صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز پویش از سبا تا سما/ دکتر زالی: افزایش نشاط بانوان شاغل، در دستور کار دانشگاه است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه  افزایش نشاط  بانوان شاغل است، بر ضرورت برنامه‌ریزی کشوری در راستای نشاط و پیشگیری از فرسودگی شغلی بانوان تأکید کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز 13 آبان ماه دکتر علیرضا زالی در مراسمی که به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران و آغاز پویش از سبا تا سما توسط امور بانوان دانشگاه برگزار شد، با اشاره به سهم بالای بانوان ایرانی در حوزه‌های علمی، آکادمیک، ورزشی، ملی، اجرایی و فراملی اظهار کرد: بانوان سهم بی‌بدیلی در توسعه و پیشرفت کشور دارند، کشور و دانشگاه به این نقش‌آفرینی و حضور پررنگ به خود می‌بالد.

 

وی یکی از بزرگ‌ترین افتخارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در سنوات مختلف را، حضور تأثیرگذار بانوان دررده های مختلف شغلی عنوان کرد و یادآور شد: بانوان دانشگاهی سهم قابل‌توجهی در بدنه دانشگاه، دانشجویی، هیئت‌علمی، کارکنان و مدیران دارند. 

 

به گفته دکتر زالی بانوان سرمایه ارزنده‌ای برای اعتلای کشور محسوب می‌شوند و رمز پیشرفت دانشگاه در گروی توجه بیش‌ازپیش به بانوان است.

 

سرپرست دانشگاه با اشاره به این‌که هفته سلامت فرصتی برای توجه به فعالیت هایجامعه بزرگ بانوان است، خاطرنشان کرد: بسیاری از دستاوردهای ملی، منطقه‌ای و جهانی حاصل تلاش‌های بانوان دانشگاه است و بانوان در تعالی، بنیان اجتماعی و توسعه کشور نیز نقش ممتازی دارند.

 

وی با بیان این‌که متأسفانه در طول تاریخ  بانوان در بسیاری از عرصه‌ها از فرصت‌های فرهنگی و اجتماعی کمتری نسبت به آقایان برخورداربوده اند، اظهار کرد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی بسترهایی برای حضور پررنگ‌تر بانوان در عرصه‌های مختلف ایجادشده، ولی کماکان این سهم قلیل و اندک است.

 

دکتر زالی دستیابی بانوان به سهم منصفانه‌تر و واقعی‌تر در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را  نیازمند برنامه‌ریزی، بازنگری برنامه‌ها و عزم جدی مسئولان کشور دانست و تأکید کرد: بانوان این مرزوبوم باید به جایگاه واقعی که استحقاق آن رادارند برسند  تا این غفلت تاریخی جبران شود.

 

سرپرست دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود نقش محوری بانوان در استحکام و قوام خانواده را موردتوجه قرارداد و گفت: تعالی امروز خانواده‌های ایرانی مرهون تلاش‌های مادران و بانوان است.

 

وی یکی از مهم‌ترین هدف‌گذاری‌های حوزه سلامت را، برنامه‌ریزی درباره بانوان خانه‌دار دانست و اظهار کرد: بانوان، خواهران و مادرانی که در خانه‌ها مستقر هستند می‌توانند نقش مهمی در سلامت فردی، اعضای خانواده و پیشرفت بهداشت و درمان کشور داشته باشند.

 

دکتر زالی توضیح داد: متأسفانه بسیاری از برنامه‌های بهداشتی و درمانی کشور در خانه‌ها متوقف‌شده که بهترین راه برای دستیابی به آن برنامه‌ریزی درباره آموزش صحیح به بانوان خانه‌دار است.  

 

برنامه‌ریزی مدون و مفصل درباره فرسودگی شغلی بانوان شاغل یکی از مهم‌ترین مواردی بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد و گفت: متأسفانه بانوان شاغل در دستگاه‌ها و خصوصاً بانوانی که در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند، به دلیل شیفت‌های طولانی، محیط کار و مشکلات معیشتی دچار فرسودگی می‌شوند که بخشی زیادی از آن مربوط به فرسودگی روحی و روانی است.   

 

سرپرست دانشگاه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه را افزایش نشاط  کارکنان عنوان کرد و بر ضرورت برنامه‌ریزی کشوری در راستای نشاط و پیشگیری از فرسودگی شغلی تأکید کرد.

 

وی در ادامه این نشست با اشاره به روند سریع بلوغ دختران، گفت: شتاب بلوغ و تغییرات  در دختران بسیار عمیق‌تر و سریع‌تر از پسران است بنابراین باید والدین و سیاست‌گذاران حوزه سلامت برنامه‌ای جامع و کامل برای این دگرگونی طبیعی و فیزیولوژیک بدن دختران به‌عنوان مادران آینده و آینده‌سازان این کشور داشته باشند.

