صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی بر نقش علمی و فرهنگی بسیج جامعه پزشکی تاکید کرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در نشستی با بسیج جامعه پزشکی دانشگاه که صبح امروز برگزار شد، نقش بسیج را در ارتقا سطح فرهنگی وعلمی دانشگاه بی بدیل دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی با اشاره به پیشتاز بودن دانشگاه در راه اندازی و ارتقای تشکیلات بسیج جامعه پزشکی و نقش ارزنده آن در بسط این تشکیلات در دانشگاه های کشور، گفت: خدمات برجسته ای در طول این سال ها در بسیج رخ داده است  که جز این هم انتظار نمی رفت، زیرا پیش قراولان جنگ در این دانشگاه حضور دارند.
 
وی ادامه داد: ظرفیت های موجود در حوزه نیروی انسانی، استعدادهای علمی و غنای اجتماعی و فرهنگی اعضای بسیج بسیار مطلوب است و برای به فعلیت درآوردن این ظرفیت ها نیاز به یک حرکت جمعی حس می شود. ما نیز با حداکثر توان از آن حمایت می کنیم.
 
دکتر زالی با بیان اینکه شان بسیج شان بزرگی است، افزود: باید شاهد شکوفایی تشکیلاتی، ارتقای علمی و جایگاهی بسیج باشیم.
 
رئیس دانشگاه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم الگوسازی، اظهار کرد: کماکان الگوسازی در عرصه پزشکی جهانی یک مدل شناخته شده است. خوشبختانه عناصر بسیجی دانشگاه، عناصر الگو هستند و ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به الگوسازی در دانشگاه داریم. 
 
 
دکتر زالی مسئولیت بخشی از فراگیر سازی اخلاق پزشکی در جامعه را به عهده برادران و خواهران بسیجی دانست و گفت: هر دوبال تعهد و تخصص در دانشگاه، حاصل است؛ یعنی اساتید بسیجی، متعهدین ارزنده و برجستگان علمی هستند.
 
وی در خصوص اهمیت تبیین اندیشه های نوین، عنوان کرد: در آستانه گام دوم انقلاب، نیاز به پشتوانه های عظیم اندیشه ورزانه و یک لجستیک عظیم نظریه پردازانه احساس می شود.
 
دکتر زالی همچنین بسیج جامعه پزشکی را نسبت به ظهور شبه نحله های ایدئولوژیک انحرافی هشدار داد و گفت: بخشی از این نحله ها در محیط های دانشگاهی شکل می گیرد که نیاز به مراقبت دارد. بسیج جامعه پزشکی باید این موارد را شناسایی و دانشجویان را در برابر جنگ فرهنگی با هدف مصادره فکری واکسینه کند.
 
لزوم تحلیل عمیق سخنان مقام معظم رهبری در 5 سال اخیر
رئیس دانشگاه با اشاره به لزوم انجام برخی اقدامات توسط بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، ادامه داد: یکی از اقدامات لازم، انجام کار پژوهشی- تحلیلی بر روی فرمایشات مقام معظم رهبری است. تاکنون هیچ پژوهش و واکاوی در این خصوص صورت نگرفته و دانشگاه می تواند اولین گام را در این حوزه بردارد. از هیئت اندیشه ورز درخواست می کنم مجموعه ای تحلیلی از سخنان مقام معظم رهبری در 5 سال اخیر را گردآوری کند. 
 
دکتر زالی ضمن بیان لزوم ارتقا سطح فرهنگی دانشگاه، گفت: برخی برنامه های فرهنگی دانشگاه نمادین است. این بخش از دانشگاه نیاز به تبیین برنامه ای کارآمد، مدون و جذاب دارد. همچنین دانشجویان باید مورد حمایت قرار گیرند تا با نشاط، در جهت توسعه سطح فرهنگ دانشگاه گام بردارند.
 
وی ادامه داد: جشنواره های قرآنی جذاب، یکی از مواردی است که می تواند در این زمینه موثر باشد.
 
رئیس دانشگاه با اشاره به نقش پررنگ حضور در مناطق محروم و استفاده از ظرفیت بهداشتی و درمان بسیج در ارتقا سطح فرهنگی، گفت: با حضور منظم در مناطق محروم با کاستی های بهداشتی و درمانی در این مسیر گام بردارید و از نیروهای جوان کمک بگیرید.
 
