صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پیکر شهیدمدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی در صحن دانشکده پزشکی بدرقه شد

وداع با پیکرشهیدمدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی عضو هیئت علمی دانشگاه و رییس بیمارستان لبافی نژاد که بر اثر ابتلابه کرونا به جمع مدافعان شهید سلامت دانشگاه پیوست برگزار شد.


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مراسم  بدرقه پیکر شهیدمدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی عضو هیئت علمی دانشگاه و رییس بیمارستان لبافی نژاد صبح امروز 28 مهرماه با حضور دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت، دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه و اعضای خانواده بزرگ دانشگاه برگزار شد.

 

 

دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا درکلان شهرتهران در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت دکتر محمد زارع جوشقانی اظهار داشت: بی شک صحن مقدس دانشکده پزشکی باید نقطه آغازین تشییع پیکر مقدس این شهید مدافع سلامت باشد چرا که یکی از بزرگترین دل مشغولی ها و دغدغه های ایشان همواره  ارتقاء علم و آموزش علوم پزشکی بوده است.

 

دکتر زالی با بیان این که استاد عالیقدر شهید زارع جوشقانی در صحنه نبرد با کرونا، نقش بی بدلیلی از خود بجای گذاشت خاطرنشان کرد: از اولین روزهای شیوع اپیدمی کرونا ایشان داوطلبانه تمامی ظرفیت های مجموعه لبافی نژاد را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادند و بصورت شبانه روزی در راه بهبود وضعیت بیماران در خط اول ارائه خدمت بدون هیچ گله مندی و درخواستی ممارستی جانانه و فراموش نشدنی در کارنامه پرافتخار خود به یادگار گذاشتند.

 

وی با اشاره به این که شهید دکترمحمد زارع جوشقانی یکی از پیشقراولان آموزش خصوصا در حوزه چشم پزشکی بودند، به برخی ویژگی های بارز اخلاقی، علمی، اجتماعی و حرفه ای  این شهید مدافع سلامت پرداخت.

 

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، صبر، بردباری و متانت حرفه ای و اجتماعی با تمامی گروههای کاری، فراگیران، دانشجویان و بیماران را از مهمترین صفات بارز اخلاقی و شخصیتی شهید دکتر زارع جوشقانی توصیف کردو گفت: در سلوک و منش این شهید بزرگوار صبوری، حلم و متانت به عنوان  برجسته ترین ویژگی اخلاقی ایشان همواره متبلور بود.

 

دکتر زالی با اشاره به توصیه های اکید قرآن کریم مبنی بر استعانت از صبر در تمامی مراحل زندگی، شخصیت این شهید ارزنده سلامت را مصداق عینی آموزه های قرآنی دانست.

 

تواضع، فروتنی و خشوع در رفتار حرفه ای یکی دیگر از صفات بارز شخصیتی دکتر زارع جوشقانی بود که رییس دانشگاه به آن اشاره کرد و افزود: ایشان همواره فروتنانه و با خشوع با همکاران، دوستان و دانشجویان برخورد می کردند. این شهید والامقام زمانی هم که در بالاترین رده های اجرایی خدمات ارائه می دادند خشوع و تواضع همواره به عنوان اصل جدا نشدنی از صفات و خلقیات اخلاقی زیبنده شان خودنمایی می کرد.  

 

رییس دانشگاه در ادامه با اشاره به شاخصه های اخلاقی دکتر زارع جوشقانی خاطرنشان کرد: نگاه مهربان و پدرانه ایشان در بالاترین مرتبه اخلاق حرفه ای با تمامی افراد خصوصا بیماران مثال زدنی بود.

 

دکتر زالی گفت: دکتر زارع جوشقانی هیچ گاه به ذخائر دنیوی دل نبست و هرگز به پست و مقامی وابسته نبود، این شهید بزرگوار هر مسئولیتی را صرفا فرصتی برای اعتلای علم پزشکی و خدمت به مردم می پذیرفت.

 

وی با بیان این این که توسعه آموزش پزشکی در تمام دوره ها دل مشغولی دکتر زارع جوشقانی بود ادامه  داد: ایشان استادی چیره دست و یکی از نقش آفرینان، توسعه علوم چشم پزشکی در کشور بودند.

 

رییس دانشگاه درادامه به دیگر خدمات ارزنده، این شهیدمدافع سلامت دانشگاه اشاره کرد و کمک به ایتام، ارائه خدمات به خیریه های سالمندان خصوصا در شهر زادگاهش کاشان را مورد توجه قرارداد.

