صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پیام تسلیت دکتر زالی به مناسبت در گذشت عضو هیئت علمی دانشگاه/ پدر جراحی نوین قلب ایران آسمانی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طی پیامی در گذشت جراح با سابقه، استاد گرانقدر و عضو هیئت علمی دانشگاه، دکتر عباسقلی دانشور را به خانواده وی، دانشگاهیان و جامعه پزشکان و جراحان کشور تسلیت گفت.
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، متن پیام تسلیت دکتر علیرضا زالی به شرح زیر است:
 
 
"با کمال تأسف و تأثر دکتر عباسقلی دانشور، پدر جراحی نوین قلب ایران، استاد برجسته و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دعوت حق را لبیک گفت و رخ در نقاب خاک کشید.
 
 
این محقق که عمر پربرکت خود را در راه آموختن و آموزاندن صرف کرد، علاوه بر تربیت دانشجویان بی شمار و فعالیت‌های ارزشمند پژوهشی و تحقیقی، افتخاراتی را در عرصه جراحی قلب برای میهنش کسب کرد که در زمره کارنامه علمی و معنوی منحصر به فرد او به شمار می‌رود و مورد استفاده نسل‌های متمادی خواهد بود.
 
 
اینجانب ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جامعه جراحان و پزشکان در پی ضایعه درگذشت چهره ماندگار جراحی قلب و عروق کشور، رحمت و مغفرت جاودان الهی را برای آن مرحوم و سلامتی و شکیبایی برای بازماندگان از درگاه خداوند منان مسئلت می‌ کنم.
 
 
دکتر علیرضا زالی
رییس دانشگاه"
 
 
دکتر عباسقلی دانشور، پزشک، جراح و استاد دانشگاه، ملقب به پدر جراحی نوین قلب ایران، سال ۱۳۰۴ در اهواز با اصالت شیرازی متولد شد. 
 
 
دانشور پس از پایان دوران ابتدایی و متوسطه در دبیرستان شاهپور سابق اهواز وارد دانشکده پزشکی شیراز شد و بعد از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۳۳۷ با مدرک دکتری پزشکی به آمریکا رفت و دوره‌های مختلف تخصصی قلب را در مراکز متعدد جراحی قلب آمریکا و کانادا گذراند و در سال ۱۳۴۶ به ایران بازگشت و به دلیل نیاز شدید دانشگاه آذرآبادگان تبریز به تخصص وی، به عنوان معلم پیمانی مشغول به کار شد و اولین بخش جراحی قلب و قفسه سینه را که تا آن زمان در تبریز وجود نداشت بنا نهاد. 
 
 
 
وی با تلاش و همت سرانجام در سال ۱۳۴۸ اولین و مدرن‌ترین مرکز جراحی قلب ایران را با پیشرفته‌ترین وسایل و تجهیزات و امکانات، در بخشی از بیمارستان امام خمینی تبریز بنیان گذاشت که بعداً به طور مستقل بیمارستان و مرکز فوق تخصصی جراحی قلب و عروق شهید مدنی نام‌گذاری گردید و به عنوان مرکز ملی قلب ایران شناخته شد و در ۱۵ آبان همان سال اولین عمل جراحی قلب باز و تعویض دریچه میترال در ایران را در این مرکز انجام داد. 
 
 
عباسقلی دانشور پس از انقلاب اسلامی ایران به تهران مهاجرت کرد و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول به خدمت شد. 
 
 
دانشور عضو کالج متخصصین بیماری‌های قفسه سینه آمریکا و عضو کالج متخصصین جراحی آمریکا است. وی در دی ماه سال ۱۳۶۹ از طرف ایرج فاضل؛ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، برای عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شد و به عنوان عضو پیوسته با فرهنگستان علوم پزشکی تاکنون به همکاری نزدیک ادامه داده است. 
 
 
در مراسم تجلیل از استادان برگزیده فرهنگستان‌های ایران، فاضل، از وی به عنوان برگزیده این فرهنگستان تقدیر کرد. دانشور نیز در این مراسم به اهمیت فوق‌العاده علوم و نانو تکنولوژی اشاره کرد و گفت: « هر انسانی یک DNA (دی‌ان‌ای) دارد، نه یک ستاره در آسمان. اگر در قرن ۱۷ و ۱۸، علوم وجود داشت و ۱۹ و ۲۰ علم و عمل؛ این قرن که ما زندگی می‌کنیم قرنی است که باید انسان در جستجوی علم، عمل و فضیلت باشد.»
 