 

دکتر زالی گفت: زمان طلایی برای افزایش تراکم استخوان دوران نوجوانی است، بنابراین مصرف مواد لبنی خصوصاً در دختران باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

 

سرپرست دانشگاه با اشاره به‌شتاب فزاینده ابتلای بانوان ایرانی به سرطان  پستان و پوکی استخوان ضرورت برنامه‌ریزی برای این معضل مهم کشوری را مورد تأکید قرارداد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان این‌که بسیاری از بانوان به فقر غذایی مزمن دچار هستند، ادامه داد: در بسیاری از موارد عاطفه و ایثار مادران و همسران باعث می‌شود که این سرمایه‌های ارزشمند سهم کمتری از سبد غذایی و سفره را برای خود در نظر بگیرند که این مهم موجبات فقر غذایی را در مادران و همسران ایرانی ایجاد می‌کند.

 

 دکتر زالی زنان را محور اصلی خانواده‌ها دانست و گفت: اگر نشاط و شادابی در بانوان و مادران جاری و ساری  باشد، مطمئن باشید این نشاط در خانواده جریان پیدا می‌کند.

 

وی ضمن مردود خواندن خشونت‌های خانگی علیه زنان، خاطرنشان کرد: کشور، نظام سلامت، دانشگاه‌ها و سیاست‌گذاران برای خشونت‌های خانگی علیه زنان برنامه داشته باشند چراکه این موضوع آثار جبران‌ناپذیر روانی در بانوان را فراهم می‌کند.

 

سرپرست دانشگاه تأکید کرد: اگر چنانچه بخواهیم کشور توسعه پیدا کند، باید ظرفیت‌های استفاده حداکثری از بانوان را خصوصاً در امور مدیریتی بالا ببریم.

 

دکتر زالی دقت در کارها، اعتمادبه‌نفس بالا و مسئولیت‌پذیری را از مهمترین مشخصه‌های بانوان دانست.

 

وی در پایان  حضور بانوان در دانشگاه را مایه افتخار دانست و اظهار امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی مدون و مؤثر برای ارتقای سلامت این قشر ارزشمند جامعه در مجموعه تحت پوشش دانشگاه گام‌های مؤثری برداشته شود.

 

دکتر سمیه اسماعیلی مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده نیز در این نشست گزارش عملکرد سالانه واحد امور زنان و خانواده دانشگاه را ارائه داد.

 

وی گفت: هفته ملی سلامت بانوان ایرانی( سبا)  با شعار ورزش، شادابی و آرامش از 10 تا 16 آبان  باهدف اطلاع‌رسانی و حساس سازی گروه‌های مختلف جامعه درباره اولویت‌های سلامت زنان برگزار می‌شود.

 

مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه عملیاتی سازمان بهداشت جهانی برای کاهش کم‌تحرکی اظهار کرد: در راستای استمرار برنامه ترویج فعالیت جسمانی، تندرستی و شادابی زنان ایرانی  این مهم در مناسبت‌های ملی سلامت در دستور کار قرار دارد.

 

وی از برگزاری و اجرای برنامه سلامت‌محور بانوان دانشگاه نظیر، کارگاه ویژه بانوان با همکاری ستاد و دانشکده داروسازی و مشارکت بیش از 600 نفر از بانوان دانشگاه خبر داد.

 

دکتر اسماعیلی گفت: علاوه بر ارائه خدمات سلامت‌محور برای کلیه بانوان تحت پوشش دانشگاه نیز به‌صورت خاص برنامه‌هایی با محورهای فعالیت جسمانی در محیط کار و تحصیل، فعالیت‌های جسمانی و پیشگیری از بیماری‌ها، آشنایی با ایمنی و استانداردهای ورزش، شهر دوستدار فعالیت جسمانی و ورزش همگانی و نشاط اجتماعی از 11 تا 14 آبان برگزار خواهد شد.

 

مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده اجرای هماهنگ  برنامه‌هایی با تمرکز بر سلامت در زنگ نشاط را یکی از محورهای پویش سبا تا سما عنوان کرد و گفت:  انجام حرکات کششی در محل کار، خوردن آب، میوه یا میان وعده سالم، شست و شوی دست و صورت، آموزش و یادگیری، ترک تدریجی عادات غلط و تمرین تنفس صحیح ازجمله مواردی است که می‌توان به‌راحتی، در مدت‌ زمان کوتاه و در ساعت مقرر در محل کار برای افزایش روحیه نشاط و شادابی انجام داد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این مراسم که با حضور دکتر محمود خدادوست معاون دانشجویی و فرهنگی، دکتر شهنام عرشی معاون امور اجتماعی و جمعی از بانوان دانشگاه برگزار شد، دکتر زالی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از کتایون هاشمی دانشجوی پزشکی دانشگاه و دارنده مدال طلای رشته کاتای کاراته قدردانی کرد.

 

انتهای پیام/

 

 

  

 


١٣:٥٣ - دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٧٧٨    /    تعداد نمایش : ١١٠٠