صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی؛ زنگ هشدار برای ارتقای آمادگی

سالانه 300-250 میلیارد دلار خسارات اقتصادی ناشی از زلزله، طوفان، سیل و سونامی می باشد که تا سال 2030 به 415 بیلیون دلار خواهد رسید. این در حالی است که 6 میلیارد هزینه کردن به منظور پیشگیری، کاهش آسیب و آمادگی می تواند 360 میلیارد دلار کاهش هزینه، به دنبال داشته باشد. 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به نقل از معاونت بهداشت دانشگاه؛ مهندس محمدی کارشناس کاهش خطر بلایای معاونت امور بهداشتی، با بیان این مطلب افزود: در طلیعه قرن بیست و یکم، جهان شاهد بلایای عظیمی است، طوفان عظیم کاترینا، سونامی آسیای جنوب شرقی، زلزله بم و ده ها حادثه مشابه بزرگ و کوچک بارها این حقیقت را به جهانیان گوشزد می کند که پیش بینی ها و چاره اندیشی ها و راه های مقابله و سازش با این بلایا نارسا و ناکافی است و تنها شمار اندکی از ملل دنیا دانش، فن و هنر مدیریت و مهار اینگونه بلایا را فرا گرفته و به کار می بندند. 
 
در تاریخ 22 دسامبر سال 1989 میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد دومین چهارشنبه ماه اکتبر را بعنوان روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی اختصاص داد. این رویداد به مدت یک دهه به همین منوال برگزار شد. نهایتا در 21 دسامبر 2009 این مجمع روز 13 اکتبر را رسما بعنوان روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی اعلام کرد. نهضت دفتر برای کاهش خطر بلایا با عنوان "سندای هفت" بر هفت هدف سند چهارچوب سندای متمرکز است .این نهضت می کوشد موجی از آگاهی درباره اقدامات اتخاذ شده برای کاهش اثرات بلایای طبیعی را خلق کند.
 
در همین راستا، مجمع سازمان ملل متحد "کاهش آسیب ناشی از بلایا بر روی زیر ساخت های حیاتی و قطع خدمات اساسی" را خط مشی روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی 2019  معرفی کرده است. 
 
در بحران های پیچیده به دلیل از بین رفتن یا اختلال در سرویس های ارائه خدمات بهداشتی درمانی، امکان دسترسی به مراقبت بیماریهای شایع و مزمن، سوء تغذیه، آسیب های اجتماعی و روانی، دسترسی به آب و غذای سالم و...کاهش می یابد، ضروری است با گرامیداشت این مناسبت بیش از پیش راهکارهای کاهش اثرات آسیب ها و بلایای طبیعی، مورد توجه جدی قرار گیرد.
 
لذا ما نیز با تلاش جهت ارتقای آمادگی عموم جامعه و کاهش آسیب پذیری جانی، مالی و عملکردی در برابر بلایای طبیعی در این امر مهم همگام شده ایم و با بزرگداشت این روز برای جهانی بدون حادثه قدم برخواهیم داشت.  
 
انتهای پیام/
 


٠٩:٣٤ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٣٨٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٣