صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بيمار متاستاز کبدی به روش میکرویو ابلیشن در بیمارستان امام حسین(ع) درمان شد

درمان بیمار متاستاز کبدی توسط دپارتمان رادیولوژی مداخله ای و درمان های کم تهاجمی در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی امام حسین (ع) انجام پذیرفت.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از بیمارستان امام حسین(ع)، دکتر سید علی اکبرمهدوی  متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه از درمان نخستین بیمار متاستاز کبدی به روش میکرویو ابلیشن در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی امام حسین (ع) خبر داد.

 

وی ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت:  آقای 36 ساله مبتلا به کانسر کولون با متاستاز کبدی از سوی سرویس انکولوژی برای درمان ارجاع شده بود که علیرغم کموتراپی سیستمیک، ضایعات کبدی همچنان در وی باقی مانده بود. پس از بررسی بیمار کاندید درمان با روش microwave ablationشد و با این شیوه دو ضایعه باقیمانده از طریق Microwaveسوزانده شد.

 

به گفته دکتر مهدوی درمان بیمار با روش مذکور انجام شد و خوشبختانه پس از یک روز بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص شد.

 

سرطان روده بزرگ ؛ چهارمین سرطان شایع در ایران

 

این عضو هیات علمی دانشگاه؛ سرطان روده بزرگ را چهارمین سرطان شایع در ایران برشمرد که به دلیل تغذیه نامناسب، مصرف سیگار و سبک زندگی شیوع آن رو به افزایش است .

 

وی افزود: سرطان روده بزرگ به دلیل رشد غیرطبیعی سلول‌ها در کولون یا رکتوم (بخشی از روده بزرگ) رخ می دهد و می‌تواند به سایر بافت‌ها متاستاز داده و در آنها تکثیر یابد. کبد یکی از ارگان هایی است که ممکن است درگیر شود که در این صورت احتمال مرگ و میر بیمار افزایش می یابد

.

دکتر مهدوی؛ جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی را سه روش درمانی در سرطان روده بزرگ ذکر کرد که جراحی، شایع‌ترین روش درمانی در تمامی مراحل سرطان است.

 

وی افزود: در روش پرتودرمانی نیز از اشعهبا انرژی بالا برای کشتن سلول‌های سرطانی و کوچک‌ کردن اندازه تومور استفاده می‌شود و این اشعه می‌تواند خارج از بدن توسط ماشین‌های خاص یا داخل بدن از طریق مواد تولیدکننده اشعه ایجاد شود. البته پرتودرمانی می تواند به‌تنهایی یا همراه با جراحی و شیمی‌درمانی انجام‌ ‌شود.در شیمی درمانی نیز از داروها برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.

 

روش های نوین در درمان سرطان روده

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی های نوین امروزه بال چهارمی به عنوان درمان های سرطان در زمینه اینترونشنال انکولوژی پدید آمده  است.

 

به گفته دکتر مهدوی در این روش نوین با هدایت تصویربرداری، روش های درمانی به صورت موضعی برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد که از این روش های نوین می توان به درمان شیمی درمانی داخل کبدی(TACE) اشاره کرد که دراین شیوه دوز بالایی از داروی شیمی درمانی فقط داخل سلول های تومورال تزریق می شود و عوارض سیستمیک شیمی درمانی کاهش می یابد.

 

وی با ذکر این مطلب که روش های درمانی جدیدتری نظیر microwaveیا RF ablation در سال های اخیر به درمان بیماران سرطانی کمک می کنند، گفت: در روش های جدید به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته مدت اقامت بیمار در بیمارستان کوتاه تر می شود . در نتیجه بیماران هزینه کمتری را به خصوص در بیمارستان های دولتی مجهز به این تکنولوژی، متحمل خواهند شد.

روش microwave ablationجایگزین موارد جراحی ضایعات متاستاتیک روده به کبداست

 

این متخصص رادیولوژی، روش microwave ablationرا جایگزین موارد جراحی ضایعات متاستاتیک روده به کبد دانست و گفت:  در این روش در بیمار بیهوش یک الکترود مخصوص از طریق پوست و تحت هدایت CT Scanوارد ضایعه می شود و از طریق این الکترود، جریانmicrowave  با فرکانس  300 مگاهرتز تا 300 گیگا هرتز وارد بافت تومورال می شود.

 

وی خاطرنشان کرد:  ارتعاشی که این امواج ایجاد می کنند باعث تولید حرارت تا دمای 180درجه سانتیگراد به مدت 10-5 دقیقه می شود که باعث سوزاندن و نکروز شدن ، بافت تومورال می شود. در این روش پیشرفته طول مدت بستری بیمار در بیمارستان به یک روز کاهش می یابد.

 

به گفته دکتر مهدوی این روش می تواند به عنوان درمان قطعی و درمان علامتی در ضایعات اولیه  کبد و ریه یا ضایعات متاستاتیک استفاده شود. همچنین در درمان ضایعات اولیه کبد و ریه که به هردلیلی امکان جراحی وجود نداشته باشد (نامساعد بودن شرایط عمومی بیمار، بیماری پیشرفته و عدم امکان انجام شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی) از این روش جایگزین می توان استفاده کرد.

 

 شایان ذکر است کلینیک اینترونشنال  رادیولوژی  بیمارستان امام حسین (ع) روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت 8 تا 14 در واحد آنژیوگرافی پریفرال پذیرای بیماران است و هموطنان برای اخذ نوبت می توانند با شماره 77583043  -021 تماس حاصل کنند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 


١٣:٠٠ - شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٦٢٥١    /    تعداد نمایش : ٢٠٨٠