صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اپیدمیولوژی باعث ایجاد تعامل فرامرزی و فراعلمی در گروههای پزشکی می شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در نهمین کنگره اپیدمیولوژی ایران اظهار داشت:  اپیدمیولوژی یک ابزار کاربردی علمی است که باعث ایجاد تعامل فرامرزی و فراعلمی در مجموعه گروههای پزشکی می شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، نهمین کنگره اپیدمیولوژی ایران با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر محمد اسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت در امر اجتماعی شدن  نظام سلامت، اعضای انجمن اپیدمیولوژی ایران، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه و جمعی از  صاحبنظران این حوزه سه شنبه 30 مهرماه به میزبانی دانشکده بهداشت و ایمنی آغاز به کار کرد.

دکتر زالی در افتتاحیه این مراسم اپیدمیولوژی را یک علم  دارای دگردیسی برشمرد و افزود: نگاهی که امروز از سیمای اپیدمیولوژی در ذهنها متبادر می شود با گذشته متفاوت است. امروز این علم یک ابزار کاربردی علمی است که با یک نقب بین وجهی و بین گروهی باعث ایجاد تعامل فرامرزی و فراعلمی در مجموعه گروههای پزشکی می شود.

 

 مهمترین کاربست مصادیق اپیدمیولوژی در حوزه جمعیت  وهمه گیرشناختی است

وی مهمترین کاربست مصادیق اپیدمیولوژی را در حوزه جمعیت  وهمه گیرشناختی عنوان کرد و گفت: در حوزه سلامت کشور با چالشهای جدیدی روبرو هستیم که با دگردیسی اتفاق افتاده از نظر مبانی نظری شناختی و عملکردهای نوین اپیدمیولوژی همخوانی دارد.

 

به گفته دکتر زالی؛ سالمندتر شدن جامعه، تغییر الگوی زندگی، حوادث ترافیکی، آلودگی هوا، تغییرسیمای بیماریهای واگیر، صنعتی شدن جامعه، رشد شتابان شهرنشینی، توسعه تورم، فقر، حاشیه نشینی شهرها  و... از جمله مباحث جدی در جامعه به شمار می آید که طراحی هر گونه راهکار و راه حل برای آنها بدون نگاه عمیق و عالمانه اپیدمیولوژیست، غیرممکن است  و ابتر خواهد ماند.

 

وی با اشاره به جایگاه ممتاز اپیدمیولوژیستها در حوزه سلامت کشور خاطرنشان کرد: دانش اپیدمیولوژی امروز نسبت به دهه های پیش تغییرات مهمی پیدا کرده و قسمت های نوینی نظیر اپیدمیولوژی مولکولی، اپیدمیولوژی ژنتیکی، اپیدمیولوژی فضایی و... در آن ایجاد شده است که کاربردهای عملیاتی بسیاری در حوزه سلامت دارند.

 

دکتر زالی با اشاره به گسترش  HIVدر دنیا، ردیابی این بیماری را یکی از مجهولات بشری دانست که اپیدمیولوژی مولکولی در این زمینه می تواند نقش مهم، کاربردی و عملیاتی داشته باشد .

 

وی با اشاره به مباحث گسترده مطرح شده در این رشته خاطرنشان کرد: با توجه به این که دانش اپیدمیولوژی در حال تکثیر و  رو به تزاید است، نباید به شرایط موجود بسنده کرد و متناسب با رشد شتابان اپیدمیولوژی در عرصه جهانی ما نیز باید به جلو گام برداریم.

 

 توسعه پایدار دغدغه اصلی جهانی است

رییس دانشگاه بحث توسعه پایدار را یک دغدغه اصلی جهانی برشمرد و افزود: امروز توسعه پایدار یک نگرانی عمومی جهانی است. در سال 2015  که فرایند جهان شمول اهداف هزاره سوم به پایان رسید، سازمان بهداشت جهانی از طراحی برنامه ها با رویکردی آینده نگر و نگاهی بلندپروازانه خبر داد و پیش بینی کرد که تا سال 2030 شاهد تعالی و نمو این برنامه های جهان شمول خواهیم بود و این پروژه در دنیا به خوبی پیش می رود.

 

 توسعه پایدار؛نگاهی اخلاق مدار، انسان محور، فرهنگی به توسعه بشری است

وی در ادامه افزود: توسعه پایدار یک نگاه اخلاق مدار، انسان محور، فرهنگی به توسعه بشری است، نگاهی برای صیانت از آیندگان است. پایداری به مفهوم استفاده از طبیعت و محیط زیست نیست بلکه استفاده اخلاقی از سرمایه هایی است که در اختیار بشر قرار گرفته است. پس از صنعتی تر شدن جوامع بسیاری از مواهب و اکوسیستم موجود مورد آماج و استفاده بیرحمانه بشر قرار گرفت و توسعه پایدار نگاهی متعالی به این مجموعه دارد که نقش همکاران اپیدمیولوژیست در زمینه طراحی و برنامه ریزی برای توسعه پایدار بسیار مهم است.

