صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی: کرونا نتوانست افراد کم بضاعت در ایران را زمین گیر کند/ در دوران پسا کرونا ارکان خانواده ها مستحکم تر خواهد شد

دکتر زالی با اشاره به این که  کرونا نتوانست افراد کم بضاعت در ایران را زمین گیر کند، گفت: در کشور ما هیچ فردی به دلیل فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی با مخاطرات کرونا دست و پنجه نرم نکرد و بسیاری ازافراد با حداقل بضاعت اقتصادی و مالی در بیمارستانهای کشور درمان شدند. 


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در جلسه وبینار ویژه نامه کرونا که به همت مسوولان و کارشناسان مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام  رونمایی شد، انتشار مقالات فاخر و نوشته های علمی علوم انسانی در زمینه بررسی ابعاد مختلف کرونا را مایه افتخار و ارزشمند دانست.

 

 

وی با اشاره به اینکه موضوع کرونا از ابعاد مختلف مسله ای نو و تازه است افزود: هرگونه نگارش، تحقیق و واکاوی در زمینه کرونا به دلیل نوپدید بودن این ویروس مورد توجه است.

 

  فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که سفید پوشان عرصه سلامت نیز در نبرد با کرونا کارنامه درخشانی از خودبجای گذاشتند، از تلاش های کادر درمان و بهداشت کشور قدردانی کرد.

 

نتیجه تحقیقات علمی، عبور از بن بست های جدید کرونا را محقق می کند

 

وی گفت: بیماری کرونا صرفا یک ویروس بیولوژیک و نرم افزاری نیست بلکه رخدادی غیرمترقبه تلقی می شود که بر مولفه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی چیره و عوامل مختلفی را دستخوش تغییر کرده است.

 

دکتر زالی توجه حوزه های مختلف به کووید 19 را، نشان از ناهمگون بودن ابعاد متفاوت این ویروس دانست و خاطرنشان کرد: بی تردید طراحی و اجرای تحقیقات علمی راه حل هایی برای عبور از بن بست های جدید کرونا در زمینه های مختلف را فراهم خواهد آورد.

 

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که تبعات اجتماعی و علوم انسانی پاندمی کرونا کمتردیده شده اظهار کرد: از منظر جهان بینی و نگاه اقتصادی و اجتماعی این تحقیقات مصداق بررسی و تحقیق پیشرفته و نوین است.  

 

حماسه آفرینی در کرونا از ساختارهای دینی نشات گرفت

 

وی با تاکید بر این که کرونا محک و آزمون جدی جوامع مختلف بود، خاطرنشان کرد: ویروس کرونا شرایط نسبتا مشابهی را برای تمامی دولت ها و سیاستگذاران جهان ایجاد کرد تا در این کارزار کفایت حکمرانی ها مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

دکتر زالی با بیان این که در بحران کرونا  خدمت رسانی و حکمرانی ایران در زمره مطلبوب ترین دولت ها قرار گرفت افزود: در این ارزیابی صرفا ابعاد پزشکی مورد توجه نبوده بلکه بخشی از این حماسه آفرینی ها نشات گرفته از ساختارهای دینی کشور و مردم است.

 

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: برخی از ساختارهای قدرت نمای جهان در بحران کرونا فروریخت و بی کفایتی دولت مردانشان برای رفع این معضل نمایان شد.

 

دکتر زالی در بخش دیگری با بیان این که در سالهای اخیر سبک زندگی بشر تغییرات شگرفی را تجربه کرد، خاطرنشان کرد: امواج سهمگین و بی رحمانه زندگی ماشینی و صنعتی تر شدن در سالهای اخیر باعث شد که ارزشهای انسانی در بسیاری جوامع مورد غفلت واقع شود. در واقع کرونا از بسیاری از چهره های فرهنگی جهانی نقاب زدایی کرد و نشان داد در شرایط متفاوت بشر می تواند رفتارهای متفاوتی و غیر قابل باوری داشته باشد.

 

به گفته دکتر زالی: پاندمی کرونا به جهانیان ثابت کرد که انسان امروزی  در هر جایگاه و منزلتی تا چه میزان ضعیف و بی پناه است. انسان هایی که امروز در سایه این بی پناهی به جایگاه مسایل دینی و عرفانی بیش از پیش پی بردند.

 

چهره پرعطوفت جهان بینی اسلامی بیش از پیش نمایان شد

 

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: کرونا ثابت کرد که بسیاری از ساختارهای مادی و رونق های ظاهری و ذخائر دنیوی نمی تواند بشر امروزی را راهنمایی کند.

 

وی افزود: امروز چهره نوین جهان بینی اسلامی در بحث های نوین اخلاقی و عرفانی در عرصه جهانی شکل گرفته است به نحوی که می توان این مبانی نوین را با نگاه پرعطوفت دین اسلام گره زد.

