صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به خاطر ترس از کرونا درمان های اورژانسی قلب را به تاخیر نیندازید

متخصص قلب و عروق دانشگاه گفت: به هیچ عنوان مشکلات اورژانسی قلب را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا به تعویق نیندازید.


دکتر سعید علیپور پارسا در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به شیوع گسترده اپیدمی کووید 19 در جهان اظهار کرد: به طور کلی بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز درمانی  به دودسته ی بیماران اورژانسی و غیر اورژانسی تقسیم می شوند.

 

وی با بیان این که بیماران اورژانسی غیر کرونایی نباید صرفا به دلیل ترس از ابتلا به کرونا از مراجعه به مراکز درمانی صرف نظر کنند هشدار داد: یکی از مهمترین دلایل افزایش مرگ و میر، ترس بیماران مراجعه به مراکز درمانی است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: تمامی افرادی که دچار علائم تنگی نفس، درد قفسه سینه حاد، عرق سرد و یا هر علامتی که زنگ خطر مشکلات قلبی وعروقی است باید سریعا خود را به مراکز درمانی دارای تجهیزات کمک درمانی بیماری قلبی برسانند.

 

وی همچنین درباره بیماران غیراورژانسی نیز توضیح داد: بیمارانی نیز پیش از شیوع اپیدمی کرونا کاندید جراحی قلب و یا بازکردن عروق به شکل غیر اورژانس شده بودند، اوایل شیوع کرونا به بیماران توصیه می شد که چنانچه این امکان با تشخیص پزشک وجود دارد این درمان ها را تا دوماه به تعویق بیندازند ولی با مزمن شدن کرونا و پیچیده تر شدن شرایط درمان برخی بیماریها در حال حاضر توصیه می شود که این بیماران در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

این متخصص قلب و عروق با بیان این که زمان دقیقی برای پایان اپیدمی وجود ندارد خاطرنشان کرد: بیمارانی که به هر دلیلی کاندید اعمال جراحی غیراورژانس شده اند و می توانند با نظر پزشک از درمان های دارویی استفاده کنند و یا چنانچه درد و تنگی نفس این بیماران را آزار نمی دهد می توانند حتی بیش از دوماه هم در لیست انتظار عمل جراحی باشند به طور مثال در بسیاری از موارد  بیماری که با مشکلات قلبی مادرزادی روبروست می تواند تا پایان کرونا هم اعمال جراحی مداخله ای را به تعویق بیندازد.

 

وی به بیمارانی که برای چک کردن  فشار خون و یا تمدید داروها به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه می کنند نیز توصیه کرد: این دسته از بیماران باید با مشورت پزشک داروهای خود را تمدید کرده و هرگز الزامی وجود ندارد که اگر چنانچه فشارخون این بیماران پایدار است و یا نوسانی ندارد به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

دکتر علیپور پارسا یادآور شد: به هیچ عنوان مشکلات اورژانسی قلبی را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا نباید به تعویق انداخت.

 

وی گفت: در بیمارستان مدرس به عنوان مرکز اصلی درمان بیماریهای قلبی و عروقی دانشگاه تمامی بیماران دچار سکته قلبی به صورت 24 ساعته پذیرش می شوند و خدمات آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی اورژانس نیز همانند گذشته ارائه خواهد شد.

 

پیشگیری از افزایش مرگ و میر بیماری قلبی و عروقی باشیوع اپیدمی کووید  19 یکی از مهمترین اولویت های حوزه درمان بود که دکتر علیپور پارسا به آن اشاره کرد و تاکید کرد: با وجود این که بسیاری از بیمارستانهای دولتی به درمان مبتلایان به کرونا اختصاصا یافته ولی همچنان بخش قلب و جراحی قلب بیمارستان مدرس  به بیماران غیرکرونایی ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی خدمات ارائه می دهد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه درباره بیماران مبتلا به کرونایی که احیانا با عوارض سکته قلبی روبرو می شوند نیز گفت: خدمت رسانی به این بیماران در بالاترین سطح به قوت در بیمارستان مدرس ادامه دارد.

 

وی هشدار داد: بیمارانی که دچار عوارض بیماری قلبی می شوند اگر چنانچه به مراکز مراجعه درمانی نکنند ممکن است با عوارض دائمی این بیماری و یا حتی مرگ و میر روبرو شوند.

 

دکتر علیپور پارسا یکی از علل ارائه خدمات و درمان  24 ساعته به بیماران سکته حاد قلبی را توضیح داد: به ازای هر دقیقه تاخیر در درمان افرادی که دچار سکته حاد قلبی شده اند رسیدگی به مشکل بیمار و رفع انسداد عروق قلب موجبات آسیب بیشتر به عضلات قلبی را فراهم می کند و بیمار به سمت نارسایی قلبی دائمی و یا غیر قابل برگشت خواهد رفت.

 

وی با اشاره به اجرای طرح 247 با هدف درمان 24 ساعته در هفت روز هفته بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی خاطرنشان کرد: این طرح حدود 20 سال است در این مرکز اجرا می شود اگر چنانچه فردی دچار سکته حاد قلبی شود حتما باید بیمار در اسرع وقت اقدام در مراکز درمانی مجهز آنژیوگرافی انجام شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه یکی از عوارض مبتلایان به کرونا را افزایش انعقاد پذیری در خون ذکر کرد و گفت: ممکن است این بیماران منجر به تشکیل لخته در بدن شود چرا که در برخی از بیماران عوارضی نظیر لخته در عروق مغز و قلب بدون داشتن هیچ بیماری زمینه قلبی عروقی ایجاد می شود.

 

وی لخته شدن خون در اندام هایی نظیر آئورت را یکی دیگر از عوارض احتمالی کرونا دانست و گفت: یکی از توصیه ای درمان در کنار سایر درمان ها در بیماران مبتلا به کووید 19 که در بخش های آی سی یو بستری می شوند تجویز داروهای ضد انعقاد برای این بیماران است.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7701س.ق

 

 

 

  


٠٩:٢٤ - چهارشنبه ٨ مرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٤٧٨٠    /    تعداد نمایش : ٥٧١