صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نجات جان بیمار مبتلا به آنوریسم مغزی به روش کوییلینگ اندوواسکولار/آنوریسم مغزی چیست ؟

 فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته مغزی مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی امام حسین(ع) از درمان موفقیت آمیز بیمار مبتلا به آنوریسم مغزی به روش کوییلینگ اندوواسکولار در این مرکز خبر داد. 


 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از بیمارستان امام حسین(ع)، دکتر سیدحسین آقامیری فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته مغزی اظهار داشت: درمان موفقیت آمیز بیمار 58 ساله مبتلا به پارگی آنوریسم مغزی توسط دپارتمان اینترونشن مغزی این بیمارستان به روش کوییلینگ اندوواسکولار انجام شد.

 

برای دیدن تصویر در اندزه بزرگتر روی آن کلیک کنید

 

به گفته وی آنوریسم مغزی (Cerebral aneurysm) یک بیرون زدگی به صورت حباب در جدار شریان‌های مغزی است که گاهی اوقات رشد کرده،  بر ساختارهای مجاور خود فشار وارد می کند و درنهایت پاره می‌شود. نشت یا پارگی عروق مبتلا به آنوریسم باعث علایم و عوارض مختلفی نظیر سردرد شدید تا سکته مغزی یا مرگ شود.

 

پارگی آنوریسم مغزی یک اورژانس پزشکی است

 

دکتر آقامیری، آنوریسم مغزی را پس از پاره شدن یک اورژانس پزشکی برشمرد که نوع و شدت خطر آن بسته به محل و اندازه آن متفاوت است.

 

این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته مغزی خاطرنشان کرد:اغلب موارد آنوریسم مغزی به صورت اتفاقی و در هنگام سی تی اسکنی که برای شناسایی مشکل دیگری انجام می‌گیرد، تشخیص داده می‌شود.

 

علل بروز بیماری

 

به گفته وی آنوریسم مغزی(کلاف عروقی مغز) به علل مختلفی نظیر فشارخون بالا،تصلب شرایین، تروما، وراثت و غیرعادی بودن جریان خون در محل پیوند شریان‌ها ممکن است ایجاد شود و گاهی نیز علل نادری برای بروز آن وجود دارد.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: تومورها و آسیب‌های ناشی از ضربات نیز می‌توانند باعث ایجاد آنوریسم شوند. مصرف مواد مخدر به  خصوص کوکائین نیز سبب بروز التهاب و ضعیف شدن دیواره‌های شریان‌ها می شود.

 

علائم

 

دکتر آقامیری با توجه به نتایج کالبد شکافی های انجام شده گفت: بیش از 1درصد افراد دچار آنوریسم‌هایی هستند که هرگز باعث بروز علائم یا مشکل نمی‌شوند. اکثر آنها کوچک مانده و هرگز تشخیص داده نمی ‌شوند. اما برخی دیگر به تدریج رشد کرده و به بافت‌ها و اعصاب اطراف خود فشار می آورند.

 

وی با بیان این مطلب که آنوریسم ‌های بزرگ معمولاً به دلیل ایجاد علائمی شبیه به سکته مغزی نظیر سردرد، بی‌حسی یا ضعف یک طرف صورت، گشاد شدن مردمک چشم و اختلالات بینایی تشخیص داده می‌شوند، تاکید کرد: آنوریسم ‌هایی که پاره شده یا نشت می‌ کنند خطرناک تر هستند زیرا ممکن است منجر به سکته مغزی یا مرگ شوند.

 

روشهای درمان

 

این عضو هیات علمی دانشگاه، دارو درمانی، جراحی باز و کوییلینگ اندوواسکولار را از جمله روشهای درمانی این بیماری عنوان کرد.

 

وی دارو درمانی را تنها گزینه برای درمان آنوریسم ‌های پاره نشده ذکر کرد و ترک سیگار و کنترل فشار خون را با توجه به تاثیرات شناخته شده این دو عامل بر تشکیل، رشد یا پاره شدن آنوریسم جزو استراتژی‌های درمانی کمک کننده در این خصوص دانست.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: معمولاً پزشک، درمان بیماران مبتلا به آنوریسم مغزی دارای فشارخون بالا را با تجویز داروهای کاهنده فشارخون، رژیم غذایی و برنامه‌ ورزشی شروع می‌کند.

 

دکتر آقامیری جراحی باز که از طریق بازکردن جمجمه یا  craniotomy انجام می شود را شیوه دیگر درمان آنوریسم مغزی ذکر کرد که زمان بهبودی در این روش معمولا 6-4 هفته است.

 

مزایای روش درمانی کوییلینگ اندوواسکولار

 

به گفته وی کوییلینگ اندوواسکولار روش درمانی دیگر این بیماری است که در این روش یک متخصص نورولوژی مداخله ‌ای می‌تواند مانند آزمایش آنژیوگرام که برای تشخیص آنوریسم انجام می‌شود، یک لوله را در شریان‌ها وارد کرده و آن را با سیم‌هایی از جنس پلاتین یا لاتکس پر کند. این عمل مانع از ورود خون بیشتر به آنوریسم شده و در نتیجه مشکل را رفع می ‌کند.

  

فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته مغزی بیمارستان امام حسین(ع)، روش درمانی کوییلینگ اندوواسکولار را گزینه مطلوبی برای درمان آنوریسم‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در این روش نیازی به شکافتن جمجمه بیمار نیست و درمان در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. در نتیجه داروی بیهوشی کمتری به بیمار تزریق می‌شود و  زمان بهبودی معمولا دو تا چهار روز است

 

دکتر آقامیری با اشاره به روند درمان بیمار با روش کوییلینگ اندوواسکولار در این مرکز گفت: آقای 58 ساله مبتلا به آنوریسم مغزی که با روش مذکور تحت درمان قرار گرفت به دنبال سردرد شدید از استان لرستان به این مرکز ارجاع شده بود. وی در بدو ورود به این مرکز با توجه به علایم بالینی تحت آنژیوگرافی تشخیصی قرار گرفت که پارگی آنوریسم مغزی را گزارش داد.

 

وی با اشاره به این مطلب که بیمار مذکور به صورت تدریجی دچار کاهش سطح هوشیاری شد گفت:با توجه به احتمال بروز وازواسپاسم،  بیمار کاندید کوییلینگ اندوواسکولار اورژانسی شد و در کوتاهترین زمان ممکن عمل کوییلینگ برای وی انجام شد  تا از بروز وازواسپاسم پیشگیری شود.

 

دکتر آقامیری در خاتمه سخنان خود با اشاره به درمان موفق و نجات جان بیمار خاطرنشان کرد: پس از انجام عمل مذکور  در CT Scanکنترلی که صورت گرفت، خونریزی مجددی گزارش نشد و سطح هوشیاری بیمار به تدریج افزایش یافت. سپس بیماربا حال رضایت بخش  به  ICU منتقل شد ومراقبتهای لازم را دریافت کرد و  پس از آن به بخش انتقال یافت. خوشبختانه این بیمار با حال عمومی خوب مرخص شد.

 

انتهای پیام/

 


١٤:٤٦ - چهارشنبه ١٣ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٩١٧    /    تعداد نمایش : ١٩٣٥