 

رییس دانشگاه  با اشاره به جایگاه کشور درعرصه جهانی از نظر شاخص های توسعه پایدار خاطرنشان کرد: از نظر بسیاری از شاخصهای توسعه پایدار با تلاشهای نظام سلامت و سیستم بهداشتی درمانی کشور در وضعیت خوبی قرار داریم و براساس آخرین ارزیابی صورت گرفته رتبه ما از 104 به 69 ارتقا یافته است.

 

دکتر زالی با اشاره به رتبه کشور از نظر برخی شاخصهای توسعه پایدار گفت: از نظر برخی شاخصها نظیر واکسیناسیون، آب و فاضلاب و زایمان توسط فرد ماهر وضعیت عالی و خوبی داریم. این درحالی است که از نظر ریزگردها، حوادث ترافیکی و زایمان در نوجوانی در جایگاه خوبی قرار نداریم و به وضعیت قرمز رسیدیم و این موضوع نیازمند پیگیری دوستان و سیاستگزاری در این خصوص است.

 

رییس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: امروزه بدون دانش عمیق ترکیبی و تلفیقی بین علوم پایه و بالینی در جلوگیری از گسترش بیماریهای بازپدید، نوپدید و...  دچار مشکل خواهیم شد.

 

ضرورت حضور اپیدمیولوژیست بالینی در بیمارستان ها 

دکتر زالی حضور اپیدمیولوژیست بالینی در بیمارستان ها را یک ضرورت برشمرد که در حفاظت و امینت کارکنان درمانی و بهداشتی بعنوان گروههای آسیب پذیر و همچنین کنترل عفونت های بیمارستانی و... نقش مهم و عملیاتی دارند. همچنین اظهار امیدواری کرد با کمک انجمن علمی اپیدمیولوژی و همکاران گروه به زودی شاهد ردپای اپیدمیولوژیست ها در بیمارستانها باشیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طراحی کارگاههای کوتاه مدت حرفه ای میدانی توسط انجمن اپیدمیولوژی  در سطح ملی، آمادگی دانشگاه را برای پایلوت  شدن و نهادینه کردن این امر اعلام کرد.

 

رییس دانشگاه به غربت اپیدمیولوژی در سالهای اخیر اشاره کرد و خواستار همکاری انجمن اپیدمیولوژی و دانشگاهها، و استفاده از ظرفیت اساتید و متخصصان این رشته که در جایگاهها و مناصب کلیدی نظام سلامت حضور دارند، در راستای این غربت زدایی شد.

 

دکتر زالی با بیان این مطلب که گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی امروزه به حدی از استغنا رسیده است پیشنهاد اجرای دوره های پسا دکترای اپیدمیولوژی را ارایه کرد.

 

استقرار اپیدمیولوژیست بالینی در بیمارستانهای جنرال به ویژه دارای بخشهای عفونی، انعقاد تفاهم نامه های همکاری های علمی و عملیاتی بین دانشگاه و انجمن برای استفاده از ظرفیتهای طرفین، ایجاد یک مرکز تعالی توسعه سلامت پایدار در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از دیگر پیشنهادات ریاست دانشگاه دراین کنگره بود.

 

دکتر زالی با اشاره به گستره جمعیتی بیش از 5 میلیون و 700 هزار نفر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و ناهمگونی اقشار و اقلیمی آنها؛ خاطرنشان کرد بانک اطلاعات و داده های بزرگی در اختیار داریم که گروه اپیدمیولوژی با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه می توانند نسبت به طراحی پروژه هایی برای بررسی و مداخله به منظور ارتقای شاخصهای توسعه پایدار در کشور اقدام کنند.

 

وی در سخنان خود ضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران برگزاری این کنگره؛ دکتر محمد اسماعیل اکبری را از پزشکان مبرزی برشمرد که با ایجاد پل های ارتباطی مناسب در مجموعه علوم پایه و بالینی نقش بزرگی را در ترجمه علوم و ارتقای علمی ایجاد کرده است و اظهار امیدواری کرد که با نگاه عمیق وی به گروه اپیدمیولوژی سرمنشا اتقافات فاخر در زمینه های پیشگیری، ترویج ، تعالی و ارتقای حوزه سلامت باشیم.