دکتر زالی در ادامه، حضور در پارک ها،محیط های اجتماعی به خصوص امامزاده ها، حسینیه ها و مترو و تهیه و توزیع بروشورهای بهداشتی را در این راستا مهم دانست.
 
وی اظهار کرد: نکته دیگر توجه به علم آموزی و نقش دانشگاه ها است که بسیج باید در این حوزه قلم بزند و راهکارهایی را برای فرآیند علم آموزی و تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در سطح جامع دانشگاهی به خصوص دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تبیین و طراحی کند.
 
رئیس دانشگاه با اشاره به اینکه بسیاری از مباحث مربوط به جمعیت به فرآیند تبدیل نشده است، ادامه داد: دانشگاه و بسیج دانشگاه ضمن اعلام آمادگی به وزارت بهداشت، نقطه تمرکز این موضوع شوند و نگاه های ویژه ای به موضوع فرزندآوری در جمع نخبگان و سیاست های جمعیتی داشته باشند.
 
وی در خصوص جایگاه بسیج جامعه پزشکی در دانشگاه، افزود: در برخی از نقاط لب مرز دانش، بسیجی ها سکان دارند، البته باید توجه ویژه تری به این بخش از خانواده دانشگاه صورت گیرد.
 
بسیج جامعه پزشکی، بازوی کمکی دانشگاه
دکتر بهرام عین اللهی رییس هیئت اندیشه ورز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با اشاره به آغاز فعالیت بسیج جامعه پزشکی دانشگاه از سال 78، گفت: بسیج دانشگاه یکی از بسیج های پیشتاز کشور بوده است.
دکتر عین اللهی، بسیج را بازوی کمکی دانشگاه دانست و افزود: اساتید با تجربه، توانمند و با سابقه اجرایی خوب در بسیج جامعه پزشکی، قوتی است که در دانشگاه وجود دارد. برای تداوم این وضعیت باید نیروهای مان را دلگرم کنیم.
 
بسیج جامعه پزشکی دانشگاه بیش از چهار هزار عضو فعال دارد
 دکتر سیداحسان بلادیان مسئول بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با معرفی هیئت اندیشه ورز بسیج جامعه پزشکی شامل اساتید و چهره های بسیجی دارای بورد هیئت علمی، شورای اجرایی مرکز بسیج و سایر بخش های بسیج در دانشگاه، گفت: 25 دفتر بسیج مستقر در دانشکده ها وجود دارد.
 
به گفته وی، بسیج دانشگاه چهار هزار و 600 عضو فعال دارد که چهار هزار و 95 نفر آنها از جمع کارکنان دانشگاه هستند و به طور کلی 8 هزار نفر از کارکنان به نحوی در بسیج عضو هستند. 
 
دکتر بلادیان، شروع صدور و معرفی احکام شورای مرکزی به مراکز تابعه، حضور مستمر در شورای فرهنگی، سازماندهی و تشکیل تیم های طرح شهید دکتر رهنمون، ایجاد بسترهای ارتباطی وشبکه سازی برای تسریع انتقال اطلاعات، تشکیل مستمر جلسات شورای اجرایی، حضور و امداد رسانی در محل سیل پل دختر و سیل خوزستان، راه اندازی سمن ها، برگزاری نمایشگاه روز مقاومت، توجه به سبک زندگی زنان در جامعه و همکاری با بخش زنان و خانواده دانشگاه و اعزام اولین موکب مستقل دانشگاه برای مراسم اربعین را از جمله اقدامات این بخش از دانشگاه اعلام کرد.
 
لزوم ایجاد سازه های مستقل در بیمارستان ها برای بسیج جامعه پزشکی
دکتر عیسی مالمیر مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی استان تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را خواستگاه تیم های اضطراری دفاع مقدس، ستاد امداد و اعضای برجسته و خدوم پزشکی دانست و ادامه داد: دانشگاه در بحث سلول های بازساختی و علوم نوین پیشتاز است و سطح انتظار از بسیج جامعه پزشکی این دانشگاه فراتر است.
 
وی عنوان کرد: امیدواریم هویت بخشی به بسیج در حوزه تصمیم سازی ومشاوره به عنوان کنش گر فعال در نظر گرفته شود.
 
دکتر مالمیر در پایان به لزوم ایجاد سازه مستقل بیمارستانی جهت حضور بسیج در مواقع بحران تاکید کرد.
 
انتهای پیام/
 


١٥:٤٩ - سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٠٨٠    /    تعداد نمایش : ٧٦١