صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه: کاهش اعزام بیمار به شهرهای بزرگتر، بالاترین سنجه ارزیابی توانمندی بیمارستانهاست

رییس دانشگاه با اشاره به اهمیت فعالیت موثر مراکز درمانی در اطراف شهرهای بزرگ گفت: بالاترین سنجه ارزیابی توانمندی بیمارستان در شهرستانها کاهش اعزام بیمار به شهرهای بزرگ تر است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در حاشیه سفر یک‌روزه ای که 28 بهمن ما ه باهدف بررسی روند ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به شهرستان فیروزکوه و افتتاح خانه بهداشت سرانزا انجام شد، اظهار امیدواری کرد که با تلاش و پیگیری های مسئولان این شهرستان گامهای موثری در راستای تعالی سلامت مردم برداشته شود.

 

رییس دانشگاه ادامه داد: اگر چنانچه بیمارستانها به عنوان ایستگاه انتقال بیمار عمل کنند عملا نقشی در پیشبرد اهداف درمان شهرستان ندارند.

 

وی با اشاره به اهمیت فعالیت موثر مراکز درمانی در اطراف شهرهای بزرگ توضیح داد: بالاترین سنجه ارزیابی توانمندی بیمارستان در شهرستانها کاهش اعزام بیمار به شهرهای بزرگ تر است.

 

 

دکتر زالی تعامل مشترک میان مسئولان محلی با نگاهی ملی در شهرستان ها و شهرهای کوچک را راهبرد مناسبی برای ارتقا سطح ارئه خدمات دانست و همگرایی پررنگ مسئولان شهرستان فیروزکوه را شایسته تقدیرو فرصت مناسبی برای خدمت بیشتر به مردم  دانست.

 

وی با اشاره به شرایط خاص اقلیمی شهرستان فیروزکوه خاطرنشان کرد: این شهرستان گذرگاه سه استان مهم کشور است که تفاوت های مختلفی به لحاظ موئلفه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارند.

 

پراکندگی جمعیت و سرانه اسکان جمعی به تناسب فضای سکونت دائم یکی دیگری از مواردی بود که دکتر زالی به آن اشاره کردوافزود: ارائه و اجرای بسته های متفاوت خدمات بهداشتی و درمانی می تواند راه حل موثری برای این پراکندگی جغرافیایی جمعیتی باشد.

 

رییس دانشگاه با اشاره به این که کالبد و اصالت زندگی روستایی در شهرستان فیروزکوه همچنان تمامیت خود را حفظ کرده بر ضرورت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سطوح بالا به این مردم این منطقه را مورد تاکید قرار داد.

 

وی با بیان این که قطب اصلی دامپروری و کشاورزی استان تهران و یا حتی فراتر از آن را  فیروزکوه تامین می کند به جایگاه متفاوت این شهرستان اشاره کرد و گفت: رشد و تعالی سطح بهداشتی و درمانی این شهرستان باید متناسب با فعالیت های ارزنده مردم این منطقه باشد.

 

دکتر زالی افزایش  دوتا سه برابری جمعیت فیروزکوه در نیمه اول سال و جمعیت بالای سالمندی این شهرستان را نیازمند تامین زیرساخت ها و امکانات مناسب دانست و از تلاشهای ارزنده مجموعه خدوم پرسنل بهداشت و درمان فیروزکوه قدردانی کرد.

 

وی تاکید کرد: باید مجموعه اعتبارات در ابعاد نیروی انسانی، زیرساخت ها و پروژه های نیمه تمام در حوزه بهداشت و درمان به سرعت در این شهرستان پیگیری و عملیاتی شود.

 

رییس دانشگاه بر ضرورت تامین اعتبار و ترسیم درست و منطقی وظایف دستگاههای متولی ارتقا سلامت در شهرستان فیروزکوه را خواستار شد.

 

دکتر زالی بهره مندی از ظرفیت های بالای خیرین را ضروری ذکر کرد و این مهم باید برای پیشبرد و افزایش ظرفیت های بهداشتی و درمانی بیش از پیش دیده شود.

 

رییس دانشگاه با اشاره به این که استفاده از ظرفیت های مردمی یکی دیگر از راهکارهای ارتقای سلامت است خاطرنشان کرد: شهرستان فیروزکوه بستر مناسبی برای ارتقا سطح سواد سلامت مردم با کمک مردم است.

 

دکتر رجب ترقی رییس شبکه بهداشت و درمان فیروزکوه نیز در این مراسم با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان فیروزکوه  اظهار کرد: این شهرستان در منتهی الیه شمال شهر شرق تهران واقع شده، از سمت شمال شرقی به سمت استان مازندران، جنوب و جنوب شرق به سمت استان سمنان و از غرب مشرف به دماوند است که این مجاورت با سه استان نشان از موقعیت استراتژیک این منطقه دارد.

 

وی با اشاره به پراکندگی گسترده استان فیروزکوه خاطرنشان کرد: فیروزکوه 12 در بین شهرستانهای استان تهران به لحاظ مساحتی در رتبه چهارقرار دارد و مردم این شهرستان غالبا به کار دامپروری و کشاورزی مشغول هستند.

 

رییس شبکه بهداشت و درمان فیروزکوه ادامه داد: در این شهرستان  یک بیمارستان، پنج پایگاه جامع سلامت، 17خانه بهداشت، پنج پایگاه اورژانس با حدود 160 نفر نیروی شاغل خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند.

 

تامین نیروی انسانی یکی برای ارائخ خدمات باکیفیت تر به مردم منطقه یکی از مواردی بود که دکتر رجب ترقی ضرورت تامین آن را خواستار شد.

 

وی در ادامه توضیحات مبسوطی درباره پیشرفت مراحل کار پروژه مرکز خدمات جامع سلامت هفتم تیرو زرین دشت، خانه بهداشت سرانزا، بهگر و سیمین دشت ارائه داد.

 

دکتر رجب ترقی از افتتاح و بهره برداری خانه بهداشتسرانزا خبر داد و اظهار کرد:سرانزا روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه است  که در ۱۶کیلومتری شرق شهرستان قرار داشته و جزو دهستان پشتکوه است. خانه بهداشت سرانزا یک روستای قمر به نام کمند را تحت پوشش خود دارد و منطقه‌ی عشایری گور سفید نیز تحت پوشش این خانه بهداشت است.

 

وی گفت: این روستا دارای ۳۹خانوار با ۸۶نفر جمعیت در مسیر جاده فیروزکوه به سمنان قرارداد. شغل اکثر مردم روستا دام‌پروری است و ساختمان جدید این خانه بهداشت بااعتباری بالغ‌بر ۱۵۳۰ میلیون ریال  در متراژ ۱۰۰ مترمربع به بهره‌برداری رسید.

 

وضعیت بهداشت محیط حرفه ای شهرستان، فعالیت واحد آموزش ارتقا آگاهی سلامت مدارس، فضای آموزشی و واحد سلامت خانواده بخش دیگری از گزارش رییس شبکه بهداشت و درمان فیروزکوه را به خود اختصاص داد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٣:٠٤ - چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٩٣٢    /    تعداد نمایش : ١٩٣