صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه های علوم پزشکی شهیدبهشتی و علامه طباطبایی

آیین تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دانشگاه علامه طباطبایی امضا شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی ظهر امروز هفتم مرداد ماه در آیین امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه علامه طباطبایی اظهار امیدواری کرد که شکل گیری این تعامل سرآغاز خجسته ای برای بسط و شکل گیری ارتباطات واقعی آموزشی و پژوهشی بین این دودانشگاه فاخر شود.

 

 

وی با اشاره به این که دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان گلوگاه آکادمیک علوم انسانی دارای سابقه درخشان ملی است، انتخاب هوشندانه این دانشگاه را برای عقد تفاهم نامه  و به دنبال آن شکل گیری کارگروههای مشترک و ارتقای سطح علمی کشور یادآور شد.

 

رییس دانشگاه توسعه و احیای قطعی حوزه ارتباطات در کشور را در گروی ایجاد زمینه های مشترک همکاری بین دو دانشگاه دانست.

 

وی  در بخش دیگری گفت: اپیدمی کرونا گرچه تلخ کامی هایی را به دنبال داشت اما در سایه این بیماری فرصت مناسبی برای استفاده بیشتر ازظرفیت های علمی  شکل گرفت.

 

رییس دانشگاه با اشاره به ماهیت چندوجهی بودن کرونا تاکید کرد: ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی پدیده های نوظهوری همانند کووید  19 از خود بیماری پررنگ تر است.

 

دکتر زالی بر ضرورت تقویت هوشمندانه زیرساخت ها در عرصه علمی  به سمت نمایش سیمای متفاوت و چندوجهی آموزش عالی خصوصا در بحران ها تاکید کرد.

 

 وی با اشاره به اهمیت توجه به رشته های بین رشته ای فقدان این مهم را یکی از نقاط آسیب در حوزه آموزش عالی ذکر کرد.

 

رییس دانشگاه تاکید کرد: با توجه به ساختارهای آموزش عالی در عرصه جهانی باید از ظرفیت های دانشی و مهارتی این بخش مهم  در مجموعه های علوم انسانی وپزشکی کشور بیش از پیش بهره ببریم.

 

دکتر زالی راهبرد اساسی و راهگشای جهش به سمت دانشگاههای نسل سوم را توسعه بخش های بین رشته ای عنوان کرد و گفت: در این بخش علوم ترجمانی جایگاه ممتازی را برای تبدیل شدن به دانشگاههای ثروت آفرین و فناور ایفا می کند.

 

به گفته رییس دانشگاه استفاده از ظرفیت های بین رشته ای علوم جدید ضمن بهره مندی از تمامی استعدادها و هم افزایی، راه گشای توسعه علمی کشور خواهد بود.

 

وی با اشاره به استانداردهای جوامع معتبر علمی جهانی مبنی بر تعریف پزشکان پنج ستاره توضیح داد: پزشکی که بر علوم مختلف نه صرفا به ابعاد پزشکی و دانشی مسلط باشد در این تعریف می گنجد. پزشکی که علاوه بر کاربست های بهینه دانشی، بر علوم مهارت های ارتباطی و جایگاه اجتماعی در بالاترین سطح مسلط است.

 

دکتر زالی با بیان این که پزشکی که نتواند از ظرفیت های اجتماعی بهره ببرد قطعا در حوزه درمان نیز نمی تواند موفق عمل کند خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای ره آوردهای تلفیق آموزش پزشکی و علوم انسانی ارتباط موثرو بهینه تر کادر درمان با بیماران است.

 

رییس دانشگاه جدایی و شکاف بین علوم پزشکی و غیر پزشکی را یکی از مهمترین آفت های حوزه آکادمیک کشور ذکر کرد و اتصال این دوحوزه را برای رفع کاستی ها و مرز بندی بین این دوحوزه موثر عنوان کرد.

 

وی ضرورت  ظرفیت سازی در علوم انسانی و پزشکی را با هدف برداشتن شکاف ها و چالش های فراسوی این دوحوزه  یادآور شد و تاکید کرد: بخشی از مفاد این تفاهم نامه با هدف ترمیم آسیب های آکادمیک علوم پزشکی و انسانی ضمن شکل گیری کارگروههای مختلف به ثمر خواهد رسید.

 

دکتر زالی توجه به جنبه های بسط یافته پزشکی را مورد تاکیدقرار داد و گفت: کرونا نشان داد که حوزه مدیریتی کشور نیازمند بازمهندسی است که در این فیلد هم دانشگاهها به عنوان پرچم داران و پیشتازان می توانند زمینه های تغییرات و تحولات را بیش از پیش فراهم کنند.

 

تحقق دولت الکترونیک و بهره مندی از ظرفیت های اقتصاد دیجیتال و حرکت به سمت رفع چالش های جوامع در حال توسعه یکی دیگر از مواردی بود که رییس دانشگاه به آن اشاره کرد و افزود: در حوزه مراودات بین المللی نیاز به بازنگری شجاعانه بیشتر از گذشته  احساس می شود که در این مسیر هم دانشگاهها می توانند پیشتاز این حرکت باشند.

 

ضرورت توجه به ابعاد مهندسی و کارشناسی در حوزه های پزشکی یکی دیگر از مواردی بود که رییس دانشگاه اهمیت آن را یادآور شد و افزود: بحران کرونا نمونه بارز این مهم بود به شکلی که در هر جامعه ای عدم پیوست مدیریتی و فنی بروز کرد عملکرد ضعیف تری مشاهده شد.

