صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مردان، رکورددار ابتلا به سرطان/ دکتر زالی: کمترین مراجعه کنندگان به مراکز درمانی، آقایان هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در چهارمین کنگره سلامت مردان، سهم آقایان در ابتلا به انواع سرطان های موجود و نوظهور را 54 درصد دانست و گفت: سرطان معده شایع ترین نوع سرطان در میان مردان ایرانی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در چهارمین کنگره سلامت مردان و دوازدهمین کنگره مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری، که در سال ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، سهم مردان در بروز حوادث مخاطره آمیز را پررنگ تر از زنان اعلام کرد و گفت: امروزه تفاوت های جنسیتی در برخی شاخص های توسعه پایدار و در مقابل توجه اندک مردان به این موضوع یکی از دغدغه های نظام سلامت است.
 
 
وی ادامه داد: سنجه امید به زندگی در مردان 2.5 تا 3.5 سال نسبت به زنان پایین تر است. به طور کلی امروزه در جامعه، آقایان 3 برابر بیشتر از خانم ها در معرض سقوط، 9 تا 10 برابر بیشتر در معرض مخاطرات اعتیاد، 2.5 تا 5 برابر بیشتر در معرض حوادث ترافیکی و 4 تا 5 برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های روانی منجر به مرگ قرار دارند.
 
همچنین به گفته دکتر زالی، در موارد خشونت، از هر 5 مورد مرگ، 4 مورد مرد و در مسائل مربوط به جنگ ها، از هر 10 مورد مرگ، 9 مورد مرد گزارش شده است.
 
رییس دانشگاه از تواتر حداکثری بیماری های غیرواگیر در مردان نسبت به خانم ها خبر داد و گفت: سهم آقایان در ابتلا به انواع سرطان های موجود و نوظهور، 54 درصد است. از طرفی پروفایل سرطان در ایران در مقایسه با جهان تفاوت هایی دارد؛ به عناون مثال سرطان ریه در جهان شایع ترین نوع سرطان در آقایان است اما در ایران سرطان معده رتبه اول را داراست. سرطان پوست، پروستات، روده بزرگ و مثانه نیز به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم ابتلا در مردان را در اختیار دارند.
 
دکتر زالی، آمار ابتلا به سرطان را هرساله، 108 تا 112 هزار نفر اعلام کرد و افزود: سهم آقایان 150 نفر در 100 هزار نفر و سهم خانم ها 135 نفر در 100 هزار نفر گزارش شده است.
 
به گفته دکتر زالی، بیشترین سرطان مردان در استان های یزد، آذربایجان غربی و زنجان دیده می شود.
 
رییس دانشگاه عنوان کرد: یکی از مشکلات حوزه سلامت، سهم بالای آقایان و تفاوت قابل توجه جنسیتی در ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است، البته شیب این تفاوت بعد از 55 سالگی کاهش می یابد.
 
وی در خصوص نسبت مراجعات مردان به زنان به مراکز درمانی، اظهار داشت: آقایان از نظر فیزیولوژیک، احساس سلامت بیشتری نسبت به زنان دارند که این موضوع موجب کاهش مراجعات آنها به مراکز درمانی می شود. به طوری که بیش از 80 درصد مراجعه کنندگان را زنان و 10 الی 20 درصد را مردان تشکیل می دهند. همچنین سهم بیمه پایه و تکمیلی زنان 2 تا 3 درصد بیشتر از مردان است.
 
دکتر زالی ضمن ابراز نگرانی از ضعف فرهنگ حفاظت در مراکز صنعتی، بسیاری از حوادث را قابل پیشگیری دانست و گفت: همکاران در بخش بهداشت محیط در این راستا بسیار تلاش کرده اند، اما بیش از هر زمان به آموزش های لازم نیاز است.
 
رییس دانشگاه با اشاره به اینکه بیشترین توجه در حوزه سلامت جنین، معطوف به مادران است و شکی هم در آن نیست، بیان کرد: سلامت مردان و سبک زندگی آنها هم در این زمینه بسیار اهمیت دارد.
وی در پایان با اشاره به نگرانی ها در خصوص انتشار ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: مطابق مطالعاتی که در زمینه این ویروس در 25 کشور درگیر انجام شده، میزان کشندگی آ ن در مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.
 
تدوین سند ملی سلامت مردان برای افق 1404
 
سید جلیل حسینی، رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  در این کنگره گزارش هایی از پیامدهای منفی سلامتی در بین مردان و تفاوت های جنسیتی در برخی شاخص های توسعه پایدار ارائه داد.
 
وی با بیان نمونه ای از فعالیت های مرکز تحقیقات در جهت ارتقا سلامت مردان، ایجاد یک نظام دیده بانی پایش سلامت مردان را از چشم اندازهای این مرکز اعلام کرد.
 
 
دکتر حسینی در پایان از تدوین سند راهبردی سلامت مردان برای افق 1404 خبر داد و گفت: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تنها 4 کشور جهان سیاستگذاری های پیشرفته ای در این عرصه تبیین کرده اند که یکی از آنها ایران است.
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق
 


١٤:١١ - پنج شنبه ١ اسفند ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٩٥٦    /    تعداد نمایش : ٣٥٥