صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سرپرست دانشگاه: تدوین برنامه های جامع ویژه ارتقای سلامت و جایگاه بانوان در دانشگاه ضروری است

دکترعلیرضا زالی سرپرست دانشگاه در آستانه هفته ملی سلامت بانوان برنامه ریزی ویژه و جامع درراستای ارتقای سلامت، افزایش نشاط  و رضایتمندی، پیشگیری از فرسودگی شغلی بانوان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را ضروری دانست.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی سرپرست دانشگاه در آستانه هفته ملی سلامت بانوان در نشستی با دکتر اسماعیلی مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده به بیان توصیه هایی درخصوص برنامه ریزی در راستای ارتقای سلامت و افزایش نشاط و پویایی و بهره وری بانوان پرداخت.

 

بانوان جزواقشار مهم، سرنوشت ساز و آسیب پذیر جامعه هستند

 

دکترزالی با اشاره به نقش مهم و سرنوشت ساز بانوان در خانواده و اجتماع گفت:  بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و در جایگاههای مختلف فردی و اجتماعی و خانوادگی به ایفای نقش می پردازند اما متاسفانه علیرغم تمام تلاشهای صورت گرفته همچنان برنامه ریزی برای این قشر از جامعه از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد غفلت واقع شده است. بنابراین  در این راستا نگاهی متفاوت به بانوان لازم است.

 

سرپرست دانشگاه، نقش مشاور امور بانوان را در این زمینه و در راستای رفع کاستی ها، تبعیض ها، افزایش نشاط و رضایتمندی و ارتقای سلامت زنان بسیار مهم برشمرد و بر لزوم برنامه ریزی ویژه  و جامع برای زنان در دانشگاه تاکید کرد.

 

بانوان در جامعه و خانواده همزمان نقشهای متعددی ایفا می کنند

 

دکتر زالی طراحی، سیاستگزاری و اجرای برنامه های جامع ویژه بانوان تحت پوشش دانشگاه اعم از پرسنل و غیر پرسنل را امری ضروری دانست و بانوان را با توجه به نقشهای متعددی که همزمان در اجتماع و خانواده ایفا می کنند، جزو اقشار آسیب پذیر برشمرد.

 

وی با بیان این مطلب که بخش عظیمی از پرسنل دانشگاه را بانوان تشکیل می دهند  گفت: بانوانی که در حوزه های دانشگاهی و بهداشت و درمان فعالیت می کنند در معرض خطر فرسودگی زودرس قرار دارند. بنابراین باید برنامه ریزی ویژه ای برای پیشگیری از فرسودگی شغلی، رفع مشکلات جسمی، ارقای سلامت و افزایش نشاط  و رضایتمندی این افراد انجام شود.

 

دکتر زالی با ذکر این نکته که زنان 49 درصد جمعیت 5 میلیون و 700 هزار نفری تحت پوشش این دانشگاه را شامل می شوند به بیان توصیه هایی درخصوص برنامه ریزی برای این گروه از جامعه پرداخت و در این راستا بر اجتناب از انجام کارهای تکراری و موازی، هماهنگی و تعامل با سایر نهادها و سازمانها تاکید کرد.

 

تهیه بانک اطلاعات بانوان افتخارآفرین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضروری است

 

سرپرست دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور بانوان موفق در دانشگاه خواستار شناسایی این افراد و تهیه بانک اطلاعاتی از بانوان افتخارآفرین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی شد که در عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، درمانی، اجرایی و... افتخارآفرینی کرده اند تا به عنوان الگویی دستاوردهای آنان به دیگران معرفی شود.

 

بانوان مدیریتی هوشمندانه و مبتنی بر سلامت دارند

 

وی مدیریت بانوان را مدیریتی هوشمندانه ، مبتنی بر سلامت و مسوولیت پذیری عنوان کرد و گفت:  اعتماد  به بانوان در مدیریت بسیار خوب است و در دانشگاه باید مدنظر قرار گیرد.

 

تعامل با سازمانهای مردم نهاد مرتبط با امور بانوان، طراحی آیین نامه های ویژه برای ارتقای سلامت و جایگاه بانوان در دانشگاه، ایجاد بستر مناسب برای استفاده بانوان از فضاهای ورزشی دانشگاه، برگزاری جشنواره های فصلی ورزشی بانوان در راستای ایجاد تحرک، نشاط و پویایی در این قشر از دیگر پیشنهادات و توصیه های ریاست دانشگاه در حوزه برنامه ریزی برای بانوان دانشگاه بود.

