صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی 3 تا 5 نوزاد از هر 100 تولد

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همایش کشوری تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری، بیان کرد: پیش بینی می شود در کشور از هر ۱۰۰ تولد، ۳ تا ۵ نوزاد با مشکلات ژنتیکی دست و پنجه نرم می کنند که رقم قابل توجهی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در همایش کشوری تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، با اشاره به تبدیل بحث ژنتیک اجتماعی در گفتمان های عمومی عرصه سلامت، به واژه ای متداول در عرصه سیاستگذاری، گفت: تعاریف و بررسی های متفاوت واژه شناختی در این بحث مترتب است، اما مناسب ترین و متداول ترین موضوع، نهادینه سازی کاربرد علم ژنتیک و ژنومیکس و استفاده از ظرفیت های دانشی و مهارتی در سطح اجتماع و تمام تاروپود حوزه سلامت است.
 
 
وی ادامه داد: امروزه مهم‌ترین فاکتور در ژنتیک اجتماعی، تعاملی است که بین ذخایر ژنتیک یک جامعه و ارتباط میان ژنتیک و محیط برقرار است که از متن این تفکر، پارادایم های بیماری های چندفاکتوری را ایجاد می کند. از طرفی در طول سالیان اخیر با سهم پررنگ تری از ظهور مباحث نوین ژنتیکی در شناخت و تشخیص بیماری ها روبه رو هستیم.
 
رییس دانشگاه با بیان اینکه ژنتیک به عنوان یکی از مولفه های سیستم بیولوژیک دیده می شود، اظهار داشت: اجزای این سیستم، همچون ژنتیک و ژنومیکس، به صورت کارکردی به یکدیگر پیوسته هستند.
 
دکتر زالی، عنوان کرد: مسائل مشاوره ژنتیک، تشکیل شبکه تشخیص ژنتیک و مراقبت ژنتیک سه ضلع تشکیل دهنده ژنتیک اجتماعی محسوب می شوند. از طرفی روش های آزمایشگاهی ابزاری است که کمک می کند به صورت مستمر و پویا، جامعه هدف را مورد مشاوره های ژنتیک قرار دهیم.
 
رییس دانشگاه، در خصوص مرگ های ناشی از اختلالات ژنتیکی، افزود: حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد مرگ های رویان و ۱۵ تا ۴۵ درصد مرگ های جنینی ناشی از این ناهنجاری هاست. پیش بینی می شود در کشور از هر ۱۰۰ تولد، ۳ تا ۵ نوزاد با مشکلات ژنتیکی دست و پنجه نرم می کنند که رقم قابل توجهی است.
 
دکتر زالی با اشاره به تولد ۳۰ هزار نوزاد دارای معلولیت، هر ساله در کشور، گفت: البته آمار اختلالات نقص عصبی در ایران کاهش یافته که این موضوع به علت مداخلات پیش از بارداری است.
 
وی در پایان، بر اهمیت اطلاع رسانی به والدین و رصد وضعیت و پیگیری مشاوره زوج ها، حتی چند هفته قبل از بارداری تاکید کرد.
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق
 


١٣:١٧ - پنج شنبه ١ اسفند ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٩٥٤    /    تعداد نمایش : ٢٤١