 

وی با تاکید بر این که واژه شهید برازنده نام استاد دکتر زارع جوشقانی است تاکید کرد: فرجام این سپهسالار شهیدان دانشگاه با این نام زیبنده تر شد، شهید زارع در سنگر دفاع از سلامت مردم جانانه تا آخرین نفس مبارزه کرد و در نهایت به آمال و آرزوی خود که پیوستن به نسل برادران شهیدش بود رسید.

 

 

رییس دانشگاه با اشاره به این که راه روشن رستگاری شهید دکتر زارع جوشقانی درمسیر خدمت رسانی، در ایستگاه پرافتخار شهادت به انتها رسید گفت: امروز باقیات صالحات ایشان فرزندان برومندی هستند که در ذیل تربیت دکتر زارع جوشقانی تقدیم جامعه پزشکی کشور شدند و راه ایشان را ادامه می دهند.

 

دکتر زالی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مفاخر علمی و  گل دسته های ارزشمندی را در جنگ با کرونا و ارائه خدمت به مردم ، تقدیم کشور کرده، یاد و خاطره استاد گرانقدر دکتر فقیهی را نیزکه در روزهای اخیر بر اثر ابتلابه کرونا جان به جان آفرین تسلیم کرد را نیز گرامیداشت.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر محمد زارع جوشقانی متولد سال 1331و دارای تحصيلات دكتری عمومی از دانشگاه علوم پزشكی مشهد، متخصص و جراح چشم، فلوشيپ قرنيه از دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی  با  رتبه علمی استاد تمام خدمات ارزنده ای ارائه دادند.  

ایشان مدیر شبکه بهداری کاشان، مدیر عامل سازمان منطقه ای بهداری استان زنجان، معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مدیر عامل سازمان منطقه ای استان تهران، مسئول اجرایی عملیات واکسیناسیون فلج اطفال در استان تهران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، رئیس کمیته گزینش استاد دانشگاه علوم پزشکی کاشان، رئیس شورای دانشگاه علوم پزشکی کاشان، عضو کمیته ارتقا چشم پزشکی ایران، عضو کمیته کشوری بیماریهای چشمی کودکان، عضو هیئت امنا و هیئت مدیره بانك چشم جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای پژوهشی و فنآوری استان اصفهان، عضو گروه تخصصی چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، عضو کمیته علمی کتابخانه های عمومی کاشان، مدیر مسئول و سردبیر و عضو هیئت تحریریه فصلنامه علمی پژوهشی فیض دانشگاه علوم پزشکی کاشان را در کارنامه درخشان علمی و اجرایی خود داشتند.

 

عضویت در بورد تخصصی چشم پزشکی کشور در چند دوره، عضو کمیته آموزش بخش چشم بیمارستان لبافی نژاد، عضو هیئت مدیره آسایشگاه سالمندان و معلولین گلابچی کاشان، عضو هیئت امناء و رئیس هیئت مدیره انجمن معلولین ذهنی- جسمی امیرکبیر کاشان، مسئول اجرای عملیات واکسیناسیون MR  در کاشان، رئیس هیات نظارت حوزه های انتخابی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، معاون آموزشی بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد، عضو کمیسیون قانونی ماده 20 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکنون، مدیر گروه چشم دانشگاه، عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، عضو کمیته خصصی پزشکی بالینی هیئت ممیزه دانشگاه، ریاست بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد (درحال حاضر) از دیگر سوابق اجرایی و علمی شهید مدافع سلامت دکتر زارع جوشقانی است.

 

همچنین تهيه فيلم جراحی پيشرفته چشم (1و 2) و فيلم عيوب انكساری و روشهای درمان از سال 88 تاکنون از دیگر فعالیت های تخصصی دکتر  زارع جوشقانی است.

 

بيش از 65 مقاله انگليسی و 63مقاله فارسی نمايه شده در Scopus: 17 و تالیف 8 کتاب از دیگر آثار علمی است که در کارنامه این استاد عالیقدر به چشم می خورد.

 

پیکر این شهید خدمت پس از برگزاری مراسم در دانشکده پزشکی دانشگاه  با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برای وداع با همکاران و دانشجویان به بیمارستان لبافی نژاد و در نهایت صبح فردا در دارالمومنین کاشان به خاک سپرده خواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7701س.ق

 

 

  


١٢:٤٣ - دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٧١٨    /    تعداد نمایش : ١٣٢٧