صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از تندیس فرشته مهر مدافعان سلامت/ دکتر زالی: بیش از ۸۸ درصد مبتلایان به کرونا در استان تهران بهبود یافته اند

    تندیس فرشته مهر مدافعان سلامت در بیمارستان شهدای تجریش رونمایی شد.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز پنجشنبه هشتم خردادماه، مراسم رونمایی از تندیس فرشته مهر مدافعان سلامت و گرامی داشت ۱۱۰ شهید و ۳۰۰۰ جانباز راه سلامت، در بیمارستان شهدای تجریش با حضور  سردار سیاری، دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا و جمعی از مسئولان کشوری و لشگری با هدف قدردانی از تمامی کسانی که در همه گیری ویروس کرونا در خط مقدم و پشتیبانی مجاهدت کردند برگزار شد.

 

دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران با اشاره به این که پاسداشت تلاش ها و ایثارگری های مدافعان سلامت در مقابله با ویروس کرونا مهمترین هدف جلسه امروز است اظهار کرد: آمارهای نوید بخش مبارزه با کرونا نشان از ریشه کنی و کاهش آمار مبتلایان دارد که این مهم در سایه همت سفیدپوشان عرصه سلامت محقق شده است.

 

وی با بیان این که پاسداشت فرزندان غیور این مرزو بوم ظیفه خطیری است که باید به شکل ویژه ای انجام شود، از خدمات ارزشمند پزشکان، پرستاران و تمامی کسانی که در رسته های  خدماتی، ستادی، بیمارستانی و بهداشتی فعالیت می کنند قدردانی کرد.

 

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران خاطرنشان کرد: امروز با افتخار اعلام می کنم که بالاترین میزان ارئه خدمات بستری، درمانی، بهداشتی، آزمایش های تشخیصی و مداخلات طبی و درمانی در استان تهران ارائه شده است.

 

دکتر زالی با تاکید بر این که معدل خدمات ارائه شده درمقابله با ویروس کووید 19 وصف ناشدنی است گفت: علیرغم حجم زیاد بیماران و افرادی که در روزهای بسیار سخت و پرفرازو نشیب به بیمارستانهای استان تهران مراجعه کردند، معدل مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا درمقایسه با مراجعین عمومی تنها 1.69 بود که این عدد به مراتب نسبت به نرم جهانی عدد مطلوب تری است.

 

وی ادامه داد: میزان بهبودیافتگان قطعی کرونایی تا ظهر امروز عدد 88/7 دهم درصد است که بخشی از این افراد به دلیل این که همچنان در دوران نقاهت به سر می برند و دوهفته بهبودی کامل نشده در زمره آمار بهبودیافتگان نیستند. دکتر زالی افزود: اعلام این دو عدد کافیست که مردم سربلند ایران از  ره یافت های سترگی که در سایه همت دستان چیره دست سپیدپوشان عرصه سلامت محقق شده، آگاه شوند.

 

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران با بیان این که بالغ بر 81 درصد جمعیت استان تهران با تلاش های پیشقراولان عرصه بهداشتی خدمات منحصربفردی دریافت کردند افزود: در فاز دوم غربالگری نیز توفیقات فراوانی حاصل شده است.

 

دکتر زالی از ارائه 128 پروژه بالینی نوظهور و اصیل خبر داد و گفت: این پروژه ها در بالاترین سطح علمی و قابل طرح در عرصه های جهانی در بیمارستان های دانشگاههای علوم پزشکی تهران انجام شده است. وی افزود: همچنین 890 پروژه تحقیقاتی در ذیل حوزه وزارت بهداشت و سلامت نیز در حال اجراست.

 

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران تاکید کرد: ارائه بالاترین میزان خدمات و پژوهش های علمی نشان از بضاعت بلند و استطاعت فرزندان غیور این مرزو بوم دارد.

 

وی با اشاره به این که بازه زمانی بستری بیماران از زمان شروع علائم در بیمارستانهای استان تهران عدد 3/16 صدم است خاطرنشان کرد: این آمار بیانگر این است که سیستم درمانی توانسته در کوتاهترین زمان ممکن میزبان بیماران کووید 19 باشد. فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران ادامه داد: زمان ترخیص بیماران نیز در بخش های عادی استان تهران 5/17 صدم  بوده است که این مهم نشانگر رکوردی  بی سابقه است.

 

دکتر زالی اظهار کرد: بیماران مبتلا به کرونا که با پوشیدن لباس عافیت از بخش های آی سی یو استان تهران ترخیص شده اند تنها 5/69 صدم روز در این بخش بستری بودند.

 

وی در ادامه با اشاره به حمایت های بی دریغ پدرانه و حکیمانه مقام معظم رهبری برای مقابله با ویروس کووید 19 توضیح داد: در بزنگاه شکل گیری بحران کرونا ارتباط مستقیم مقام معظم رهبری و گفت و گو با پرستاران، پزشکان و مجموع کادر بهداشتی و درمانی کشور انرژی مثبت و سازنده ای به سربازان عرصه سلامت تزریق شد.

 

دکتر زالی در ادامه ضمن قدردانی از تلاشهای شبانه روزی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بحران کرونا، ایشان را فرماندهی شجاع، دلسوز و خستگی ناپذیر توصیف کرد و گفت: دکتر نمکی با شجاعت مسوولیت ستاد بحران کرونا را پذیرفتند و باافتخار کارنامه ای درخشان و سند افتخاری برای نظام سلامت و وزارت بهداشت به یادگار گذاشتند.

 

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران با اشاره به تلخ کامی کرونا به  دو رخداد خجسته که ره آورد این بحران بود اشاره کرد و افزود: بروز همبستگی اجتماعی  و صف آرایی آحاد مردمی و همچنین خدمات ارزنده نیروهای مسلح، ارتش، نیروهای سپاه و تلاشگران نیروی انتظامی  در مقابله با کرونا نقش آفرینی استثنایی را در کشور رقم زد.

