صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه: فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مانع از تک ساحتی شدن فارغ التحصیلان حوزه سلامت می شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ایجاد فضا برای تبلور استعدادهای دانشجویان در عرصه های متنوع فرهنگی، هنری و ورزشی را مانع از تک ساحتی شدن فارغ التحصیلان حوزه سلامت و دستاوردهای آنان عنوان کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در سومین فصل از نشست «جوانان بهشتی» که به منظور تقدیر از نام آوران دانشگاه در جشنواره های فرهنگی و رقابت های ورزشی با حضور دکتر محمد علی امام هادی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی برگزار شد، بر بر ضرورت ایجاد فضا برای تبلور استعدادهای دانشجویان حوزه سلامت در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری  و ورزشی تاکید کرد.

 

وی یادآور شد: ما در حوزه علوم سلامت و گروه های مختلف علوم تجربی کمتر شاهد وجود رگه هایی از سایر ساحت های اجتماعی هستیم و اگر در دانشکده هایی که علوم سلامت را ترویج می کنند تنها ابعاد متداول آموزشی و پژوهشی استمرار یابد، محصولاتی که به دست می آیند تک ساحتی خواهند بود.

 

دکتر زالی با بیان اینکه ماهیت دانشکده های سلامت در سراسر دنیا به گونه ای است که دستاوردهای آن معمولا تک بعدی است.، گفت: چیزی که می تواند مانع از آفت تک ساحتی شدن شود، ایجاد فضاهای متنوعی است که فرد بتواند به عنوان یک کنشگر اجتماعی قابلیت ها و استعدادهای خود را در آن متبلور کند.

 

دکتر زالی افزود: با ایجاد چنین فضاهایی ساحت های جدیدی فراسوی یک دانشجوی سلامت مفتوح می شود که او را در آستانه بروز قابلیت های متعدد قرار می دهد.

 

وی علاوه بر لزوم کسب مهارت های علمی، مشارکت و اثربخشی فرد در مراودات اجتماعی را از دیگر ملزومات فارغ التحصیلان حوزه سلامت عنوان کرد.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضرورت تقویت مهارت های ارتباطی  فارغ التحصیلان علوم سلامت تاکید کرد و گفت: یکی از کارهایی که می تواند با آفت تک بعدی شدن آموزش در دانشکده ها مقابله کند، ترویج برنامه هایی همچون برنامه جوانان بهشتی است.

 

دکتر زالی ادامه داد: یعنی باید فضایی فراهم کنیم که دانشجویان ما بتوانند در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت های مورد علاقه خود را دنبال کنند.

 

وی خواستار تشویق همه دانشجویان به انجام فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی از سوی دانشجویان فعال در این حوزه ها شد و گفت: امیدواریم این جمع روز به روز بسیط تر شود.

 

وی یکی دیگر از اهداف فعالیت های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی را ایجاد نشاط دانست و گفت: با توجه به نقش فارغ التحصیلان حوزه سلامت در ارتقای سلامت جامعه وضعیت نشاط و طراوت آنان بسیار پر اهمیت است.

 

رییس دانشگاه تصریح کرد: پاسداشت سلامت مردم بر این نگهبانان امین سپرده خواهد شد و از این رو ملازم ضروری این موضوع اجتناب ناپذیر نشاط و سلامت فرد است.

 

دکتر زالی اضافه کرد: اگر فارغ التحصیلان حوزه سلامت از جمله پزشکان، پرستاران، ماماها، فیزیوتراپیست ها از نشاط و طراوت حرفه ای کافی برخوردار نباشد، نمی توانند در ارتقای سلامت و حل مشکلات بیماران کمک کنند.

 

وی با اشاره به اهمیت قابلیت روانی و طروات درونی فردی در مبحث حرفه مندی، یادآور شد: یک فعال عرصه سلامت باید در اوج نشاط باشد تا بتواند برای بیماران شادمانی را به ارمغان بیاورد.

 

رییس دانشگاه خطاب به دانشجویان حاضر در این مراسم اظهار کرد:حسن فعالیت هایی که شما پیشتاز آن ها هستید، افزایش میزان نشاط ،عزت نفس، اعتماد به نفس و تکامل و تحولات درونی افراد به واسطه رقابت در عرصه های مختلف است.

 

دکتر زالی با بیان اینکه این رقابت ها در ارتقای بهداشت روان فرد آثار مثبت دارد، یادآور شد: تحقیقات نشان داده فعالیت های ورزشی و رقابتی در ایجاد یک پروفایل نوین زیست شناختی و بیولوژیک برای فرد نقش دارد.

 

رییس دانشگاه خاطرنشان کرد: یعنی بیولوژی کسی که در یک تورنومنت رقابتی شرکت می کند، در مقایسه با افراد معمولی متفاوت است.

 

وی ایجاد سازو کار برای کمال گرایی را یکی از ملزوماتی حوزه تربیتی دانشگاه های علوم پزشکی کل کشور دانست و گفت: امروز حلقه مفقوده نسل جوان در ابعاد مختلف تربیتی حرکت به سمت کمال گرایی به عنوان هدف نهایی است.

 

رییس دانشگاه ادامه داد: کسی که هدفی را در حوزه های ورزشی، هنری، اجتماعی و فرهنگی دنبال می کند، در مسیر کمال در حرکت است و صفت کمال جویی با رقابت در این حوزه ها حاصل می شود.

 

دکتر زالی با اشاره به افتخار آفرینی دانشجویان دانشگاه در جشنواره ها و رقابت های مختلف از جمله جشنواره سیمرغ و قرآن و عترت و المپیاد ورزشی  گفت: البته نباید به این میزان بسنده کرد زیرا ظرفیت، بضاعت و توانمندی شما دانشجویان اقتضا می کند که ما هر سال رتبه ای والاتر از قبل را داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: باید قلل رفیع تری را در این تورنومنت ها جست و جو کرد و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد سرودی نوین در دانشگاه برای کسب رتبه های بالاتر با همت دانشجویان باشیم.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سومین فصل از نشست «جوانان بهشتی» از نام آوران دانشگاه  در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ، چهاردهمین المپیاد ورزش های قهرمانی وزارت بهداشت و دانشجویان نمونه دانشگاه تقدیر شد.

همچنین کاروان ورزشی دانشگاه در چهارمین المپیاد ورزش های همگانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور دکتر زالی بدرقه شد.

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7703م.ر


١٤:٣٥ - چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٩٣٨    /    تعداد نمایش : ١١٧٨