صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تا امروز هیچ موردی از ابتلا به کرونا در ایران مشاهده نشده است/ رعایت بهداشت فردی؛ تنها راه مقابله با ویروس کرونا

فوق تخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که ویروس کرونا واکسن و درمان اختصاصی ندارد، رعایت بهداشت فردی را تنها راه مقابله با این ویروس دانست.


دکتر مسعود مردانی فوق تخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، با اشاره به بروز موارد جدید حاد تنفسی در شهر ووهان کشور چین از ایجاد موج نگرانی در سراسر دنیا در رابطه با شیوع و همه گیری این بیماری خبر داد.

 

 

هشدار به تجار ایرانی درباره ویروس کرونا 

 

وی به ایرانیانی که در چین اقامت دارند و یا قصد خروج از کشوربه مقصد چین را به هر دلیلی دارند توصیه کرد: افرادی که در چین اقامت دارند باید از تردد غیر ضروری به شهرها و مناطق درگیر با این بیماری پرهیز کنند و به هموطنان و تجار ایرانی نیز توصیه می کنم از سفر غیر ضروری به مقصد چین تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اطلاعیه سفارت ایران در پکن چین خاطرنشان کرد: دراین اطلاعیه از هموطنان درخواست شده با توجه به شیوع این بیماری در چین حتما مقصد خود را در چین قبل از رفتن رصد و از تردد در اماکن مشکوک و آلوده خودداری کنند و در ادامه اگر چنانچه کار ضروری در این کشور ندارند از ورود و خروج  به این کشور خصوصا در شهرهای قرنطینه  پرهیز کنند.

 

دکتر مردانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ایران برای پیشگیری از بروز و شیوع این بیماری ادامه داد: در فرودگاه امام خمینی(ره)  تمام افراد در کلیه پروازهایی که از چین وارد ایران می شوند پیش از ورود  مورد بررسی و در صورت مشاهده علایم مورد معاینه قرار می گیرند.

 

به گفته این استاد دانشگاه ویروس کرونا ویروسی  شناخته شده است که بعد از رینو وویروس ها دومین علت عفوت های دستگاه تنفسی فوقانی محسوب می شوند.

 

عضو کمیته کشوری آنفولانزادامه داد: دو نوع از این ویروس به نام بیماری سارس  در سال 2003 در  تمام دنیا اپیدمی شد که در همان بازه زمانی  774 مورد مرگ و میر را به خود اختصاص داد. همچنین درادامه نوع دیگر این ویروس درعربستان شیوع پیدا کرد و موجب مرگ و میر 885 نفر شد، بعد ها مشخص شد شتر و شیر شتر می تواند از عوامل انتقال این بیماری باشد.

 

نسل جدید ویروس کرونا در چین

 

وی ادامه داد: نسل جدید ویروس کرونا که در کشور چین شیوع پیدا کرده  نوع جدیدی از ویروس کروناست که با انواع دیگر آن متفاوت است.

 

دکتر مردانی درباره نحوه شیوع این ویروس در کشورچین  توضیح داد: این ویروس 31 سپتامبر 2019 میلادی در شهر بوهان کشور چین شیوع پیدا کرد و مشاهدات اولیه گواه این مهم بود که عمدتا مبتلایان در بازار عمده فروشی ماهی و غذاهای دریایی فعالیت می کردند، که در همان روزهای آغازین شیوع این بیماری به تعطیلی بازار وانجام اقدامات سلامت و گندزدایی از این بازارها تقریبا این بیماری کنترل شد.

 

عضو کمیته کشوری آنفولانزا از ادامه داد: این بیماری تشابه  70 درصدی با ویروس سارس دارد و اولین مورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به آن در ژانویه 2020 در چین اتفاق افتاد، به دنبال آن تعدادی از پرسنل پزشکی و خدمت دهندگان سرویس های درمانی با این بیماری درگیر شدند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه به روند شتابنده انتقال انسان به انسان این ویروس در دنیا اشاره کرد و گفت: بعد از کشور چین موارد ابتلا در تایلند، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، استرالیا و اخیرا طی 48 ساعت گذشته در فرانسه مشاهده شده است.

 

دکترمردانی افزود: علی رغم این که سازمان جهانی بهداشت طی سه روز گذشته جلسه ای فوق العاده برای بررسی این بیماری تشکیل و هشدارهای لازم را به کشور چین و سایر مناطق درگیر این بیماری داده،  ولی تاکنون این سازمان فراگیری ابعاد جهانی و محدودیت های بین المللی را برای مقابله با این ویروس تایید نکرده است.

 

چطور یک ویروس 20 میلیون  نفر را قرنطینه کرد؟

 

وی از قرنطینه بیماران و افراد در معرض خطر در کشور چین خبر داد و توصیه کرد: با توجه به هشدارهای سازمان بهداشت جهانی به افراد توصیه می شود از انجام سفرهای غیر ضروری به کشور چین جدا خودداری کنند.

 

فوق تخصص بیماریهای عفونی با اشاره به قرنطینه 20 میلیونی در کشور چین خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون 835 مورد ابتلا به این ویروس گزارش شده که از این تعداد 26 نفر جان خود را از دست داده اند.

 

عضو کمیته کشوری آنفولانزا با بیان این که احتمال انتقال این بیماری ازحیوانات زنده مثل گرگ، خفاش، خرگوش، نهنگ سفید و مار گزارش شده تاکید کرد: افرادی که با این حیوانات سرو کار دارند باید مسایل بهداشت فردی و اجتماعی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

 

دکتر مردانی شست و شوی مکرر دست ها را مهمترین و بهترین راه ابتلا به این بیماری ذکر کرد و گفت: رعایت بهداشت فردی در مقابل بیماران علامت دار مثل سرفه، تنگی نفس، آب ریزش بینی و علایم تنفسی است همچنین افرادی که سرفه و عطسه می کنند باید از دستمال کاغذی یکبار مصرف و یا درصورت نبودن دستمال حداقل در آستین لباس خود سرفه یا عطسه کنند.

 

فوق تخصص بیماریهای عفونی با بیان این که بیمارستانی 1000 تخت خوابی طی 7 تا 10 روز آینده در چین  راه اندازی و تجهیز خواهد شد اظهار امیدواری کرد که با تدابیری همچون جداسازی بیماران  و یا افراد مشکوک مبتلا بتوان این بیماری را کنترل کرد.

 

هیچ موردی از ابتلا به کرونا در کشور مشاهده نشده

 

عضو کمیته کشوری آنفولانزا خاطرنشان کرد: یادمان باشد این بیماری واکسن و درمان اختصاصی خاصی ندارد بنابراین لازم است برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری بهداشت فردی و اجتماعی را مورد توجه ویژه  قرار دهیم.

 

دکتر مردانی با تاکید بر این که هیچ موردی از ابتلا به این بیماری در ایران مشاهده نشده خاطرنشان کرد: طی هفته های آتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سمینار یکروزه ای درباره کروناویروس جدیدی که در چین شیوع پیدا کرده برگزار خواهد کرد.

 

وی در پایان یادآور شد: در این سمینار دستورالعمل کشوری مقابله و پیشگیری با این بیماری تبیین خواهد شد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7701س.ق

 

 

 

 

 

 

 

  


١٢:٤٧ - شنبه ٥ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٠٣٢    /    تعداد نمایش : ٧٤٤