 

دکتر زالی ادامه داد: تمامی نهادهای اجرایی، اداری، نظامی، انتظامی و قضایی در تهران هر آنچه در ره توشه اجرایی خود داشتند، سخاوتمندانه در اختیار ستاد فرماندهی بحران کرونا در تهران قرار دادند.

 

وی با اشاره به تلاش های استاندار تهران نیز خاطرنشان کرد: اشراف کامل استاندار تهران به حوزه سلامت راه گشا و دریچه نوینی برای مقابله با کرونا ایجاد کرد.

 

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهرتهران از طراحی و شکل گیری 456  خرده نهاد در مقابله با کرونا خبر داد.

 

دکتر زالی با اشاره به نامگذاری هوشمندانه تندیس مدافعان سلامت با نام فرشته مهر گفت: فرشته مهر واژه دلنشینی است که در زبان باستان نیز مکرر از آن استفاده شده، فرشته متعلق به جنس خاصی نیست و نمادی از خیر، علم و وصف نعمت های الهی است.

 

وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که با همت بلند عزیران در عرصه خطیر سلامت بر ویروس کرونا پیروز شده و در ادامه مسیر نیز با سخت کوشی و ممارست بیشتر خدمات باکیفیتی به مردم ارائه دهیم.

 

 

دکترسید کامل تقوی نژادمعاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت نیز در این مراسم ضمن قدردانی از تلاشهای مدافعان سلامت در مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: تلاش های ارزشمند فرمانده عملیات مقابله به کرونا و تمامی سربازان جان برکف حوزه درمان ستودنی است.

 

وی با اشاره به این که نیروهای جان برکف کادر درمانی و بهداشتی کشور در سخت ترین روزهای بحران کرونا خالصانه خدمات منحصر بفردی ارائه دادند خاطرنشان کرد: الگویی که مدافعان سلامت  در کشور ثبت کردند همانند دوران دفاع مقدس سرشار از ایثارگری است.

 

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در ادامه تلاش های کادر بهداشتی و درمانی را در عرصه جهانی نیز کم رقیب توصیف کرد و گفت: دستاورد ارزشمندی که کشور در مقابله با کرونا به دست آورد نتیجه کار گروهی و همگرایی میان دستگاههای مختلف است.

 

دکترسید کامل تقوی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود خدمات موثر کادر درمان و بهداشت کشور را در دوران دفاع مقدس یاداور شد و افزود: کادر درمان بیش از 40 سال است که در این حوزه ایثارگرانه باکیفیت ترین خدمات را ارئه می دهند.

 

وی از افزایش اعتماد عمومی در جریان مقابله با کرونا میان دولت و مردم خبر داد و افزود: این اعتبار ملی و مردمی مایه افتخار و انسجام بین دولت و مردم است.

 

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت ضمن قدردانی از خدمات و ایثارگری های مدافعان سلامت، توجه مردم به توصیه های بهداشتی در راستای مقابله با ویروس کرونا را شایسته تقدیر دانست.

 

دکتر رضا جلیلی خشنود رییس بیمارستان شهدای تجریش نیز در این مراسم با بیان اینکه پزشکان با آغاز بحران کرونا بالاتر از قواعد سوگندنامه پزشکی  به مردم خدمت رسانی کردند، اظهار کرد:  ایثارگری ها و تلاشهای کادر درمان در مقابله با کرونا در تاریخ ماندگار خواهد شد.

 

وی افزود: روزی که خیلی دور نیست اپیدمی کووید ۱۹ از بین می رود ولی یاد و خاطره افرادی که امروز در کنار ما نیستند گرم و زنده خواهد ماند.

 

رییس بیمارستان شهدای تجریش ادامه داد: فقط خدا می داند هر بار که کادر درمان عزیزی را از دست می داد سایر همرزمان سلامت چه لحظات تلخی را تجربه می کردند.

 

وی تاکید کرد: در سایه تلخ کرونا تمامی ملت شریف ایران یکدل تر شدند و زیباترین صحنه ها را به تصویر کشیدند.

 

دکتر خشنود در خاتمه ضمن قدردانی از تلاشهای مدافعان سلامت و گروههای پشتیبانی حوزه درمان اظهار امیدواری کرد که این جشنواره بتواند گوشه ای از تلاشهای کادر درمان را جبران کند.

 

دکتر هملمن نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران نیز در این مراسم باتاکید بر استمرار و تقویت همکاری های وزارت بهداشت ایران با سازمان بهداشت جهانی گفت: باید توجه داشته باشیم کووید 19 به میزان قابل توجهی در ایران کنترل شده ولی هنوز باید توصیه ها تاریشه کنی کامل جدی گرفته شود.

 

وی در بخش دیگری به تجربیات خود در راستای شیوع کرونا در ایتالیا و انگلستان پرداخت و ضرورت تبادل اندوخته ها و دانش کشورها را در مقابل کرونا خواستار شد.

 

وی گفت: مبارزه با کرونا همچنان ادامه دارد و شرایط به وضعیت عادی نرسیده است.

 

نماینده سازمان بهداشت جهانی  اظهارامیدواری کرد که با رعایت گسترده تر بهداشت فردی و عمل به توصیه ها این مرحله سخت هم به پایان برسد.

 

وی در خاتمه از عملکرد  مطلوب مردم و مسوولان کشور ایران  برای کنترل ویروس کرونا قدردانی کرد.

 

انتهای پیام/ 

کدخبرنگار:7701س.ق


٢٢:١٣ - پنج شنبه ٨ خرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٢٤٩٢    /    تعداد نمایش : ٨٨٧