 

دکتر محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت نیز در این مراسم اپیدمیولوژی را جزو علوم پایه و مبنایی برشمرد که علم را به یقین علمی تبدیل می کند و در علوم پایه، بالینی و مدیریتی کاربرد دارد.

وی با اشاره به اهمیت و کاربرد این رشته در حوزه سلامت به تبیین نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده در حوزه سرطان، فشارخون و ... با استفاده از اپیدمیولوژی پرداخت.

مشاور عالی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اپیدمیولوژی جزو علوم پایه و اساسی است که توانایی هدایت و راهنمایی بشر را داراست و این امر نه فقط در زمینه  سلامت و بیماری بلکه در خصوص رفتارهای اجتماعی نیز صادق است.

این استاد پیشکسوت دانشگاه در خاتمه بر لزوم همکاری، مشارکت و تعامل اپیدمیولوژیست ها با سایر رشته های گروه پزشکی  در راستای ارتقای سلامت جامعه و پیشگیری از بیماری ها تاکید کرد.

 در بخش  دیگری از این مراسم دکتر کورش هلاکویی نائینی دبیر انجمن اپیدمیولوژی ایران ضمن بیان سخنانی اظهار داشت: یکی از وظایف اپیدمیولوژیست ها این است که نیازهای  سلامتی اقشار مختلف را مشخص کنند. این رشته برای توسعه سلامت و مداخلاتی که در ارتباط با سلامت مردم انجام می شود کارکرد دارد.

 

وی سازمانهای مختلفی را در امر سلامت جامعه دخیل دانست که وزارت بهداشت یکی از آنها ست و با اشاره به این که امروزه در مواقعی که مشکلات مردم زیست محیطی است باید توسط سازمانهای مربوطه از جمله شهرداریها  نیازهای مردم رفع شود. و در این راستا سازمانهای مختلف همکاری داشته باشند.

 

دکتر هلاکویی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری نهمین کنگره اپیدمیولوژی اظهار امیدواری کرد که نتایج حاصل از این گردهمایی علمی منجر به غنای علمی رشته اپیدمیولوژی شده و در راستای ارتقای سلامت مردم و جامعه بهره برداری شود.

 

دکتر حمید سوری رییس کنگره نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه تشکیل گروه اپیدمیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد بسیاری از دانش آموختگان اپیدمیولوژی این دانشگاه در اکثر مناطق کشور و در پستهای و جایگاههای مهم و دانشگاههای مختلف مشغول انجام وظیفه هستند.

 

وی نقش اپیدمیولوژیستها  را در ارتقای سلامت جامعه ، سیاستگزاریها و پیشگیری از بیماریهای واگیر و غیرواگیر بسیار مهم و اساسی برشمرد و توانمند سازی، بهره گیری از آخرین یافته های علمی و به روز کردن دانش را برای پاسخگویی به نیازهای اساسی جامعه لازم دانست.

 

این استاد دانشگاه تصمیم گیری و سیاستگزاری در حوزه سلامت را فرایند بسیار دشواری برشمرد و با اشاره به نقش موثر اپیدمیولوژیستها در این زمینه و در راستای توسعه پایدار افزود: حضور این همکاران در هر جایگاهی معنادار بوده و منجر به ایجاد تغییر و تحول شده است.

 

وی اپیدمیولوژی  را یک رشته پویا  دانست و گفت: باید فضاهای کاری و تفکری خود را توسعه دهیم و این پویایی در این مسیر به ما کمک می کند

 

این استاد دانشگاه با ذکر این مطلب که اپیدمیولوژیست ها در فیلد و جامعه کار می کنند نه در یک اتاق، به تعاملات صورت گرفته با پلیس راهور ناجا اشاره کرد که منجر به کاهش میزان کشته های سوانح و حوادث ترافیکی (از 28000 کشته در سال به حدود 17000) شده است.

 

 دکتر سوری در خاتمه به برخی از برنامه های آتی گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اشاره کرد که استفاده از آنکال اپیدمیولوژیستها در مناطق تحت پوشش دانشگاه، حضور اپیدمیولوژیستها در بیمارستانها، حضور اپیدمیولوژیستها در کمیته ها و شوراهای مختلف (کمتیه اخلاق، کمتیه های پژوهشی) برخی از این برنامه ها بود.

 

نهمین کنگره اپیدمیولوژی ایران با حضور جمعی از مسوولان، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاههای سراسر کشور و صاحبنظران این حوزه صبح سه شنبه 30 مهرماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی آغاز به کار کرد و تا دوم آبان ماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

 

 

 


١٤:٤٤ - سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٦٨٣