صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پوکی استخوان؛ سومین عامل مرگ و میر در دنیا

استاد دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با اشاره به این که پوکی استخوان سومین عامل تهدید کننده حیات است، گفت: پوکی استخوان، هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است.


دکتر علیرضا رجایی متخصص داخلی و فوق تخصص روماتولوژی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره این که استخوان بافت زنده ای است که از ساختار پیچیده ای برخوردار است، در تعریف پوکی استخوان اظهار کرد: در این بیماری مقدار توده استخوانی کاهش می‌یابد و استخوان شکننده می‌گردد به طوری که باکوچک‌ترین ضربه ای به راحتی می‌شکند.

 

پوکی استخوان بیماری خاموش

 

وی افزود: بیماری پوکی استخوان بیماری خاموش، پیش رونده و در عین حال قابل پیشگیری و درمان است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که تغذیه نامناسب، شرایط زندگی، مشکلات فیزیولوژی بدن، ورزش نکردن و افزایش سن از جمله عوامل کاهش توده استخونی هستند، خاطرنشان کرد: هر کدام از این فاکتورها زمانی که از سیر طبیعی خود عبور کرد، فرد به آستانه ابتلا به پوک استخوان نزدیک می شود.

 

دکتر رجایی گفت: غالبا عارضه پوکی استخوان در دوران کهنسالی بروز می​کند و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می​دهد که  از اولین نشانه​های آن مراجعه بیمار با اظهار درد در اکثر نقاط بدن، ضعف در اندام و درد کلی بدن است.

 

این فوق تخصص روماتولوژی اظهار کرد: بیماری پوکی استخوان قاتل خاموش محسوب می​شود زیرا معمولا علامت مشخصی ندارد و معمولا تا زمانی که عارضه جدی مانند شکستگی استخوان رخ ندهد، ممکن است فرد بیمار اصلا اطلاعی از بیماری خود نداشته باشد.

 

وی ادامه داد: بیشترین خطر شکستگی در پوکی استخوان متوجه ران​ها، لگن، مهره‌ها و ساعد است.

 

دکتر رجایی گفت:  شکستگی​های ران و نیز ستون فقرات می​تواند با ایجاد درد، محدودیت فیزیکی و اجبار به تغییراتی در شیوه زندگی و یا حتی مرگ منجر شود.

 

استاد دانشگاه با اشاره به این که پوکی استخوان سومین عامل تهدید کننده حیات است، اذعان داشت: بیماری پوکی استخوان یا استئوپورز سومین عامل مرگ میر بعد از بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان ها در عصر حاضر است.

 

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان این که ارتباط تغذیه و بیماری پوکی استخوان بیشتر مربوط به بحث پیشگیری است تا درمان،  تاکید کرد: پوکی استخوان،هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است.

 

ضرورت غربالگری در افراد مستعد به پوکی استخوان

 

وی غربالگری در افراد مستعد به پوکی استخوان را مورد توجه قرار داد و افزود: باید  افرادی که هنوز مبتلا به پوکی استخوان نشده اند ولی درصدد احتمال ابتلا به این بیماری قرار دارند، مورد درمان قرار گیرند.

 

دکتر رجایی با بیان این که  پوکی استخوان شایع ‌ ترین بیماری متابولیک استخوان محسوب می‌شود، اهمیت پیشگیری از آن را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: درمان این بیماری هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی را به خانوادهها و سیستم سلامت کشور تحمیل می کند.

 

دکتر رجایی با اشاره به این مهم که عوامل مداخله گر در ابتلا به این بیماری متنوع هستند، گفت: اگر چنانچه روند عادی را درنظر بگیریم به الطبع سن یکی از مهمترین، غیر قابل درمان ترین و غیر قابل تغییر ترین عوامل ابتلا به پوکی استخوان است.

