صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کاهش 7.5 درصدی آمار سزارین در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه

رییس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه از کاهش 7.5 درصدی آمار سزارین در بیمارستانهای دولتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبرداد.


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت درمان، محبوبه عقیقی رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه در کارگاه سه روزه تربیت مربی کلاس های آمادگی برای زایمان که با همکاری اساتید و اعضای هیئت علمی گروه مامایی دانشگاه برگزار شد، با اشاره به تلاش همکاران و حمایت های معاونین درمان در طول پنج سال گذشته، اظهار کرد: آمار سزارین در بیمارستان های دولتی تابعه دانشگاه از 76.35 درصد در سال 92، در شش ماهه اول سال 98، به 68.96 درصد  کاهش یافته است.

 

وی همچنین از کاهش 16.1 درصدی آمار زایمان سزارین در بیمارستان های خصوصی تابعه دانشگاه خبر داد و گفت: در همین بازه زمانی این آمار در بیمارستان های خصوصی تابعه دانشگاه از 95.73 به 79.63 درصد رسیده  است.

 

عقیقی ادامه داد: آموزش به عنوان یک ابزار کارآمد در فرهنگ سازی های اجتماعی نقش اساسی ایفا می کند.

 

وی با اشاره به ضرورت اجرای برنامه ترویج دوره های زایمان، افزود:  دوره های آموزشی برای آمادگی مادران باردار با هدف گسترش فرهنگ زایمان طبیعی در ارتقای سطح سلامت مادران و نوزادان جامعه در دستور کار این اداره قرار گرفت.

 

رئیس اداره مامایی افزود: زمینه فرهنگی و اجتماعی خانواده و انتقال اطلاعات برای کاهش ترس و اضطراب از زایمان، آموزش ترفندهای کاهش عوارض و درد های ناشی از این دوره، از عوامل موثر در تسهیل موفقیت پذیرش بارداری و ترویج زایمان طبیعی  است.

 

بیش از شش هزار مادر باردار، آموزشهای آمادگی برای زایمان را دریافت کردند

 

وی اظهار داشت: با راه اندازی 107 اتاقLDR زایمانی، بهینه سازی فضاهای زایمانی، تشکیل کارگروه های فرهنگی در بیمارستان ها، تقویت کلاس های رایگان آمادگی برای زایمان در 41 مرکز بیمارستانی بیش از 6800 مادر باردار در 6 ماهه اول 98 از خدمات آموزشی بهره مند شدند.

 

عقیقی با اشاره به تلاش همکاران و حمایت های معاونین درمان در طول 5 سال گذشته، خاطرنشان کرد: آمار سزارین در بیمارستان های دولتی تابعه دانشگاه از 76.35 درصد در سال 92، در شش ماهه اول سال 98، به 68.96 درصد (  7.5 درصد) کاهش یافت که  در بیمارستان های خصوصی از 95.73 به 79.63 درصد رسیده  که  16.1درصد در تاریخ مذکور کاهش داشته است.

 

رئیس اداره مامایی درباره توانمندسازی کادر مامایی گفت: یقینا اهداف هر سازمانی با وجود پرسنل توانمند قابل تحقق است، به همین منظور با همکاری استادان گروه زنان و نوزادان دانشگاه دوره های آموزشی ترومبوآمبولی، پره اکلامپسی، شیرمادر، سوء مصرف مواد در مادران باردار، مهارت آموزی زایمان طبیعی، HBB، EPIQ، مراقبت های بالینی نوزاد مبتنی بر شواهد برای کادر مامایی برنامه ریزی و برگزار می شود.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دوره سه روزه تربیت مربی مذکور با حضور 30 نفر از مربیان کلاس های آمادگی برای زایمان شاغل در مراکز دانشگاهی در بیمارستان لقمان حکیم برگزار شد.

انتهای پیام/


١٠:٠٧ - دوشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٢٩٨    /    تعداد نمایش : ٥٨١