صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی: انتقال اخبار پیشرفت های پزشکی، یکی از راه های ایجاد نشاط بین مردم است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در  بازدید از خبرگزاری ایرنا با اشاره به اینکه یکی از راه های ایجاد نشاط در بین مردم،  انتقال اخبار پیشرفت های پزشکی است، اظهار کرد: در دوره جدید راهبرد اجتماعی ما امیدآفرینی و یاس زدایی است؛ آمادگی داریم بیش از پیش پیشقراول این حرکت علمی در سطح ملی باشیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ضمن اعلام آمادگی برای گسترش حجم همکاری های گذشته، به نقش بی بدیل رسانه در معرفی دستاوردهای پزشکی و غیر پزشکی اشاره کرد و گفت: یکی از بخش هایی که می تواند کمی کشور را از فضای غم آلود دور کند، یادآوری پیشرفت های سترگ علمی به خصوص در حوزه سلامت است. این موضوعات برای مردم جذابیت دارد.
 
 
وی ادامه داد: این اواخر شاهد توجه ویژه آحاد مردم به اخبار حوزه سلامت هستیم. یکی از پیشتازان حضور در این عرصه، خبرگزاری ایرنا است که با تیم حرفه ای خود، تخصصی گرایی را در همه ابعاد از جمله بخشی که ما با آن آشنا هستیم، در نظر دارد.
 
دکتر زالی با اشاره به پیچیدگی تحلیل تحولات حرفه ای و مهارت های تکثریافته در حوزه خبر سلامت، اظهار کرد: ورود خبرنگاران و کارشناسان ایرنا در این عرصه ستودنی است. از طرفی یکی از موضوعات اجتماعی که در سال های اخیر به شدت با استقبال مردم رو به رو بوده و برنامه های مختلفی را در همین راستا برای جذب مخاطب تولید کردند، موضوع سلامت است. 
 
رییس دانشگاه در ادامه با اشاره به وضعیت بی سوادی و کم سوادی در کشور، افزود: در عرصه جهانی به سواد در حوزه فناوری اطلاعات و سلامت به عنوان مولفه اصلی در تطبیق سنجه های ملی توجه می شود. حضور هوشمندانه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در این عرصه نیز جای تقدیر دارد. سطح سلامت مردم باید به عنوان یک راهکار عمومی افزایش یابد و در این زمینه بیش از هر زمان دیگری نیاز به آموزش همگانی حس می شود.
 
به گفته دکتر زالی، کی از راه های توسعه دیپلماسی گفتمانی در عرصه جهانی، بحث سلامت است و می توان از این منفذ باب دیپلماسی حقوقی را متفاوت تر از قبل گشود، چراکه وجدان عمومی جامعه پزشکی، وجدانی بیدار، علمی، مردم دوست و انسان دوستانه است.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از راه های ایجاد نشاط در بین مردم،  انتقال اخبار پیشرفت های پزشکی است، اظهار کرد: باید حلاوت و شیرینی این پیشرفت ها را در کام مردم بنشانیم. در دوره جدید راهبرد اجتماعی ما امیدآفرینی و یاس زدایی است؛ آمادگی داریم بیش از پیش پیشقراول این حرکت علمی در سطح ملی باشیم.
 
رییس دانشگاه گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از دوستانی که همچون ایرنا مطالبه گری را در حوزه سلامت از جمله هزینه های جاری، درآمد ناخالص داخلی، هزینه های بهداشت و درمان، بالا بردن حجم خدمات و پوشش بیمه ای که مطالبات اجتماعی است، هوشمندانه و خردمندانه ترویج می کنند، قدردان است.
 
دکتر زالی ضمن تاکید بر لزوم استفاده از کارشناسان و افراد زبده برای تحلیل موضوعات دانشگاهی، ادامه داد: ایرنا چهره رسمی ابعاد رسانه کشور است. این رسانه بر اصیل بودن اخبار، حذف حواشی و
انتقال اطلاعات مبتنی بر شواهد تحفظ دارد و می تواند گرانیگاهی مطمئن در حوزه اخبار سلامت و دانشگاه باشد.
 
رییس دانشگاه در پایان برای همراهی با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در حوزه های سلامت، پزشکی، پژوهش، آموزش و فناوری  اعلام آمادگی کرد.
 
نقش محوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تامین عدالت اجتماعی 
 
دکتر سیدضیا هاشمی، مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، در این نشست با اشاره به نقش برجسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه سلامت، گفت: بسیاری از اساتید و دانشمندان از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند، که یک افتخار ملی محسوب می شود. ما هم در ایرنا با افتخار در کنار متولیان حوزه سلامت گام بر می داریم.
 
وی ادامه داد: رشد و ارتقای شاخص های سلامت مرهون همت دانشمندان و خدمتگزاران حوزه سلامت است و در این حوزه ظرفیت رسانه ای می تواند افتخاراتش را فراتر از مرزهای جغرافیایی معرفی کند. البته در شاخص های سلامت روان توقع این است که ارتقای بیشتری را شاهد باشیم و دستیابی به این مهم نیازمند تدبیر است.
 
دکتر هاشمی در خصوص نقش محوری رسانه برای پیشگیری از تحمیل بار اقتصادی بر سیستم بهداشت و درمان، اظهار کرد: اگر از توان رسانه ها به خوبی استفاده نشود، مراجعات به مراکز درمانی بیشتر می شود و بار مالی سنگینی به همراه دارد. در همین راستا باید برنامه هایی مبتنی بر فهم و دانش علمی تدوین و از بروز اختلالات  پیشگیری شود.
 
به گفته مدیر عامل ایرنا، اخبار جعلی، سلامت روان و اجتماعی جوامع در سراسر دنیا را به چالش کشیده است، باید با آن مقابله کرد تا اعتماد به رسانه بیش از پیش حفظ شود.
 
دکتر هاشمی با بیان اینکه همگی وظیفه داریم برای حفظ سلامت اجتماعی دست به دست هم دهیم، اظهار کرد: جامعه باید به سمت توسعه پایدار پیش بروند، توسعه اجتماعی بدون بهره مندی از شاخص های عدالت محقق نمی شود.
 
وی با اشاره به تحت پوشش قرار داشتن بیش از 5 میلیون و 700 هزار نفر در سیستم بهداشت و درمان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: این رقم نشان می دهد، دانشگاه فقط یک نهاد علمی نیست بلکه نهادی اجتماعی است که با میلیون ها انسان ارتباط دارد و در زمینه تامین عدالت اجتماعی در بحث آموزش و سلامت، نقشی اساسی ایفا می کند.
 
مدیر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در پایان گفت: ما با افتخار در کنار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گام بر می داریم و بضاعتمندانه در این حوزه فعالیت می کنیم. امیدواریم تقویت پیوندها و تسهیل ارتباطات به معرفی دستاوردهای مشترک علمی و پزشکی کمک کند.
 
انتهای پیام/
 
کدخبرنگار: 7702 ی.ق
 


١٨:٠٤ - يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٧٧٩٠    /    تعداد نمایش : ٧٨٩