صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه های پرستاری در کنگره بین المللی بیماریهای ریوی، مراقبتهای ویژه و سل

شمسی نصیری سوپروایزر آموزشی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری از برگزاري کارگاههای ویژه مراقبتهای پرستاری در نهمین كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از مرکز پزشکی مسیح دانشوری، نصیری سوپروایزر آموزشی بیمارستان با اشاره به برگزاری کارگاههای متعدد با هماهنگی گروههای علمی پرستاری و پزشکی دانشگاههای علوم پزشکی در حاشیه این کنگره گفت: در روز اول کنگره؛ دو سمپوزیوم با عناوین مانیتورینگ همودینامیک در بیماران قلبی- ریوی و مراقبت های ویژه در بیماران پیوند قلب و ریه برگزار شد.

وی افزود: در کارگاه مانیتورینگ همودینامیک دکتر ملاحت نیکروان عضو هیات علمی دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی بر توجه پرستاران به مانیتورینگ غیرتهاجمی تاکید داشت زیرا در صورت بی توجهی می تواند برای بیماران مشکلات جدی ایجاد کند و متاسفانه در بعضی مواقع به درستی انجام نمی گیرد.

در سمپوزیوم مراقبت های ویژه در بیماران پیوند قلب و ریه نیز علاوه بر مراقبت های ویژه قبل از عمل و 48 ساعت اولیه بعد از عمل که حساسیت خاصی دارد، پروتکل جدید نحوه نقل و انتقال ایمن بیماران پیوند توسط یداله مفهومی پرفیوژنیست بیمارستان مسیح دانشوری مطرح شد که می تواند بسیاری از مشکلات ایجاد شده درICU  را کاهش دهد. همچنین آخرین تحقیقات انجام شده در زمینه پیشگیری از عفونت های ایجاد شده در بیمارستان به دنبال عمل جراحی پیوند توسط مژگان پالیزدار سوپوایزر کنترل عفونت بیمارستان مسیح دانشوری ارائه شد.

به گفته نصیری در دومین روز نیز سمپوزیومی با عنوان مراقبت های پرستاری در بیماری CF، بیماریهای ریوی و آلودگی هوا، کارگاه اکسیژن تراپی برگزار شد.

در این سمپوزیوم دکتر درخشان تازه های درمان در بیماری CFبا روشهای ژن درمانی را تبیین کرد. همچنین روشهای خودمراقبتی و حمایتی از بیماران CFتوسط گردآفرید مرادیان مسوول ارتقای سلامت بیمارستان مسیح دانشوری تشریح شد. دکتر محمدرضا مدرسی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مسوول ریجستری بیماران CFنیز در ادامه به بیان مطالبی در خصوص اجرای طرح رجیستری بیماری CFو اهمیت آن در انجام روش های جدید مراقبتی و درمانی پرداخت.

در ادامه سمپوزیوم آلودگی هوا و بیماریهای ریوی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... با هماهنگی دکتر الهام قازانچایی مسوول دفتر بهبودکیفیت برگزار شد و نتایج تحقیقات انجام شده در زمینه بیماریهای ناشی از آلاینده ها در این سمپوزیوم ارائه شد.

در کارگاه اکسیژن تراپی نیز نحوه محاسبه صحیح میزان اکسیژن دریافتی و استفاده از تجهیزات اکسیژن تراپی همراه با آخرین مطالب علمی روز تبیین و به پرسش حاضران پاسخ داده شد.

نصیری در ادامه گفت: در روز سوم کنگره مذکور نیز کارگاه تهویه غیرتهاجمی(NIV)، پانل نقش پرستاران در برنامه های مراقبت در منزل ، سمپوزیومECMOبرگزار  شد و آخرین تازه های علمی به همراه کار علمی بر روی دستگاههای تهویه غیرتهاجمی(NIV) انجام پذیرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبات جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص اجرای برنامه های مراقبت در منزل برای بیمارانی که نیاز به مراقبت در منزل دارند، سیاست های معاونت پرستاری وزارت بهداشت و نقش پرستاران در برنامه های Home careو مسایل اخلاقی و حقوقی Home careتوسط اعضای هیات علمی پرستاری و معاونت پرستاری وزارت بهداشت تشریح و پرسش های حاضران پاسخ  داده شد.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری افزود: با توجه به اهمیت انجام "حمایت برون پیکری حیات ECMO" در درمان بیماران نیازمند این خدمت، سمپوزیوم ECMOتوسط اعضای هیات علمی مرکز و پرفیوژنیست های بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزار شد و به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.

در روز چهارم نیز سمپوزیم مدیریت راه هوایی در بیماران تنگی تراشه" و پانل " موانع و تسهیلات مراقبت از بیماران TB/HIV" برگزار شد. در برنامه مراقبت از بیماران تنگی تراشه، چگونگی مراقبت از بیماران اینتوبه و پیشگیری از ایجاد تنگی تراشه مورد تاکید قرار گرفت و به جنبه های مراقبت حمایتی از بیماران تنگی تراشه پرداخته شد.

همچنین با توجه استیگمایی که در خصوص مراقبت بیمارانTB/HIVدر جامعه وجود دارد، جلسه پرسش و پاسخ با حضور کارشناس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت و مسوولان پرستاری بیمارستان مسیح دانشوری برگزار شد.

انتهای پیام/


٠٨:٢٩ - دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤١٦٢    /    تعداد نمایش : ١٨٣