صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی استراتژی های ناموفق هند و آمریکا در مواجهه با کووید 19

در پنجمین وبینار بررسی تجارب و درس آموخته های  کشورهای مختلف  دلایل عدم توفیق آمریکا و هند در مهار کووید 19 مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی (SBMU)به نقل از دانشکده بهداشت و ایمنی، پنجمین وبینار بررسی تجارب و درس آموخته های  کشورهای مختلف با محوریت بررسی استراتژی های ناموفق آمریکا و هند در مهار کووید 19 سه شنبه 29 مهرماه برگزار شد.

در ابتدای این وبینار دکتر محمدرضا میری رییس دانشکده بهداشت بیرجند و استاد آموزش بهداشت و ارتقای سلامت در ارتباطی تصویری با اشاره به تاثیر اضطراب و استرس در مواجهه با بیماری کووید 19 (COVID-19)به تبیین استراتژی های کنترل استرس و عوارض روانی در این همه گیری پرداخت.

وی با اشاره به ارزش رشته آموزش بهداشت و ارتقای سلامت که به بهبود و ارتقای تمام ابعاد سلامت افراد، اعم از سلامت جسمی، روانی، خانوادگی و معنوی افراد می پردازد خاطرنشان کرد:  ارتقای سلامت معنوی در افراد منجر به بهبود سیستم ایمنی در افراد می شود. توجه به معنویت، سبب افزایش مسئولیت پذیری اشخاص در ارتباط با همه گیری بیماری ها می شود که نقشی کمک کننده در مدیریت بحران دارد.

به گفته دکتر میری آرامش و ارتباط با خداوند، خواندن قرآن، دعا و مناجات، ایجاد فضای معنوی و عبادت در بیمارستان و توجه به طبیعت و رنگ ها در کنترل اضطراب و استرس در این ایام موثر است.

در ادامه آمنه پوراسمعیل دانشجوی دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامتضمن بررسی تجارب کشور هند در مقابله با کرونا گفت: گزارش اولین مورد کرونا در هند 30 ژانویه 2020 و شیوع بیماری در دوم  مارس اعلام شد و از 25 مارس اعمال محدودیت های 21 روزه ملی آغاز شد.

به گفته وی  راه اندازی برنامه تلفنی با نام (Aarogya Set) پل بهداشت به منظور تامین سلامت افراد و نیز اختصاص بودجه 1.2 میلیارد دلاری برای بخش بهداشت برای مبارزه با کووید 19 از جمله اقدامات اولیه هند بود.

اسماعیلی با  اشاره به عدم موفقیت هند در مهار کرونا و ابتلا 7550273نفر و فوت  114610 نفر ناشی از این بیماری  خاطرنشان کرد:  گرچه اقداماتی نظیر قرنطینه سازی، افزایش کیت های تشخیصی، تعطیلی مدارس، ردیابی تماس و آزمایشگاه خصوصی و پلاسما درمانی در این کشور انجام شد اما به دلایلی چون تراکم جمعیتی، فقر و مشکلات اقتصادی، کمبود تخت و تجهیزات بیمارستانی و آزمایشگاه،  باورهای خرافاتی، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ساختار جمعیتی این کشور در مهار کووید 19 موفق نبوده است.

این دانشجوی دکترا کاهش اعتماد به سیستم بهداشت عمومی در بسیاری از مناطق کشور هند را از جمله عوامل موثر در عدم توفیق در مهار این همه گیری برشمرد.

سپس الهه لعل منفرد دانشجوی دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت با اشاره به تجارب امریکا در مهار ناموفق کرونا گفت: ایالات متحده امریکا از میان 195 کشور در رده اول قرار دارد. در ژوئن 2020 معلوم شد که ایالت متحده بیشترین ناکامی را در مقابله با کووید 19 داشته است و آماری معادل   489249 نفر ابتلا  و 157631 مرگ ناشی از کرونا را اعلام کرد.

وی کمبود بودجه سلامت عمومی، فقدان سابقه تاریخی در ایالات متحده، گزارش های مختلف در خصوص مشخصات بیماری، تصور اشتباه از شدت بیماری و بیماری زایی ویروس، ترس از عواقب اقتصادی و  تفاوت های حزبی را از عوامل عدم موفقیت آمریکا در مهار بیماری کووید19 ذکر کرد.

این دانشجوی دکترا  با اشاره به هزینه های بالای خدمات و کمبود تجهیزات بیمارستانی به عنوان دو ویژگی مهم سیستم بهداشتی درمانی آمریکا، یادآور شد: بحران کرونا، عمق ساختار ناکارآمد آمریکا را بیشتر از هر زمان دیگری نشان داد. سال ها بودجه ناکافی آژانس های بهداشت عمومی فدرال، ایالتی و محلی آمریکا و نیز سوء مدیریت از سوی دولت ترامپ، از جمله موانع برای پاسخ زود هنگام آمریکا به این بیماری همه گیر بوده است.

وی با ااشاره به  بی توجهی دولتمردان این کشور به پیام های سازمان بهداشت جهانی در مورد سرایت این بیماری خاطرنشان کرد:  استراتژی های سخت گیرانه از جمله قرنطینه و دور کاری در آمریکا مورد توجه کافی قرار نگرفته است.

 سپس دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده و دبیر علمی سلسله وبینارهای تجارب و درس آموخته های جهانی کووید 19، ضمن تشکر از تمامی اساتید و اعضای هیئت علمی و دست اندرکاران برگزاری این وبینار ها تقدیر کرد.

وی این جلسات را سرشار از استراتژی ها و سیاست گزاری ها، روش ها، تحلیل ها و بررسی های کمی و کیفی  مبتنی بر شواهد علمی و معتبر برشمرد و اظهار امیدواری کرد استفاده از این یافته ها و تجارب در کارکردی که مبتنی بر خرد جمعی است در راستای مقابله با کرونا در ایران نیز مفید و موثر باشد.

دکتر علی رمضانخانی مدیر گروه  بهداشت عمومی دانشکده نیز در سخنانی عدالت و برابری در دریافت خدمات سلامت، اتکا به تکنولوژی بومی مناسب، همکاری بین بخشی، اعتماد سازی در میان مردم و مشارکت مردمی را در مهار بیماری کووید 19 موثر برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به یک هدف و استراتژی واحد برای کنترل بیماری کووید19، همانند تمام برنامه های کلان سلامت حرکت به سمت اجرایی کردن عملیات به شکل واحد الزامی است.

براساس این گزارش سلسله وبینارهای بررسی تجارب و درس آموخته های کشورهای مختلف در مقابله لا کرونا توسط گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار شد و در پنجمین وبینار نیز دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده و دبیر علمی پروژه، دکتر علی مضانخانی مدیر گروه بهداشت عمومی و جمعی از اعضای هیئت علمی،  دانشجویان و علاقمندان سازمان های سلامت محور کشور حضور داشتند.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٢:١٩ - چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٨٠٧    /    تعداد نمایش : ٩٧