 

در دوران پسا کرونا ارکان خانواده ها مستحکم تر خواهد شد

 

غفلت از نهادهای امنیت بخش همانند بنیان خانواده و محله محوری یکی دیگر از مواردی بود که دکتر زالی مورد توجه قرار داد و گفت: در جریان بحران کرونا با قرنطینه شدن خانواده ها و شکل گیری تعاملات در محله های مختلف این ساختارهای معیوب بازمنهدسی شد. بی تردید توجه به تعاملات بین فردی و ارکان خانواده در زندگی پسا کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری نگاه صرف مادی و بی رحمی جوامع به درمان سالمندان را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد: در بحران کرونا متاسفانه شاهد غفلت برخی جوامع به ظاهر پیشرفته از سالمندان بودیم به شکلی که برخی کشورها با آمار بالای مرگ و میر سالمندان روبرو شدند.

 

دکتر زالی با اشاره به این که در فرهنگ ایرانی اسلامی سالمندان از جایگاه ویژه وممتازی برخوردارند ادامه داد: در کشور ما هیچ فردی به دلیل فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی با مخاطرات کرونا دست و پنجه نرم نکرد، و بسیاری ازافراد با حداقل بضاعت اقتصادی و مالی در بیمارستانهای کشور درمان شدند  و کرونا نتوانست افراد کم بضاعت در ایران را زمین گیر کند.

 

 وی افزود: این درحالیست که  در جامعه آمریکایی دهک های فرودست و بخش سیاه پوستان بالاترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داد.

 

هرگزطبقه اجتماعی و اقتصادی تاثیری در درمان بیماران کرونایی نداشت

 

دکتر زالی تاکید کرد: با افتخار اعلام می کنیم که علت مرگ و میر در ایران صرفا به دلیل مخاطرات و ضعف سیستم ایمنی رخ داد و هرگز طبقه اجتماعی و اقتصادی عامل خطری برای هیچ یک از افراد جامعه ایجاد نکرد و در دریافت خدمات پزشکی افراد از مساوالت منطقی و عدالت اسلامی برخوردار بودند.

 

به گفته وی تابلوی جدید سلحشوری ها و کارنامه درخشان سیستم سلامت و جامعه پزشکی در مقابله با کرونا و خدمت رسانی به مردم باید در زمره افتخارات  کشور ثبت و ضبط شود.

 

بن مایه ایرانیان با سرمایه عطوفت عجین است

 

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به این که بازگشت به انسجام انسانی، خیزش نوین عطوفت عمومی، رفتارهای جهادگونه و مساوات مومنانه در سایه تلخ کرونا شکل گرفت خاطرنشان کرد: جامعه ایرانی در بحران سخت کرونا و در زمانی که امواج مادی و شهرنشینی به بالاترین سطح خود رسیده بود همانند دوران دفاع مقدس خوش درخشید و این پیام را به دنیا مخابره کرد که بن مایه ی مثبت مردمان این مرزو بوم با  سرمایه و عطوفتی درونی عجین شده است.

 

دکتر زالی ادامه داد: صحنه های بسیار زیبایی در واپسین ماههای پایانی سال با شروع اپیدمی کرونا شکل گرفت که حجم بسیار زیادی از این امواج خودجوش و مردمی، از تبعات سهمگین این ویروس مهلک کاست.

 

وی اظهار امیدواری کرد که امواج حرکت های جهادی مردم دچار افول نشود و این اقدامات موثر مردمی به کمک و مدد سیستم مدیریتی کشور بیاید.

 

پیشرفت های چمشگیر علمی در سایه تلخ کرونا

 

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران اظهار کرد: کرونا نقطه عطفی بود تا جوانان این غیور ایران اسلامی در همین مدت زمان کوتاه  از مرزهای دانش در زمینه های مختلف شناسایی بیمار، درمان، جایابی و روش های نوین درمانی و تشخیصی کووید 19عبور کرده  و پیشرفت های چشمگیری حاصل شود.

 

دکتر زالی گفت: امروز کشور در قله خودکفایی و خوداتکایی در زمینه تشخیص و درمان کرونا قرار دارد. همچنین تلفیق و تعامل میان علوم مهندسی، انسانی و پزشکی در گروههای بین دانشگاهی یکی دیگر از دستاوردهایی است کشور در این حوزه است.   

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، طی این وبینار مسوولان و کارشناسان مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام  گزارشی از فعالیت های مرکز رشد، مقالات و مطالب منتشر شده ارائه دادند.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7701س.ق


١٤:٣٧ - چهارشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٩    /    عدد : ٩٢٣٣١    /    تعداد نمایش : ٢٤٧