزنامه نگاران

دکتر اسدی درباره اثر شبکه های اجتماعی در انتشار اخبار جعلی گفت: میزان اخبار جعلی، با گسترش و فراگیر شدن شبکه های اجتماعی بیشتر شده است، اما باید به یاد داشته باشیم که روزنامه نگاری سنتی و چاپی و روزنامه نگاری جدید اعم از سایبری و دیجیتال مکمل یکدیگر اند.وی ادامه داد: برای مثال می توان خبری را در قالب روزنامه نگاری سنتی منتشر کرد، بعد آن را با بهره گیری از وسایل ارتباطی جدید در فضای مجازی گسترش داد و اثر اخبار جعلی را کمرنگ کرد.

 


این استاد روزنامه نگاری با بیان اینکه فضای مجازی فرصت بسیار خوبی را برای گسترش ارتباط پزشکان و روزنامه نگاران در اختیار قرار می دهد، افزود: البته در حال حاضر یکی از مشکلات فضای مجازی آن است که باعث می شود روزنامه نگاران کمتر کتاب مطالعه کنند و غالبا به اخبار کوتاه منتشر شده در فضای مجازی اکتفا می کنند.عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: یک روزنامه نگار موفق هم باید بتواند از ظرفیت های فضای مجازی استفاده کند و هم اینکه مطالعه فراوان در حوزه فعالیت خود داشته باشد.
وی با اشاره به تعداد زیاد دنبال کننده های سلبریتی ها در فضای مجازی گفت: روزنامه نگاران سلامت نیز می توانند در این فضا با انتشار خبرهای مهم، عکس های جذاب و پیام های بهداشتی بسیاری از افرادی را که حاضر به خواندن مطالب طولانی نیستند جذب مطالب خود کنند.این استاد روزنامه نگاری در پایان یکی از حسن های فضای مجازی را پیدا کردن سوژه های جدید از طریق نظرات مردم عنوان کرد و گفت: روزنامه نگاران می توانند نظرات مردم را در این فضا دستمایه سوژه های خود قرار دهند و از آن ها ایده بگیرند.
 

انتهای پیام/

 


١١:٥٢ - شنبه ٢٠ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٣٨٥٤    /    تعداد نمایش : ٦٤١