 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: شیوه زندگی می تواند اثرات زیادی بر سلامت استخوان ها داشته باشد؛ بنابراین هر چه در سن پایین ذخیره توده استخوانی بیشتر باشد، در سنین بالا از استخوان های قوی تری برخوردار خواهیم بود.

 

پیشگیری از پوکی استخوان با ورزش

 

وی بالا بردن توده استخوانی در سنین جوانی را را ه حل موثری برای کاهش موارد ابتلا به پوکی استخوان در سنین پیری ذکر کرد و استفاده از کلسیم، ویتامین Dو ورزش کردن را سه عامل اصلی در بالا بردن تراکم استخوانی دانست.

 

دکتر رجایی ضرورت تمرکز برعوامل تغییر پذیر با هدف کاهش ابتلا به پوکی استخوان را مورد توجه قرار داد و گفت: عوامل تغییر پذیر تا میزان قابل توجهی می تواند به بالا بردن سطح فاکتورهای مطلوب در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان به ما کمک کنند.

 

این فوق تخصص روماتولوژی دانشگاه با ذکر این که ورزش بهترین روش‌ برای افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان است، یادآور شد: افرادی که به صورت مداوم ورزش می‌کنند کمتر در سنین بالاتر دچار این بیماری می‌شوند.

 

وی درباره نحوه ابتلا به این بیماری گفت: بعد از30 سالگی که استخوان‌ها به حداکثر تراکم خود می‌رسند، شروع به تحلیل رفتن می‌کنند و اگر تا قبل از این سن افراد فعالیت ورزشی مناسب و جذب کلسیم کافی داشته باشند، کلسیم جذب شده قابل جبران خواهد بود و خطری برای فرد ندارد، در غیر این صورت به تدریج استخوان‌ها شکننده و آسیب‌پذیر می‌شوند.

 

دکتر رجایی خاطرنشان کرد: تعمیم و اشاعه فرهنگ ورزش کردن در سطح جامعه  نیازمند یک عزم ملی و آگاهی اجتماعی است، مطئنا اگر مردم بدانند به چه میزان خطر ابتلا به پوکی استخوان تهدیدشان می کند حتما زمانی را در برنامه روزانه مثل غذا خوردن و خواب به ورزش اختصاص می دهند.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به این که مصرف شیر و لبنیات در پیشگیری از عارضه پوکی استخوان بسیار موثر است، گفت:  در افراد بالغ مصرف 40 گرم پنیر، یک لیوان شیر و یک لیوان ماست در روز می تواند نیازهای روزانه افراد به کلسیم را تامین کند.

 

دکتر رجایی توضیح داد: قرار دادن دست تا آرنج در مقابل نور مستقیم آفتاب، به میزان روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، از جمله روش های کمک کننده در پیشگیری از پوکی استخوان است.

 

وی گفت: مواد غذایی از گروه لبنیات، ماهی و تخم مرغ برای پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است و در معرض نور خورشید قرار گرفتن نیز تا حدودی باعث تأمین ویتامین دی شده و کلسیم مواد غذایی و و نور آفتاب؛ وارد جریان خون و به استخوان‌ها می‌رسد.

 

این استاد دانشگاه بابیان این که مصرف هفته‌ای دو مرتبه غذای دریایی شامل ماهی و میگو در تأمین ویتامین Dبدن مؤثر است، گفت: بدن کودکان و بچه های کوچک و همچنین افراد سالمند نیاز بیشتری به دریافت ویتامین D  دارد بنابراین به این افراد توصیه می شود علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب و قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید از قرص های مکمل ویتامین D  هم استفاده کنند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اهمیت پوکی استخوان به حدی است که سازمان بهداشت جهانی WHOروز ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه)  را به عنوان روز جهانی پوکی استخوان یا همان استئوپروز نامگذاری کرده است.

 

انتهای پیام/

 

مصاحبه و تنظیم: سمیه قلیچی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٣:٥١ - يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤١٥٦    /    تعداد نمایش : ٦٣١