 

تدوین پروتکل آماده سازی بانوان ایرانی برای دوران یائسگی ضروری است

 

وی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی برای ارتقای سلامت بانوان در حوزه های آسیب پذیر، یائسگی را  دورانی دشوارو آسیب پذیر در زندگی بانوان ذکر کرد و افزود: متاسفانه یائسگی پایان دوران نشاط یک زن ایرانی محسوب میشود؛ دورانی که دچار افسردگی شده و احساس می کند از مدار فعالیت خارج  شده است. درحالی که هنوز دوران فعالیت و بهره وری یک خانم در جامعه است. بنابراین باید سعی کنیم این دوران را به نحو مقتضی طی کند.

 

بیش از 90 درصد بانوان ایرانی آمادگی کامل برای ورود به دوران یائسگی ندارند

 

دکتر علیرضا زالی با اشاره به این که بیش از 90 درصد بانوان ایرانی آمادگی کامل روحی و فیزیولوژیک برای ورود به دوران یائسگی را ندارند خواستار تهیه پروتکلی در دانشگاه برای آماده سازی ورود بانوان ایرانی به این مرحله شد.

 

برنامه ریزی برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان زودرس در زنان ایرانی

 

سرپرست دانشگاه پوکی استخوان را یکی دیگر از معضلاتی ذکر کرد که زنان ایرانی 10 سال زودتر از متوسط جهانی به آن  مبتلا می شوند و یادآور شد درصورت داشتن تحرک کافی و ورزش، تغذیه مناسب و مصرف لبنیات کافی در دوران نوجوانی و جوانی می توان باعث کاهش بروز این بیماری شد و این امر نیازمند برنامه ریزی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است.

 

یه گفته وی سرطان سینه و دهانه رحم از سرطانهای شایع در بانوان هستند که با انجام واکسیناسیون و خودآزمایی قابل پیشگیری و تشخیص زودرس هستند و باید در دانشگاه در این راستا برنامه ریزی صورت گیرد.

 

اجرای طرح همیاران سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  

 

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبیین مزایای طرح همیاران سلامت ابراز امیدواری کرد که به زودی شاهد اجرای این طرح در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  به عنوان اولین دانشگاه مجری باشیم.

 

به گفته وی در طرح همیاران سلامت در هر خانواده یک فرد نشانه گذاری می شود و آموزش های لازم و توانمندسازی در حوزه سلامت و بهداشت را دریافت می کند تا به سایر اعضای خانواده انتقال دهد که با توجه به نقش موثر، فرصت کافی و ارتباط بین نسلهای مختلف و...  خانم های خانه دار بعنوان فرد مذکور انتخاب شدند.

 

از دیگر توصیه های ریاست دانشگاه در حوزه بانوان می توان به حضور مشاور بانوان در مراکز تابعه، تشکیل سیستم شبکه ای از مشاور بانوان در مراکز و بیمارستانهای مختلف تابعه دانشگاه، برگزاری کارگاههای آموزشی فرهنگی ویژه بانوان، معرفی مفاخر بانوان و کارآفرینان نمونه و... اشاره کرد.

 

دکتراسماعیلی مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان و خانواده نیز در این نشست ضمن ارایه گزارشی به تبیین برنامه های دانشگاه در هفته سلامت بانوان پرداخت که با محوریت شعار ورزش، نشاط و آرامش برگزار می شود.

 

ارایه توصیه هایی با مضامین انجام ورزش و حرکات کششی، تغذیه سالم، نوشیدن آب، فعال سازی جایگاههای نمایندگان امور بانوان در مراکز تابعه دانشگاه، اجرای کارگاههای آموزشی ویژه بانوان،  شناسایی و تعامل با سازمانهای مردم نهاد، تربیت دانشجویان بعنوان سفیران سلامت برای آموزش به دانش آموزان مدارس برخی از موارد مطرح شده توسط دکتر اسماعیلی در این نشست بود.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 


٠٨:١٢ - جمعه ١٠ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٥٩٤    /    تعداد نمایش : ٦٦٧