 

دکترزالی ادامه داد: هرگز با آزمون و خطا نمی توان عرصه خطیر مدیریتی را به افراد واگذار کرد چرا که این اقدام هدر دادن زمان و به خطا رفتن است.

 

رییس دانشگاه توجه به آینده نگاری و آینده پژوهشی و استفاده از ظرفیت های سیال و هوشمند را مهمترین راه حل تقویت حوزه مدیریتی کشور ذکر کرد و در این مسیر استفاده از ظرفیت های دانشگاهها، بانگاهی مهرورزانه و غیر متعصبانه را مورد تاکید قرار داد.

 

 

وی پیام روشن جامعه علمی کشور را توجه بیش از پیش به دانشگاهها و استفاده از ظرفیت های مترقی دانشگاهها ذکر کرد و گفت: استقرار و اتصال دانشگاههای علوم پزشکی و انسانی بدون وابستگی های حاکمیتی به عنوان کانون های چابک فرهنگی و علمی می تواند اثر گذار باشد.

 

دکتر زالی گفت: این تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه ههای علامه طباطبایی و علوم پزشکی شهیدبهشتی در ابعاد مختلف پژوهشی و آموزشی شکل گرفته و دربازه زمانی کوتاه و در اسرع وقت با مبانی مشترک فعال خواهد شد.

 

رییس دانشگاه در بخش دیگری توجه به افکار عمومی و انطباق آن با سیاست های کلان را مورد تاکید قرار داد و افزود: چنانچه هر جامعه ای و در هر مقطعی توجه به افکار عمومی را مورد توجه قرار داد، شاهد تبلور سرمایه های اجتماعی شد بنابراین باید کماکان به اعتماد عمومی خدشه ای وارد نشود و از اعتماد افکار عمومی و مردم صیانت شود.

 

وی در خاتمه گسترش تعاملات دو دانشگاه رادر قالب تفاهم نامه ای عملیاتی و واقعی خواستار شد و اظهار امیدواری کرد که دستاوردهای این همکاری مشترک در مدت زمان کوتاه شکل گرفته و عملیاتی شود.

 

در بخش دیگری از این مراسم دکتر حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی نیز با اشاره به ضرورت همکاری میان علوم پزشکی و انسانی، از پیشگامی این دانشگاه در حوزه برقراری و تعامل با دانشگاههای علوم پزشکی خبر داد.

 

وی جدا افتادگی دانش پزشکی از رشته های علوم انسانی را تقریبا منحصر به کشور ایران دانست و ارتباط موثر و بیشتر بین این دوحوزه را ضروری عنوان کرد.

 

دکتر سلیمی با بیان این که علوم انسانی در درون خود یافته هایی دارد که می تواند مکمل دانش پزشکی باشد به شکل گیری اولین پروژه دکترای تعامل علوم انسانی و پزشکی در دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد.

 

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که بحران کرونا تمامی فعالیت های بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است، استفاده از پتانسیل های دانشگاهها را برای رفع این بحران ضروری دانست.

 

وی با  تاکید بر این که برخی رفتارهای اجتماعی، درمان را درپی دارد گفت: از منظر علوم انسانی روابط اجتماعی در تعریف سلامت می گنجد چرا که می تواند ساختارهای شبکه سالم ساز را ایجاد کند، این موضوع به شکل جامعی درزمان شیوع کرونا متبلور شد.

 

دکتر سلیمی در بخش دیگری با اشاره به تاثیرات علوم اجتماعی بر حوزه سلامت خاطرنشان کرد: ماهیت آموزش عالی  در علوم انسانی و تئوری ها روابط سلامت و مفهوم سلامت را تحت تاثیر قرار داده است.

 

 

دکتر سلیمی با اشاره بر اهمیت علومی همچون جامعه شناسی، پژوهش اجتماعی و مددکاری بر ضرورت پیوند این رشته ها با حوزه سلامت تاکید کرد.

 

وی با اشاره به زمینه های مشترک همکاری، راه اندازی رشته های میان رشته ای و دوره های رسمی مشترک بین علوم پزشکی و علوم انسانی را خواستار شد.

 

 رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه بین این دانشگاه با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی زمینه های وسیع و گسترده ای برای همکاری وجود دارد، گفت: به سرعت می توان این حوزه های مشترک را برای دوره های آموزش رسمی و آزاد راه اندازی کرد.

 

دکتر سلیمی تاکید کرد: حوزه علوم شناختی حوزه ای است که موجب اتصال دانش پزشکی و علوم انسانی می شود.

 

 

دکتر هادی خانیکی مدیر گروه مطالعات ارتباطی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در بخش دیگری از این نشست با تاکید بر اهمیت ارتباطات، تاکید کرد: خوشبختانه دانشگاه علامه طباطبایی با اقبال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رویکردهای میان رشته علوم اجتماعی و علوم انسانی پیشگام است.

 

وی با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری ارتباطات در بازه زمانی فعلی، انعقاد تفاهم نامه همکاری بین این دو دانشگاه را موجب ارتقای حوزه علوم انسانی و علوم پزشکی عنوان کرد.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار: 7701س.ق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


١٤:٢٨ - سه شنبه ٧ مرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٤٧٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٢٨