صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انجام عمل جراحی پیچیده پیوند در بیمارستان 15 خرداد / انگشت پا به جای شست دست پیوند زده شد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: طی یک عمل جراحی پیچیده و موفقیت آمیز، مردی که هنگام کار در نجاری انگشت شست خود را از دست داده بود، با پیوند انگشت دوم پا به دستش، دوباره سلامت خود را به دست آورد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر مسعود یاوری عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره عمل موفقیت آمیز پیوند انگشت دوم پا به شست دست در بیمارستان 15 خرداد دانشگاه اظهار کرد: بیمار مرد 26 ساله ای بود که طی کار با دستگاههای نجاری انگشت شست خود را از دست داده بود.

 

رییس بیمارستان 15 خرداد با اشاره به انجام ناموفق عمل پیوند شست دست این بیمار در بیمارستان دیگری، توضیح داد: این بار انگشت دوم پا به انگشت شست دست بیمار با موفقیت پیوند داده شد.

 

فلوشیپ جراحی دست دانشگاه گفت: طی یک عمل جراحی تیمی و پیچده هفت ساعته این عمل پیوند انجام شد.

 

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی که این عمل را پیچیده تر می کند، آناتومی پیچیده انگشت، درنظر گرفتن طول مناسب، ترمیم شریان وریدی و جایابی عصب هاست.

 

دکتر یاوری در پاسخ به این سوال که چرا انگشت دوم پا پیوند زده شده است، اظهار کرد: انگشت شست پا یکی از مهمترین بخش های پاست که بسیاری از فعالیت ها در گام نخست با تکیه بر این انگشت انجام می شود، بنابراین بهترین و منطقی ترین گزینه انگشت دوم است.

 

وی با بیان این که ۵۰ درصد قابلیت‌های دست انسان به وسیله شست او انجام می‌شود، ضرورت انجام این پیوند را یادآوری کرد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به عوارض کلی پیوند انگشت، خاطرنشان کرد: نداشتن حس مناسب، خشکی مفصل و یا موفقیت آمیز نبودن عمل پیوند می تواند از جمله عوارض این عمل باشد.  

 

دکتر یاوری در پایان گفت: عمل پیوند انگشت دوم پا به شست این بیمار با موفقیت کامل انجام و بیمار با حال عمومی بسیار مناسبی از بیمارستان مرخص شد.

 

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق


١٣:٥١ - شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٦٢٦١    /    تعداد نمایش : ٤١٥