 
دکتر دانشور در سال ۱۳۷۳ به عنوان مدیر گروه جراحی قلب و رئیس بخش جراحی قلب مدرس انتخاب شد. بخش جراحی قلب بیمارستان مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اردیبهشت ۹۲ به نام عباسقلی دانشور؛ پدر جراحی قلب ایران نامگذاری شد. 
 
 
در سال ۱۳۸۰ پس از سال‌ها تلاش علمی و دانشگاهی قابل توجه و خدمت به جامعه پزشکی و کمک به پیشرفت علم جراحی قلب در ایران بازنشسته شد ولی همکاری خود را با دانشگاه به عنوان مشاور رئیس دانشگاه بهشتی در امور جراحی قلب و آموزش رزیدنت‌های فوق تخصصی ادامه داد. 
 
 
عباسقلی دانشور در پنجمین دوره همایش چهره‌های ماندگار سال ۱۳۸۴ به عنوان چهره ماندگار در زمینه علوم پزشکی برگزیده و انتخاب شدند. 
 
 
وی با گذراندن دوره تخصصی قلب در نیویورک آمریکا، دوره جراحی قلب در هوستون آمریکا، دوره جراحی عمومی و جراحی توراکس در تگزاس آمریکا و دوره جراحی سینه در میسوری آمریکا گواهینامه علمی دریافت کرد.
 
 
همچنین دکتر دانشور در سال های 1350 و 1351 مدرک بورد تخصصی جراحی از آمریکا و جراحی قلب از مونترال کانادا را از آن خود کرد.
 
 
 
مشاغل و مسئولیت‌های عباسقلی دانشور دور از تخصص وی نیست؛ پدر جراحی نوین قلب ایران، عضو کالج متخصصین بیماریهای قفسه صدری آمریکا، استاد و رئیس مرکز ملی جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی تبریز (تا سال ۱۳۶۳)، مؤسس بخش جراحی قلب مدرن بیمارستان بزرگ دانشگاه تبریز، مشاور رئیس دانشگاه بهشتی در امور جراحی قلب، رئیس بخش جراحی و مدیر گروه قلب بیمارستان مدرس، مدیر گروه جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس هیئت ممتحنه جراحی قلب، عضو هیئت تحریریه چندین مجله از جمله جامعه جراحان و پژوهنده و عضو فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران نیز بود.
 
 
دکتر دانشور، صاحب افتخار انجام اولین عمل جراحی قلب باز و تعویض دریچه میترال در ایران و انجام اولین عمل پیوند کامل قلب در خاورمیانه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز (۱۳۶۹) نیز است.
 
 
وی همچنین تالیف سه کتاب در موضوعات جراحی، ۴ مقاله در نشریات فارسی زبان و ۱۶ مقاله در نشریات بین‌المللی را در کارنامه خود دارد.
کتاب «تکنولوژی پرفیوژن» نیز با روایتی از زندگی عباسقلی دانشور از انتشارات پزشکی شروین در سال ۱۳۹۴ منتشر شد.
 
 
نشان طلای وزارت علوم و آموزش عالی (۱۳۵۲)، نشان طلای وزارت علوم و آموزش عالی (۱۳۵۵)، جایزه بنیاد البرز (۱۳۵۵)، جایزه صغرا آزرمی (۱۳۵۷)، نشان طلا و لوح افتخار جامعه جراحان ایران (۱۳۶۴)، لوح طلای جامعه جراحان ایران شاخه آذربایجان (۱۳۷۳)،کسب نشان درجه‌یک دانش (۱۳۸۲)، برگزیده همایش سی سال سلامت به دلیل انجام اولین پیوند کامل قلب (۱۳۸۶)، نشان چهره ماندگار جراحی قلب و عروق (۱۳۸۴) و بیش از 20 لوح سپاس به دکتر دانشور تعلق دارد.
 
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق
 


١٥:٣٣ - دوشنبه ٤ فروردين ١٣٩٩    /    عدد : ٩٠٠٦٩    /    تعداد نمایش : ٦٧٤