صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم روزدانشجو برگزار شد/ رییس دانشگاه: نظرات دانشجویان چراغ راهی برای اداره دانشگاه است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان اینکه تحقق اهداف دانشگاه بدون بهره گيرى از نظرات دانشجویان ممکن نیست، تاکید کرد: دانشجویان شجاعت ذاتى دارند و نظرات و نقدهای سازنده آنان چراغ راهی براى اداره دانشگاه است.


به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، دكتر عليرضا زالي، در مراسم روز دانشجو كه در تالار امام خميني (ره) دانشكده پزشكى برگزار شد، دانشجویان بصیر را پیشرانان توسعه دانشگاه  توصیف کرد و گفت: دانشجويان ما را به آينده اميدوارتر مى كنند؛ آنها مدیران شایسته آينده خواهند بود.

 

وى با بيان اينكه حضور در جمع دانشجويان توفيقي بود كه با پذيرفتن مسئوليت رياست دانشگاه نصيب او شد، افزود: استراتژى هيئت رييسه، تقويت کانون ها و انجمن های دانشجویی است.

 

رییس دانشگاه با بیان اینکه فصل مشترک تمام جلسات عليرغم همه کاستی ها، بدنه دانشجویی آگاه، مطلع و با عرق است، یادآور شد: برگزاری این مراسم توسط بدنه دانشجویی گواه  این است که میدان دادن به دانشجویان همواره باعث ایجاد فرصت های خوبی می شود.

 

دكتر زالى با بیان اینکه فضای دانشگاه به عنوان فضای علمی و آكادميك باید از سایر فضاها متفاوت باشد، تاکید کرد: در دانشگاه باید سطح بالاتری از دانش سیاسی، اجتماعی و صنفی را شاهد باشیم، زیرا در آينده مدیران ارشد کشور از همین دانشجویان انتخاب خواهند شد.

 

وى با اشاره به اينكه شهداى دانشجو در روز ۱۶ آذر با شهادت خود فضاي بسته و اختناق را شکستند، خطاب به دانشجویان گفت: با توجه به نقش تاثيرگذار دانشجویان، از شما می خواهم در فضاي جديد به كمك دانشگاه بیایید.

 

 رییس دانشگاه با بیان اینکه تحقق اهداف دانشگاه بدون بهره گيرى از نظرات دانشجویان ممکن نیست، یادآور شد: دانشجو یک عنصر زلال و آینده نگر است؛ دانشجو شجاعت ذاتى دارد و نظرات و نقدهای سازنده وی چراغ راهی براى اداره دانشگاه است.

 

دکتر زالی ضمن تاكيد بر اهميت پويش هاى خودجوش دانشجويى همچون دو پویش بزرگ دلخند و اطلاع رساني در مورد ايدز افزود: این پویش ها نشان دهنده ظرفیت بالقوه در بدنه دانشجویی است.

 رییس دانشگاه در پایان با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، یادآور شد: كليدواژه این بیانیه جوانان، علم و خردورزی است؛ امیدوارم با تلاش و همراهى شما، دانشگاه را بهتر اداره کنیم.

 

در بخش دیگری از این مراسم دکتر سیما لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به زندگی نامه شهید رضا احدی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: این شهید بزرگوار که با کسب رتبه اول کنکور در رشته پزشکی این دانشگاه پذیرفته شده بود، در زمان جنگ تحمیلی تحصیل را رها کرد و به جنگ رفت.

 

وی صفا، صمیمیت و سادگی را از ویژگی های این شهید عنوان کرد و گفت: شهید احدی به قدری هوشمند و اهل قلم بود که در کتاب هرمان هور تمام خاطرات خود را از جنگ به شکل معادلات ریاضی بیان کرد.

 

دکتر لاری با بیان اینکه وجود شهدایی همچون شهید احدی رسالت مسئولان را در معاونت فرهنگی سنگین می کند، یادآور شد: روز دانشجو با نام سه دانشجوی عزیز بزرگ نیا، قندچی و شریعت رضوی در رشته فنی گره خورده است که در مقابل استکبار زمان خود ایستادند و زمانی که توسط دولت بریتانیا علیه دولت دکتر مصدق کودتا شد، این دانشجویان اعتراض کردند.

 

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: ما انتظار داریم که دانشجویان مطالبه گران و نخبگانی باشند که زودتر از مردم جامعه دردها را ببینند و برای آن چاره اندیشی کنند.

 

وی با بیان اینکه انتظار می رود نخبه مسائل جامعه را نقد کرده، به زبان آورده و برای آن ها چاره اندیشی کند ادامه داد: این افتخار ماست که دانشجویان ایرانی دانشجویانی مطالبه گر اند، نقد منصافه می کنند و نسبت به مسائل سیاسی فرهنگی و اجتماعی جامعه خود بی تفاوت نیستند.

 

دکتر لاری افزود: نکته ای که این روزها ذهن همه ما را درگیر خود کرده این است که انتظار داریم این نقدها منصفانه باشد و اخلاق هم در آن ها در نظر گرفته شود.

 

وی توجه بیشتر به بحث اخلاق را ضروری عنوان کرد و گفت: فضای مجازی امکانی را فراهم کرده است که وقتی دردهای جامعه را می بینید می توانید این دردها را در آن انعکاس دهید، اما از طرفی ممکن است افرادی به شکل غیرمنطقی، سودجویانه و مغرضانه از این فضا برای تهمت، دروغ  و افترا استفاده کنند.

 

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه تاکید کرد: انتظار می رود دانشجویان پیشرو با توجهی به آگاهی هایی که دارند مسائل را تجزیه و تحلیل کرده و  آنچه را که درست است، در اذهان مردم جای دهند.

 

دکتر لاری با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال در دانشگاه ها، یادآور شد: دانشجویان پیشرو نباید پیاده نظام احزاب و گروه های سیاسی داخلی و خارجی باشند.

 

وی با اشاره به برگزاری انتخابات در آینده نزدیک، گفت: شرایط به شکلی است که ممکن است افراد سودجو از قشر دانشجو برای تحقق اهداف خود استفاده کنند، بنابر این دانشجویان ما باید آگاه باشند، مسائل را تجزیه تحلیل کرده و خود نتیجه گیری کنند.

 

دکتر لاری در پایان ضمن آرزوی توفیق و موفقیت برای دانشجویان اظهار کرد: قطعا شما دانشجویان آینده سازان این کشور هستید و  بسیاری از شما از متولیان و مدیران نظام سلامت در آینده خواهید بود؛ امیدورام در آن زمان مشکلاتی که امروز در جامعه وجود دارد را نداشته باشید و با کمک شما عزیزان جامعه با اخلاقی را  پیش رو داشته باشیم.

در ادامه این مراسم نمایندگان تشکل ها، انجمن ها و کانون های دانشجویی به بیان نظرات، چالش ها و مسائل دانشجویی پرداختند و هیئت رییسه دانشگاه ضمن بررسی درخواست ها و پیشنهادها با آنان گفت و گو کردند.

 

انتهای پیام/


١٣:٢٧ - چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٦١٧٤    /    تعداد نمایش : ٧٨٨